Bydgoszcz
24C
Słonecznie
48% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 25 • L 24
21C
Sr
23C
Czw
27C
Pt
28C
Sob
28C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczFotorelacjeWojskowi z Bydgoszczy przewieźli nowe auta do jednostki w Kosowie. W planach transport do Iraku [ZDJĘCIA]
14.03.2021 | 08:18

Wojskowi z Bydgoszczy przewieźli nowe auta do jednostki w Kosowie. W planach transport do Iraku [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: 1 Pomorska Brygada Logistyczna / materiał prasowy

Wojskowi z 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej w Bydgoszczy już po raz szósty w tym miesiącu zorganizowali duży transport. Tym razem do baz w Novo Selo i Kosowie trafiły nowe pojazdy.

Do bazy wojskowej Camp Marechal de Lattre de Tassigny w Novo Selo dotarł duży transport drogowy z zaopatrzeniem, natomiast nowe auta ford ranger zostały przewiezione do bazy w Kosowie. – Logistycy z Bydgoszczy nie tylko odpowiadają za wydzielenie, wyszkolenie i przygotowanie żołnierzy do realizacji zadań w ramach Narodowego Elementu Wsparcia Logistycznego w Iraku, Libanie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie oraz na Łotwie. Pełnią również rolę oddziału gospodarczego dla stacjonujących tam polskich kontyngentów wojskowych – wyjaśnia rzecznik prasowa brygady por. Justyna Kwiatkowska.

Dziesięciu żołnierzy z 1 i 2 Batalionu Logistycznego w trasę wyruszyło 10 marca. Wojskowi transportowali m.in. cztery pojazdy osobowo-terenowe ford ranger XLT oraz dwa volkswageny crafter. – Zabezpieczą działanie żołnierzy PKW KFOR Kosowo w rejonie misji – mówi por. Kwiatkowska. Oprócz pojazdów, żołnierze transportowali także kilkanaście ton z zaopatrzeniem, w tym m.in. jeden kontener transportowy oraz drugi chłodniczy. – W kontenerach znajdują się m.in. leki, sprzęt medyczny, pomoc humanitarna, a także zadbano o żywność dla żołnierzy na święta – wylicza rzecznik 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej. Stacjonującym w Kosowie żołnierzom dostarczono również sprzęt i mienie, które jest niezbędne do zabezpieczenia bieżącego funkcjonowania w rejonie misji. To m.in. części do pojazdów, kamizelki kuloodporne, środki bojowe.

Każdy wyjazd z zaopatrzeniem poprzedza szczegółowa faza planowania. – Za organizację odpowiada sekcja transportowa oraz sekcja zaopatrzenia dowództwa 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej. Zanim kierowcy wyruszyli z Bydgoszczy do bazy Camp Maréchal de Lattre de Tassigny w Novo Selo, wcześniej zostały zaplanowane drogi marszu z uwzględnieniem dopuszczalnych norm zawartych w obowiązujących przepisach o ruchu drogowym, opracowana została specyfikacja ładunku, przygotowano dokumentację celno-transportową oraz wystąpiono o uzyskanie niezbędnych zgód na przejazd. Za kolejny etap, tj. właściwe zapakowanie towarów oraz bezpieczny załadunek zadbali żołnierze spedycji – opowiada dalej por. Justyna Kwiatkowska.

Przewóz do baz w Kosowie to niejedyne zadanie wojskowych z bydgoskiej jednostki w najbliższym czasie. – Następnie będziemy przygotowywać transport do Iraku – mówi st. sierż. Piotr Rzążewski, kierownik spedycji i dodaje, że pracowity dla żołnierzy będzie kwiecień. – Będziemy pakować towar do polskich kontyngentów wojskowych na wszystkie kierunki, za które odpowiada nasza brygada – dodaje. Jak słyszymy w jednostce, do żołnierzy stacjonujących na misjach trafią m.in. paczki od rodzin, ale także szczepionki przeciw COVID-19. – W ramach realizowanych transportów wysyłamy także pomoc humanitarną – kończy st. sierż. Rzążewski.

1 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jan
jan
3 miesięcy temu

Ale kabaret odstawili. Większych samochodów to już Wojsko Polskie nie posiada. Przez Portugalię żeby było śmieszniej powinni jechać. Po tym transporcie widać kondycję umysłową dowództwa WP

Powiązane treści