Wspaniałe obchody stulecia powrotu do Macierzy. Ratusz zaprasza do udziału w konkursach
Dodano: 05.09.2019 | 12:49Na zdjęciu: 20 stycznia 1920 roku do Bydgoszczy wkroczyły wojska polskie. Miasto zamierza włączyć bydgoszczan w upamiętnienie stulecia tego wydarzenia.
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
„Bydgoszcz jest polska 1920” – to hasło przyszłorocznych obchodów stulecia powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Urząd miasta przedstawił trzy konkursy dla mieszkańców oraz pierwsze szczegóły planu obchodów tej rocznicy. Jej elementem będzie także tegoroczny Sylwester na Starym Rynku.
– Wielkimi krokami zbliża się wyjątkowy czas dla Bydgoszczy – stulecie powrotu Bydgoszczy do Macierzy – zaczął konferencję zastępca prezydenta Michał Sztybel. Z okazji tej rocznicy ratusz szykuje wiele wydarzeń, w których kluczową rolę mają odegrać mieszkańcy. Zorganizowane zostaną trzy konkursy, w których udział będą mogli wziąć bydgoszczanie, ale też organizacje pozarządowe, uczelnie czy inne instytucje.
Zobacz również:
Na stulecie niepodległości Bydgoszczy powstaje wyjątkowa makieta
Pierwszy z konkursów „Bydgoszcz jest polska 1920” polega na dofinansowaniu przez urząd miasta wydarzeń związanych ze stuleciem rocznicy powrotu Bydgoszczy w granice Polski. – Jest on skierowany do wszystkich organizacji pozarządowych, jak i osób fizycznych czy stowarzyszeń – poinformował dyrektor biura promocji miasta Łukasz Krupa. Kwoty dofinansowań, jakie można będzie uzyskać na realizacje projektów na stulecie, zaczynają się się od 2,5 tysiąca złotych. Pozostałe progi to 5, 10, 20 i 30 tysięcy złotych. Decyzje o przyznaniu środków podejmie komisja konkursowa. Ratusz czeka na zgłoszenia projektów do 25 października – wybrane propozycje poznamy na początku listopada. – Pula, jaką miasto Bydgoszcz przeznacza na ten konkurs to 200 tysięcy złotych. Projekty, wybrane w konkursie będą realizowane w 2020 roku – sprecyzował Krupa.
Warto dodać, że konkurs umożliwia współpracę z jednostkami miejskimi – dzięki temu będzie można zaplanować imprezę, która odbędzie się np. w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu.
Drugi konkurs będzie skierowany do grafików, gdyż będzie polegał na stworzeniu okolicznościowego logotypu stulecia powrotu do Macierzy. – Robimy to z naszym partnerem – Grupą Kapitałową Immobile, która ufunduje nagrodę. Zwycięska praca będzie umieszczona na przebudowywanym budynku Projprzemu – zakomunikował Sztybel. Podobnie jak w wypadku konkursu na instalacje do wieszania kłódek zakochanych, wybór najlepszej pracy odbędzie się dwuetapowo – komisja wybierze propozycje, z których mieszkańcy wybiorą pięć najciekawszych. Następnie komisja wybierze spośród nich tą najlepszą.
Trzeci konkurs będzie dotyczył projektu muralu upamiętniającego wydarzenia z 1920 roku. – Ogłosimy go później, bo jesteśmy na końcu uzgodnień z właścicielami ścian, gdzie mógłby pojawić się potencjalny mural. Chcemy, by była to jak najlepsza ściana w reprezentatywnym miejscu – wyraził nadzieję wiceprezydent.
Hasłem spajającym wszystkie elementy obchodów będzie „Bydgoszcz jest polska 1920”. – Tym hashtagiem będziemy promowali nasze wydarzenia – podkreślił Sztybel. Zastępca prezydenta zdradził też plan obchodów tej wyjątkowej rocznicy. Odbędą się one w terminie od 18 do 20 stycznia przyszłego roku.
– Na pewno odbędzie się uroczysty koncert dla mieszkańców. W niedzielę, 19 stycznia planujemy inscenizacje historyczną na Starym Rynku pokazującą, co przez kilka dni działo się w mieście w 1920 roku. Odbędą się też specjalne wystawy „Bydgoszcz na drodze do niepodłegłości” i „Bydgoszcz na historycznej fotografii” – powiedział Sztybel. I dodał, że mieszkańcy do 1 października mogą nadsyłać na adres: fotografie@um.bydgoszcz.pl historyczne zdjęcia z rodzinnych albumów.
Innymi elementami obchodów stulecia powrotu do Macierzy będzie odsłonięcie dębu w alei Ossolińskich, ogólnopolska konferencja poświęcona drodze Bydgoszczy do niepodległości, specjalne iluminacje i dekoracje obiektów oraz pojazdów komunikacji miejskiej.
Wyjątkową oprawę będzie miał też tegoroczny sylwester, który także będzie wiązał się z hasłem wolności. – Będzie on inny niż zazwyczaj – bardziej uroczysty, odnoszący się do tego, że w nowym roku 1920 bydgoszczanie byli już wolni – dodał Krupa, podkreślając, że na przełomie 1919 i 1920 mieszkańcy grodu nad Brdą wiedzieli już o tym, że powrócą do Macierzy. Miasto ogłosi konkurs na organizację i koncepcje tej szczególnej imprezy.
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024