Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Wójt Osielska z wotum zaufania i absolutorium. Nie wszyscy radni byli za

Dodano: 21.06.2023 | 09:01

Na zdjęciu: Po długiej i niekiedy burzliwej debacie wójtowi przyznano wotum zaufania i absolutorium za 2022 rok

Fot. Szymon Fiałkowski

20 czerwca odbyła się sesja Rady Gminy Osielsko. Po długiej i niekiedy burzliwej debacie wójtowi przyznano wotum zaufania i absolutorium za 2022 rok.

Już na wstępie wójt Wojciech Sypniewski zaznaczył, że epidemia nie miała już tak dużego wpływu na funkcjonowanie samorządu. Pojawiły się jednak inne wyzwania jak chociażby konflikt zbrojny w Ukrainie. Budżet Gminy Osielsko po zmianach na dzień 31 grudnia 2022 roku wyniósł: dochody 135 mln zł, wydatki 169 mln zł. Po zmianach planowany deficyt wynosił 33 mln zł i był większy o 5 mln 770 tys. zł od deficytu planowanego na początek roku. Jako źródło sfinansowania planowanego deficytu Rada Gminy Osielsko wskazała przychody z kredytu w wysokości – 16 mln 560 tys. zł, przychody z niewykorzystanych środków pieniężnych na rachunku bieżącym budżetu – 1 mln 58 tys. zł i wolne środki z lat ubiegłych – 15 mln 933 tys. zł.

Radny Kamiński martwi się

W debacie radny Paweł Kamiński podziękował wszystkim osobom i jednostkom za pomoc uchodźcom. Docenił on również to, że gmina Osielsko otrzymała za 2022 rok różnego rodzaju nagrody i wyróżnienia. Martwi go jednak nie rozwiązany spór z MWiK, kontrowersyjne inwestycje deweloperskie i rosnące koszty utrzymania obiektów.

Raport bez dodatkowych kosztów

– Raport obszerny, ale też zadania bardzo obszerne – mówiła z kolei radna Beata Polasik. – Podkreślić trzeba fakt, że sporządzenie raportu nie wygenerowało dodatkowych kosztów, gdyż nie zostało zlecone to zewnętrznej firmie, a raport przygotowali pracownicy urzędu gminy – dodała radna.

„Tak dalej być nie może”

Radny Andrzej Różański zwrócił uwagę, że należy zadbać o majątek, który został już utworzony. Jego zdaniem nie są utrzymywane chociażby inwestycje, które zostały już wybudowane. Mowa np. o koszeniu trawy i podlewaniu drzewek. – To jest byle jakie, że aż mnie przeraża – mówił radny Różański. – Tak dalej być nie może – dodał. Oprócz tego zaznaczył, że podmioty przeprowadzają się do innych gmin i tam płacą podatki. Zastrzeżenia co do samej konstrukcji raportu miał radny Andrzej Matusewicz. Wytknął on błędy wójtowi jak przeciągająca się sprawa i brak pieniędzy na budowę szkoły w Niemczu, drogi budynek administracyjny przy ul. Jana Pawła II, nieuporządkowana sprawa reklam – brak uchwały krajobrazowej. Już podczas debaty stwierdził on, że Klub „Sąsiedzi” będzie przeciwny udzieleniu wójtowi wotum zaufania. W odpowiedzi wójt Sypniewski stwierdził, że radny Matusewicz podaje niewłaściwe dane. – Czy pan czytał ten raport? – pytał samorządowiec.

Wymiana zdań

– Spotkaliście się i zdecydowaliście, że jesteście przeciw – skomentował słowa radnego Matusewicza, radny Kamiński. Nie spodobała mu się forma przedstawienia zarzutów, ponieważ wcześniej klub nie zgłaszał uwag. Tymczasem radny Różański kontynuował temat podlewania drzewek i problem z chwastami.

„Nie popełnia błędów ten kto nic nie robi”

– Możemy się czepiać jakiś błędów, wiadomo że nie popełnia błędów ten kto nic nie robi – mówił radny Daniel Kossakowski. – Bardzo często zgłaszam sprawy do pracowników merytorycznych i są one załatwiane. Rozmawiam z osobami, które nie są mieszkańcami, ale tutaj przyjeżdżają i są oni zadowoleni np. z dróg i infrastruktury – dodał radny.

Brak wotum za niepodlewanie drzewek?

Obszernie na temat raportu wypowiedział się radny Andrzej Wiekierak. Wniósł on m.in. zastrzeżenia do tego, że długo trwają opracowania Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego. Swoje zdziwienie wyraził natomiast radny Janusz Jedliński. Jego zdaniem wójt może nie otrzymać wotum zaufania za rażące naruszenia. Tymczasem jak wynikło z debaty może to się stać za niepodlewanie drzew, niedoprowadzanie do uchwały krajobrazowej i nieczyszczenie chodników.

Wyniki głosowania

Za udzieleniem wójtowi wotum zaufania głosowało 9 radnych. Byli to: Konrad Cichański, Janusz Jedliński, Paweł Kamiński, Daniel Kossakowski, Krystyna Lachowska, Benedykt Leszczyński, Beata Polasik, Iwona Ratuszna, Danuta Szatkowska-Rzepka. Przeciwnych było 6 radnych: Maciej Landowski, Andrzej Matusewicz, Andrzej Różański, Andrzej Wiekierak, Robert Wolf i Przemysław Ziętara.

Następnie przystąpiono do sprawozdań finansowych. Po tym podjęto uchwałę w sprawie udzielenia wójtowi absolutorium. W tym przypadku osoby, które były przeciwne udzielaniu wotum zaufania, wstrzymały się od głosu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments