Bydgoszcz traci instytucję na rzecz Torunia. Jest zgoda na fuzję ośrodków medycyny pracy
Dodano: 30.09.2024 | 21:51Na zdjęciu: Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Bydgoszczy ma być jedynie oddziałem kujawsko-pomorskiego ośrodka z siedzibą w Toruniu.
Fot. Szymon Fiałkowski
Wojewódzki Urząd Medycyny Pracy w Bydgoszczy ma stać się częścią Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Medycyny Pracy w Toruniu – taką uchwałę przyjął sejmik województwa podczas poniedziałkowej (30 września) sesji. Za byli niemal wszyscy przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej i cały klub Trzeciej Drogi. Przeciwko byli radni PiS, ale jedynie ci związani z Bydgoszczą.
O tym, że Bydgoszcz może stracić instytucję poinformował tydzień temu bydgoski radny sejmiku Jarosław Wenderlich – tuż po otrzymaniu projektu uchwały Zarządu Województwa przekazał mediom, że według jego treści Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Bydgoszczy zostanie połączony z WOMP w Toruniu i we Włocławku. – W ich miejscu utworzony zostanie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Medycyny Pracy z siedzibą w Toruniu. Oznacza to faktyczną likwidację samodzielności bydgoskiego ośrodka – podkreślił przedstawiciel klubu Prawa i Sprawiedliwości.
W projekcie uchwały zapisano, że samorząd województwa od lat konsoliduje i reorganizuje różne placówki medyczne; w poprzedniej dekadzie połączono m.in. Wojewódzką Przychodnię Stomatologiczną w Bydgoszczy ze szpitalem dziecięcym – według uchwałodawców te zmiany poprawiły sytuację lecznic i zostały docenione np. przez Europejski Bank Inwestycyjny w Luksemburgu. Urząd marszałkowski podkreślił, że połączenie WOMP ma na celu „optymalne wykorzystanie istniejącej infrastruktury oraz zasobów, co przyczyni się do poprawienia efektywności działalności”. – Konsolidacja wymienionych jednostek pozwoli na ujednolicenie zakresu i podwyższenie jakości usług medycznych oraz obniżenia kosztów bieżącego funkcjonowania jednostek – przeczytamy w dokumencie.
Zobacz również:
Szymon Woźniak wraca do ABRAMCZYK Polonii Bydgoszcz
Projekt stanął na dzisiejszej (30 września) sesji sejmiku. Wcześniej, bo w zeszłą środę jasne stanowisko w sprawie łączenia ośrodków z korzyścią dla Torunia wyrazili bydgoscy radni, apelując do samorządu województwa o rozważenie możliwości przekazania WOMP w Bydgoszczy do prowadzenia go przez obecny Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. dr. Emila Warmińskiego – SPZOZ w Bydgoszczy, który staje się szpitalem klinicznym Politechniki Bydgoskiej.
– Włączenie specjalistycznej kadry i potencjału materialnego bydgoskiego WOMP w sferę działalności obecnego Szpitala Miejskiego w Bydgoszczy oraz Politechniki Bydgoskiej, pomoże w stworzeniu lepszych warunków do kształcenia lekarzy i innych kadr medycznych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Powyższe rozwiązanie wspiera działania Samorządu Województwa służące optymalizacji wykorzystania istniejącej infrastruktury oraz zasobów samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, co przyczyni się do poprawienia efektywności ich działalności na terenie województwa kujawsko-pomorskiego – czytamy w stanowisku Rady Miasta Bydgoszczy.
Radni koalicji rządzącej województwem nie chcieli jednak uwzględnić argumentów bydgoskich radnych. Jak informuje Portal Kujawski, radny Wenderlich wnioskował o zdjęcie kontrowersyjnego projektu z porządku obrad, ale jego propozycja nie znalazła większości – podobnie jak poprawki autorstwa Marka Gralika (by to Bydgoszcz była siedzibą Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Medycyny Pracy) i Wenderlicha (by skonsolidować jedynie WOMP w Toruniu i we Włocławku).
Jak przekazuje urząd marszałkowski, „po intensywnej debacie” sejmik przyjął uchwałę o planowanym połączeniu funkcjonujących obecnie trzech wojewódzkich ośrodków medycyny pracy – w Bydgoszczy, Włocławku i Toruniu – w jeden organizm. Za pomysłem opowiedzieli się radni Koalicji Obywatelskiej (Piotr Całbecki, Michał Czepek, Jacek Gajewski, Sławomir Kopyść, Katarzyna Lubańska, Robert Malinowski, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, Elżbieta Piniewska, Leszek Pluciński, Tadeusz Pogoda) i Trzeciej Drogi (Aneta Jędrzejewska, Dariusz Kurzawa, Przemysław Sznajdrowski, Paweł Zgórzyński i Przemysław Ziemiecki).
Kwestia łączenia WOMP podzieliła radnych PiS. Przeciwko byli związani z Bydgoszczą Marek Gralik, Radosław Kempiński czy Jarosław Wenderlich, a także Anna Maćkowska i Marek Witkowski. Za głosowali natomiast przedstawiciele wschodniej części województwa (Józef Łyczak i Przemysław Przybylski. Od głosu wstrzymali się Wojciech Jaranowski, Marcel Kałużny, Ewa Kozanecka i były wicewojewoda Józef Ramlau. Dodajmy, że pozostali bydgoscy radni Koalicji – Anna Niewiadomska i Jacek Woźny – wstrzymali się od głosu. Niewiadomska – jak podaje Portal Kujawski – popierała jednak „bydgoskie” poprawki przedstawicieli PiS.
TYLKO W TYM TYGODNIU! SERIA ZNIŻEK W RAMACH AKCJI METROPOLIA ZA PÓŁ CENY 2024 – SPRAWDŹ LISTĘ PUNKTÓW, KTÓRE OBNIŻYŁY CENY O 50%
Według szacunków marszałka, fuzja ma obniżyć koszty funkcjonowania placówek o 900 tysięcy złotych rocznie, co powinno zapewnić wszystkim trzem placówkom płynność finansową. Urząd deklaruje, że poziom zatrudnienia nie zmniejszy się, a dostęp do świadczeń ma być większy. – Dzisiejsza decyzja sejmiku oznacza, że projekt właściwej uchwały o przyszłej fuzji zostanie teraz poddany konsultacjom społecznym – będą go opiniować zrzeszające pracowników placówek organizacje związkowe – podkreśla Beata Krzemińska, rzeczniczka marszałka.
Konsultacje mogą być kolejną szansą na przedstawienie bydgoskiego punktu widzenia na łączenie ośrodków medycyny pracy. Organizacje, o których wspomniała Krzemińska to Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych.
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024
- Przystanki wiedeńskie przy Placu Praw Kobiet już czynne. Prace przy placu Wolności jeszcze trwają - 11 grudnia 2024