Bydgoszcz
2C
Niebo częściowo zachmurzone
100% wilgotność
Wiatr: 3km/h NW
H 3 • L 2
8C
Wt
8C
Sr
6C
Czw
4C
Pt
9C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczFotorelacjeWojskowi z Bydgoszczy przewieźli nowe auta do jednostki w Kosowie. W planach transport do Iraku [ZDJĘCIA]
14.03.2021 | 08:18

Wojskowi z Bydgoszczy przewieźli nowe auta do jednostki w Kosowie. W planach transport do Iraku [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: 1 Pomorska Brygada Logistyczna / materiał prasowy

Wojskowi z 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej w Bydgoszczy już po raz szósty w tym miesiącu zorganizowali duży transport. Tym razem do baz w Novo Selo i Kosowie trafiły nowe pojazdy.

Do bazy wojskowej Camp Marechal de Lattre de Tassigny w Novo Selo dotarł duży transport drogowy z zaopatrzeniem, natomiast nowe auta ford ranger zostały przewiezione do bazy w Kosowie. – Logistycy z Bydgoszczy nie tylko odpowiadają za wydzielenie, wyszkolenie i przygotowanie żołnierzy do realizacji zadań w ramach Narodowego Elementu Wsparcia Logistycznego w Iraku, Libanie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie oraz na Łotwie. Pełnią również rolę oddziału gospodarczego dla stacjonujących tam polskich kontyngentów wojskowych – wyjaśnia rzecznik prasowa brygady por. Justyna Kwiatkowska.

Dziesięciu żołnierzy z 1 i 2 Batalionu Logistycznego w trasę wyruszyło 10 marca. Wojskowi transportowali m.in. cztery pojazdy osobowo-terenowe ford ranger XLT oraz dwa volkswageny crafter. – Zabezpieczą działanie żołnierzy PKW KFOR Kosowo w rejonie misji – mówi por. Kwiatkowska. Oprócz pojazdów, żołnierze transportowali także kilkanaście ton z zaopatrzeniem, w tym m.in. jeden kontener transportowy oraz drugi chłodniczy. – W kontenerach znajdują się m.in. leki, sprzęt medyczny, pomoc humanitarna, a także zadbano o żywność dla żołnierzy na święta – wylicza rzecznik 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej. Stacjonującym w Kosowie żołnierzom dostarczono również sprzęt i mienie, które jest niezbędne do zabezpieczenia bieżącego funkcjonowania w rejonie misji. To m.in. części do pojazdów, kamizelki kuloodporne, środki bojowe.

Każdy wyjazd z zaopatrzeniem poprzedza szczegółowa faza planowania. – Za organizację odpowiada sekcja transportowa oraz sekcja zaopatrzenia dowództwa 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej. Zanim kierowcy wyruszyli z Bydgoszczy do bazy Camp Maréchal de Lattre de Tassigny w Novo Selo, wcześniej zostały zaplanowane drogi marszu z uwzględnieniem dopuszczalnych norm zawartych w obowiązujących przepisach o ruchu drogowym, opracowana została specyfikacja ładunku, przygotowano dokumentację celno-transportową oraz wystąpiono o uzyskanie niezbędnych zgód na przejazd. Za kolejny etap, tj. właściwe zapakowanie towarów oraz bezpieczny załadunek zadbali żołnierze spedycji – opowiada dalej por. Justyna Kwiatkowska.

Przewóz do baz w Kosowie to niejedyne zadanie wojskowych z bydgoskiej jednostki w najbliższym czasie. – Następnie będziemy przygotowywać transport do Iraku – mówi st. sierż. Piotr Rzążewski, kierownik spedycji i dodaje, że pracowity dla żołnierzy będzie kwiecień. – Będziemy pakować towar do polskich kontyngentów wojskowych na wszystkie kierunki, za które odpowiada nasza brygada – dodaje. Jak słyszymy w jednostce, do żołnierzy stacjonujących na misjach trafią m.in. paczki od rodzin, ale także szczepionki przeciw COVID-19. – W ramach realizowanych transportów wysyłamy także pomoc humanitarną – kończy st. sierż. Rzążewski.

1 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jan
jan
28 dni temu

Ale kabaret odstawili. Większych samochodów to już Wojsko Polskie nie posiada. Przez Portugalię żeby było śmieszniej powinni jechać. Po tym transporcie widać kondycję umysłową dowództwa WP

Powiązane treści