Bydgoszcz
-0C
Niebo częściowo zachmurzone
65% wilgotność
Wiatr: 10km/h WNW
H 0 • L -2
0C
Sob
-0C
Nd
-1C
Pon
2C
Wt
1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaWizyta Przemysława Czarnka w Bydgoszczy. Minister Edukacji i Nauki gościł na terenie przyszłej Politechniki
Przemysław Czarnek
27.05.2021 | 20:11

Wizyta Przemysława Czarnka w Bydgoszczy. Minister Edukacji i Nauki gościł na terenie przyszłej Politechniki

Na zdjęciu: Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek w czwartek gościł w Bydgoszczy.

Fot. Szymon Fiałkowski

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek w czwartek (27 maja) gościł w Bydgoszczy. Na terenie Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra.

Tematem konferencji było przekształcenie UTP w Politechnikę Bydgoską. Projekt najpierw pozytywnie został zaopiniowany przez parlamentarną Komisję Edukacji, Nauki i Młodzieży, a przed tygodniem ustawę o zmianie nazwy UTP na Politechnikę Bydgoską przyjął sejm. Za takim rozwiązaniem zagłosowało 452 parlamentarzystów, przeciw było tylko dwóch.

Rektor uczelni prof. Marek Adamski wyraził wdzięczność za przeprowadzony proces legislacyjny. – Chciałbym w imieniu kadry akademickiej oraz młodzieży akademickiej wyrazić wdzięczność za inicjatywę i prowadzenie procesu legislacyjnego, zrozumienia potrzeb naszej uczelni, otoczenia z którym współpracuje uczelnia i przeprowadzenia zmiany nazwy uczelni w Politechnikę Bydgoską im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich – powiedział.

– Nie ma Politechniki w województwie kujawsko-pomorskim. Dla całego województwa, ale też dla całego regionu to niezwykle ważne, by w tym miejscu jedna z kilkunastu politechnik w Polsce rozpoczęła swoje funkcjonowanie. Daje także większe możliwości rozwoju uczelni i podnosi prestiż uczelni, która ma znakomite wyniki naukowe i dydaktyczne – mówił w trakcie swojego przemówienia szef resortu edukacji i nauki. Przypomniał też o planach inwestycyjnych, a jednym z nich jest m.in. budowa Akademickiego Centrum Sportu.

Poseł Piotr Król powiedział, że jak tylko prezydent podpisze ustawę o zmianie nazwy UTP na Politechnikę (teraz trafi ona do senatu – wyższej izby parlamentu), to będzie zabiegał o to, aby pobliska stacja kolejowa miała nazwę Bydgoszcz Politechnika.

Minister Czarnek podczas konferencji był także pytany o kwestię związaną z utworzeniem w Bydgoszczy Uniwersytetu Medycznego. – Nie jest to przedmiotem prac Ministerstwa Edukacji i Nauki w tym momencie. Wiem, że prace trwały, ale dzisiaj ministerstwo nad tym nie pracuje – odpowiedział Czarnek i dodał, że najlepszym wyjściem jest dzisiaj federalizacja i konsolidacja uczelni, a za przykład podał Gdańsk.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści