„Wolność kocham i rozumiem”. Wyjątkowa konferencja w ZSZ w Koronowie
Zdjęcia: IN / ZSZ
Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Koronowie oraz przybyli goście mogli wziąć udział w wyjątkowej konferencji pt. „Wolność kocham i rozumiem”, która odbyła się w minionym tygodniu w koronowskim „Maczku”.
Konferencję zorganizowano z okazji 104. rocznicy powrotu Koronowa do Macierzy. Już od godzin porannych uczniowie szkoły brali udział w zajęciach historyczno-patriotycznych. Przewodził im Włodzimierz Domek – kierownik Pracowni Regionalistycznej WSG z siedzibą w Koronowie. W godzinach popołudniowych wygłosił on wykład pt. „Zbrojna i dyplomatyczna walka o odzyskanie niepodległości Polski”. Już na wstępie Włodzimierz Domek podkreślał, że tego typu spotkania mają na celu nie tylko przypomnienie historii Polski, ale także zwrócenie uwagi na rolę kobiet, którą odegrały w przypadku odzyskania przez Polskę niepodległości tak naprawdę od 1772 do 1989 roku. Pytał on młodych ludzi czym dla nich jest wolność. – Wolność słowa, wolność duszy, swoboda poruszania, brak wojny – odpowiadała młodzież. Regionalista przypomniał też postać z terenu dzisiejszej gminy Koronowo, która w młodym wieku walczyła o wolną Polskę. Był to Roman Kentzer. To urodzony w Mąkowarsku powstaniec styczniowy. Zginął w wieku zaledwie 19 lat w bitwie pod Mleczownicą.
„Straty nie do odrobienia”
Następnie wykład wygłosił prof. dr Marek Chamot – Rektor WSG w Bydgoszczy. – Odgrywaliśmy bardzo ważną rolę, a tak naprawdę zniknęliśmy z mapy Europy – podkreślał profesor. – Ponieśliśmy straty nie do odrobienia. Przez prawie 150 lat traciliśmy. Traciliśmy z punktu gospodarczego. W XIX wieku, kiedy był rozwój gospodarczy wszystkie państwa doświadczyły rewolucji gospodarczej. My nie mieliśmy wtedy własnego państwa. Nie byliśmy w stanie tworzyć własnej gospodarki, rolnictwa, szkolnictwa, uniwersytetów. Zaborcy byli zainteresowani tymi terenami, aby je wyeksploatować. To dlatego Polacy tak mocno bili się o odzyskanie niepodległości – mówił prof. dr Marek Chamot.
Szczęśliwe pokolenia
Rektor WSG w Bydgoszczy stwierdził zwracają się do młodych słuchaczy, że to szczęśliwe pokolenie urodzone w wolnej w Polsce. Przypomniał on także ważne postacie w historii Polski jak Ignacy Jan Paderewski, Bernard Śliwiński, Stanisław Taczak.
Ważna rola kobiet
Wspomnianą już rolę kobiet w walce o odzyskanie niepodległości podkreślała natomiast Małgorzata Grosman – redaktorka, autorka książek i wielu publikacji. Tłumaczyła ona zgromadzonej publiczności, że pomimo zaborów życie codzienne toczyło się dalej. Kiedy mężowie pracowali, byli na wojnach itp. to kobiety odgrywały podstawową rolę w wychowaniu dzieci, prowadzeniu domostw. Pomimo braku polskich książek uczyły one dzieci mówić w ojczystym języku. Również Małgorzata Grosman przypomniała ważne postacie jak chociażby Wincentyna Teskowa, Apolonia Sikorska, Halina Stabrowska.
Wymiana pamiątek
Przy okazji konferencji nastąpiła też wymiana pamiątek historycznych. Uczeń szkoły przekazał na ręce Włodzimierza Domka znalezione w domu świadectwo szkoły katolickiej z 1920 roku. Regionalista powierzył natomiast dyrektorowi Arkadiuszowi Stypczyńskiemu pamiątki z II wojny światowej, które znajdą swoje miejsce w szkolnej Izbie Pamięci.
- Droga w Stopce zostanie utwardzona. Trwają prace projektowe - 13 września 2024
- W Osielsku powstanie Młodzieżowa Rada Gminy? Głos w sprawie zabrał wójt - 13 września 2024
- Problemy z dostawą bieżącej wody w gminie Dobrcz. Czy to wina działkowców? - 12 września 2024
Bardzo ogromny mam szacunek do Pana Domka jest to jedna z nielicznych osób które bezwątpienia są wzorem dla innych choć rysy na szkle posiada każdy z nas . Ja chciałbym przypomnieć Panu profesorowi że w mojej ocenie historii jaką ja znam Polska po drugiej wojnie światowej była również w niewoli ZSRR do roku 1989 Polski jako Polski na mapach świata nie było była Polska Ludowa którą dawny ZSSR zarządzał i tu tych wiadomości mi zabrakło. A ostatnią karą śmierci w Polsce wykonano w kwietniu chyba w Krakowie w 1988 roku w imię Polski Ludowej . Pozdrawiam Berlin, dla uwiarygodnienia moich… Czytaj więcej »
Dodam jeszcze że taka wiedza rozszerzona ( nie istniejącej Polski jako Polski ) w mojej ocenie oddaje hołd pomordowanym w Katyniu , w Polsce Ludowej , pamięci generała Nil czy Państwa Patron szkoły generała Maczek . Jeszcze raz serdecznie pozdrawiam Berlin