Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

WOŚP zagra po raz 25. Trwają zapisy wolontariuszy

Dodano: 19.11.2016 | 12:22

Do kolejnego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pozostały niespełna dwa miesiące.

Na zdjęciu: Wolontariuszy nie zabraknie przede wszystkich w centrum miasta, w tym – na placu Wolności.

Fot. Leszek Grabowski / archiwum

Jak co roku, tak też i tym razem, w pierwszym miesiącu nowego roku całą Polskę zdominują czerwone serduszka. 15 stycznia 2017 roku odbędzie się 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Sztaby już czekają na zgłoszenia osób chętnych do pomocy przy organizacji tego wydarzenia.

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zarejestrowanych zostało łącznie 46 sztabów. Oprócz Bydgoszczy, Inowrocławia, Torunia i Koronowa, zbiórki odbędą się też między innymi w Żninie, Rypinie, Gniewkowie, Szubinie czy Kcyni. W każdym z tych miejsc podczas finału na ulice wyjdzie co najmniej kilkunastu wolontariuszy wyposażonych nie tylko w puszki i serduszka, ale również identyfikatory.

W Bydgoszczy kwestować ma 750 osób. W ubiegłym roku liczba wolontariuszy była nieco mniejsza, ale zainteresowanie pomocą – większe. To właśnie dlatego organizatorzy uznali, że warto podnieść limit przyjęć. – W zeszłym roku brakowało nam miejsc. Zgłosiło się więcej chętnych, więc teraz postanowiliśmy zwiększyć liczbę wolontariuszy i zobaczymy, co z tego wyjdzie – wyjaśnia Leszek Jakubowski z Regionalnego Sztabu WOŚP w Bydgoszczy. I zapewnia również, że jeśli zainteresowanie będzie bardzo duże, to liczba miejsc będzie sukcesywnie wzrastać.

Zapisy na wolontariuszy zaangażowanych w przebieg finału w Bydgoszczy ruszyły 7 listopada i mają finiszować pod koniec listopada. Zapisy prowadzone są na stronie internetowej Regionalnego Sztabu WOŚP w Bydgoszczy. W pierwszej kolejności przyjmowane są grupy zorganizowane liczące nie więcej niż trzydzieści osób, wśród których musi znajdować się pełnoletni opiekun ponoszący odpowiedzialność za wszystkie działania swoich podopiecznych. To właśnie on wypełnia formularz zgłoszeniowy. Takie zespoły tworzą najczęściej uczniowie szkół, przedstawiciele domów kultury i innych instytucji bądź placówek.

Co z zapisami dla osób indywidualnych? Okazuje się, że samodzielne dołączenie do grona wolontariuszy nie jest takie proste. Zapisy dla pojedynczych osób prowadzone będą tylko wtedy, gdy grupy zorganizowane nie zapełnią wszystkich miejsc. W momencie zgromadzenia 750 osób, zapisy zostaną zakończone.

Osoby z puszkami będzie można spotkać w różnych częściach miasta. Na pewno nie zabraknie ich na Starym Rynku, gdzie rozstawiona zostanie scena. Przez niemal cały dzień to właśnie tam odbywać się będą koncerty zarówno znanych, jak i tych mniej popularnych wykonawców. Nie zabraknie również przedstawicieli lokalnej sceny muzycznej. – Na razie jesteśmy na etapie ustalania szczegółów wydarzenia – mówi nam Jakubowski. Informacje o atrakcjach przygotowywanych na 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udostępniane będą na facebookowej stronie bydgoskiego sztabu WOŚP.

Środki zebrane podczas najbliższego finału zostaną przeznaczone na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz na zapewnienie godnej opieki medycznej seniorom.