Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Wójt przyznał mieszkanie służbowe swojemu zastępcy. Część radnych jest zbulwersowana

Dodano: 16.02.2024 | 14:25

Na zdjęciu: Zarówno Sypniewski jak i Lewandowski odpierają zarzuty i twierdzą, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem

Fot. SF

Wójt gminy Osielsko Wojciech Sypniewski przyznał mieszkanie służbowe z pominięciem opinii komisji mieszkaniowej swojemu zastępcy Krzysztofowi Lewandowskiemu. Sprawa budzi sporo zastrzeżeń wśród części mieszkańców i radnych. Zarówno Sypniewski jak i Lewandowski odpierają zarzuty i twierdzą, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem.

Do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Gminy Osielsko wpłynęła skarga mieszkańca gminy Osielsko na zasadność przyznania przez wójta gminy swojemu zastępcy mieszkania socjalnego. Od razu wyjaśniamy, że nie chodzi tu jednak o mieszkanie socjalne, a o mieszkanie służbowe. Mowa o lokalu położonym przy ul. Centralnej w Osielsku o powierzchni 74 metrów kwadratowych z garażem. Zdaniem skarżącego jest to działalność nieuzasadniona.

Zgodnie z uchwałą

Wójt Wojciech Sypniewski w przesłanym do komisji skarg stanowisku wyjaśnia powołując się na uchwałę z 2016 i 2021 roku, że na czas stosunku pracy podjął decyzję samodzielnie bez zaciągania opinii Społecznej Komisji Mieszkaniowej. Z treści uchwał wynika, że mógł tak zrobić.

Zastępcy wójta nie było stać?

Podczas komisji mówiono o tym, że czynsz w 2020 roku, kiedy mieszkanie to zostało przyznane wynosił około 600 zł. Z oświadczenia majątkowego Krzysztofa Lewandowskiego za 2020 rok wynika, że z tytułu służby wojskowej i umowy o pracę otrzymał 214 tys. zł. Przewodniczący komisji Andrzej Matusewicz wyraził wątpliwość czy nie można było sobie kupić lub wynająć mieszkania na wolnym rynku niż korzystać z zasobów gminy.

Problemy z wykończeniem domu

W momencie składania wniosku o przyznanie lokalu Krzysztof Lewandowski tłumaczył, że po zakończeniu zawodowej służby wojskowej utracił prawo do zamieszkania w kwaterze służbowej. Z przyczyn formalnych nie był w stanie ukończyć budowy domu i brak lokalu na terenie gminy spowodowałby trudności w wykonywaniu pracy. Umowa została popisana w 2020 roku. Później zastępca wójta złożył wniosek o przedłużenie umowy do końca 2023 roku tłumacząc, że nie jest w stanie wykończyć nowo wybudowanego domu na terenie gm. Osielsko. Do końca 2023 roku lokal został zdany.

Sprawy finansowe

Podczas komisji mówiono także o tym, że dwa lata temu Lewandowski złożył do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego zawiadomienie/wniosek o zakończeniu budowy domu mieszkalnego. Inspektor wydał zaświadczenie. Obecny podczas komisji K. Lewandowski tłumaczył, że napotkał na problemy z finansowaniem zakończenia budowy nowego domu, dlatego ta sprawa się przeciągnęła. – Gdybym miał możliwość, na pewno to mieszkanie szybciej bym zwolnił – stwierdził samorządowiec.

Radny Matusewicz: „To jest nieetyczne”

Następnie radny Andrzej Matusewicz zaczął wyciągać bardzo prywatne i intymne sprawy Krzysztofa Lewandowskiego, co nie spodobało się części radnych. Ponadto radny Matusiewicz mówił o tym, że skoro decyzja inspektoratu budowlanego była pozytywna to Krzysztof Lewandowski powinien zdać lokal. Zdaniem Andrzeja Matusewicza jest to działanie nieetyczne, gdyż ludzie czekają na mieszkania. Wymienił też zarobki zastępcy wójta.

Radny Matusewicz zbulwersowany

– Wójt wskazuje, że teraz w tym mieszkaniu mieszka nauczycielka szkoły z Niemcza – mówił podczas komisji radny Matusewicz. – Z umowy, którą otrzymaliśmy wynika, że ta nauczycielka dostała pracę w szkole w połowie pierwszego półrocza, czyli w październiku ubiegłego roku. Dostała też jakieś zatrudnienie w GOK-u. Złożyła wniosek 20 stycznia tego roku. Jako osoba samotna dostała to mieszkanie przy Centralnej 6. Zastanawiające jest, że partnerem co jest publiczne np. w mediach społecznościowych – zresztą w umowie jest że razem mieszka – jest drugi syn pana wójta. Czy to jest etyczne? Mnie to osobiście bulwersuje – dodał. Chodzi tutaj o drugiego syna zastępcy wójta Krzysztofa Lewandowskiego.

Są kolejki po mieszkania służbowe?

Kolejną rzeczą, którą wziął „na tapet” Andrzej Matusewicz jest wniosek K. Lewandowskiego o mieszkanie, który nie miał przejść przez punkt podawczy, a także poprawianie daty w dokumencie. Głos zabrał ponadto pracownik urzędu odpowiedzialny za sprawy mieszkaniowe, który mówił, że od 2020 roku do teraz dziewięć osób ubiegało się o najem lokalu mieszkalnego wynikającego ze stosunku pracy. Zastrzeżenie budzi również to, że osoby zainteresowane lokalem dowiadują się o jego zwolnieniu „pocztą pantoflową”.

Po co komisja rozpatruje skargę?

Posiedzenie komisji było kontynuowane 12 lutego (pierwsze posiedzenie było 6 lutego). Nie był już obecny Krzysztof Lewandowski. Wstawił się za to wójt Wojciech Sypniewski, który odpowiadał na pytania radnych. Już na samym początku miał zastrzeżenia dlaczego komisja rozpatruje skargę skoro w agendzie jest mowa o mieszkaniu socjalnym, a nie jest to tego typu lokal tylko mieszkanie służbowe. Tłumaczył, że w przypadku mieszkania służbowego zgodnie z uchwałą rady nie musi prosić o opinię komisję mieszkaniową. Jeżeli chodzi o pieczątkę na dokumencie to przyznał, że był to głupi błąd pracownika i nie ma tutaj drugiego dna.

„Nie miałem pojęcia”

Natomiast radny Andrzej Różański zadał pytanie wójtowi czy jego zdaniem to, że następnie mieszkanie otrzymała osoba pracująca od niedawna w szkole i jest powiązana z zastępcą wójta jest w porządku? – Ta pani miała propozycję otrzymania mieszkania w Maksymilianowie i odmówiła, bo było za małe i za słaby standard miało – wyjaśniał Wojciech Sypniewski. – Z kim ona chce mieszkać to nie wnikam w to. Ja udzielam ślubów, ale nie wymagam od mieszkańców, żeby byli związani węzłem małżeńskim za pomocą odpowiednich dokumentów. Nie miałem pojęcia to mogę oświadczyć z kim ta pani będzie mieszkała – dodał.

Sprawą zajmie się Rada Gminy

Wojciech Sypniewski zadeklarował, że będzie ostrożniejszy przy rozpatrywaniu podobnych wniosków o mieszkania służbowe w przyszłości. Stanowisko komisji skarg, wniosków i petycji dla Rady Gminy Osielsko jest takie, że przyznane mieszkanie w 2020 roku było zgodne z uchwałą. W 2022 roku przedłużając umowę wójt nie uwzględnił faktu posiadania przez Krzysztofa Lewandowskiego domu mieszkalnego w Niwach, transparentność i obieg dokumentów zdaniem komisji nie spełnia wymogów instrukcji kancelaryjnej. Komisja wnioskuje również o zmianę uchwały dotyczącej przyznawania mieszkań służbowych – konieczność uzyskania pozytywnej opinii społecznej komisji mieszkaniowej, a także o przeprowadzenie audytu lokali służbowych. Teraz sprawą ma zająć się Rada Gminy Osielsko podczas posiedzenia 20 lutego o godz. 14.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
Adam
1 miesiąc temu

Pytanie jest jedno: czy zastępca Pana wójta jest tak biedny że potrzebował tego mieszkania czy może było mu niezbędne żeby wykonywać służbowe obowiązki. (Np mieszka gdzie indziej)

Last edited 1 miesiąc temu by Adam
Jioo
Jioo
1 miesiąc temu

No proszę ten stary lody kręci jak jak rasowy pisior!

Efg
Efg
1 miesiąc temu

Pogonić Sypniewskiego

Małgorzata
Małgorzata
1 miesiąc temu

7 kwietnia trzeba pokazać co o tym myślimy,czas na zmiany

Pablo
Pablo
1 miesiąc temu

Zastępcy Wójta nie było stać na wynajem mieszkania ???????????????? żenada i kpina z mieszkańców Osielska. Skoro był żołnierzem to dostał odprawę mieszkaniową i pewnie sowitą emeryturkę więc to była czysta pazerność a nie brak środków na mieszkanie.

Mineral
Mineral
1 miesiąc temu

Trzeba przewietrzyć ten urząd idą wybory jest okazja

Dariusz
Dariusz
1 miesiąc temu

Ci wójtowie to biedni są. Przykładem Obajtek, którego nie było stać na prawnika

Nemo
Nemo
1 miesiąc temu

Nie chce sie wierzyć
Czy Pani nauczycielka jest pracownikiem naukowym lekarzem niezbednym gminie ze zasługuje po pół roku pracy na mieszkanie

Mariusz
Mariusz
1 miesiąc temu

Wójt Sypniewski jest bardzo mocno związany z bydgoską PO. Pamiętajmy o tym

Monika
Monika
1 miesiąc temu

Młodej Pani nauczycielce plastyki z 4. miesięcznym stażem nie spodobało się pierwotnie przyznane, darmowe mieszkanie, dlatego przyznano jej większe 74 m2 z garażem w bloku w Osielsku…
Na wolnym rynku takie mieszkanie kosztuje ok. 800 tyś.
Ma wójt gest.
Tylko, czy dla wszystkich, czy tylko dla spokrewnionych z p. Lewandowskim..?
Czy każdy wie, gdzie złożyć wniosek i kiedy?
Może ta informacja była na BIP-ie a potrzebujący mieszkańcy ją przeoczyli..?
Przerobiona korektorem i długopisem pieczątka?
Tak można? Bez konsekwencji?
Spróbuję tego w US lub w sądzie… 😉
KPINA Z MIESZKAŃCÓW!!!

George
George
1 miesiąc temu

Chyba pan Lewandowski dostał odprawę mieszkaniową z wojska śmiech po prostu co za manipulacja.

George
George
1 miesiąc temu

A ludzie wierzą i dupę liżą tym tłustym kotom z tej gminy niech was dymają i gumy zmieniają hahahaha