Bydgoszcz
1C
80% wilgotność
Wiatr: 3km/h SSW
H 2 • L -1
2C
Wt
2C
Sr
3C
Czw
3C
Pt
2C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoNa stulecie powrotu do Macierzy powstaje wyjątkowa makieta. Pokaże Bydgoszcz z 1920 roku! [ZDJĘCIA]
01.03.2019 | 16:29

Na stulecie powrotu do Macierzy powstaje wyjątkowa makieta. Pokaże Bydgoszcz z 1920 roku! [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Szczegóły elementów makiety, tworzonej przez Podwórko Tajemnic.

Fot. nadesłane

Za rok Bydgoszcz będzie świętować stulecie powrotu do Macierzy. Przygotowania do tej wyjątkowej rocznicy już trwają. Jedną z większych atrakcji będzie prezentacja makiety, przedstawiającą Bydgoszcz w 1920 roku. Poznaliśmy pierwsze szczegóły tego przedsięwzięcia. 

Zapowiedź stworzenia makiety Bydgoszczy sprzed stu lat pojawiła się na facebookowym profilu „Podwórko Tajemnic”. Skontaktowaliśmy się z jednym z twórców, by uzyskać więcej informacji. Od razu zapytaliśmy, jaki jest cel tego przedsięwzięcia?

Makieta to zawsze dobra zabawa, a w naszym mieście to będzie zabawa bardzo ważna i potrzebna. Jej główny cel to przybliżenie historii Bydgoszczy poprzez interakcję. To także dodanie kolejnej atrakcji w centrum – takiej, którą można odwiedzić, gdy panuje nieco gorsza pogoda. Będzie przeznaczona zarówno dla dzieci, jak i dorosłych i obie te grupy zobaczą inną jej wersje – zaznacza prowadzący profil. I dodaje, że będzie ona też służyła gościom Bydgoszczy. – Jej grupa docelowa to nie tylko mieszkańcy, ale także turyści, którzy będą ją mogli potraktować jako wstęp i przewodnik to późniejszego zwiedzania miasta.

makieta (1)

Filmik przedstawiający fragment makiety przedstawia zachodnią pierzeję. Wiernie odtworzony kompleks nieistniejących budynków na Starym Mieście będzie jednym z ważniejszych elementów dzieła – ale czy sama makieta obejmie tylko Stare Miasto, czy również Śródmieście? Twórcy odpowiadają, że projekt jest rozwojowy.

Pierwszy etap jest już dość zaawansowany i zakłada stworzenie sporego fragmentu starego miasta – Bydgoszczy z 1920 roku. To taki prezent na 100-lecie odzyskania niepodległości. Do czasu rocznicy na pewno będzie gotowy Stary Rynek i spora część ulic go otaczających. Obecnie zaawansowanie np. ulicy Mostowej to 40%. Koniecznie pojawi się Cafe Bristol. Stary Rynek to obecnie też około 40% realizacji. Na stulecie stworzymy też swego rodzaju inscenizacje ze stycznia 1920. Drugi etap to obszar od synagogi do teatru miejskiego. Plany są dużo szersze, ale o nich po realizacji dwóch pierwszych etapów – mówią.

Makieta „Podwórka Tajemnic” powstaje z różnego rodzaju materiałów. – Podstawą są różnego rodzaju kartony. W dużej mierze jest to recykling. Żadne opakowanie się nie uchowa. Jest dokładnie analizowane przed wyrzuceniem pod kątem przydatności. Np. kamienica na Starym Rynku w której jest apteka, ma w sobie sporą część kartonu z pizzy – mówią twórcy. Jak widać, poza wartością promocyjną, ma ona też aspekt ekologiczny.

makieta (2)

Po prostu teraz rzadziej wynoszę śmieci. Jest też trochę tworzywa, drewna, metalu, plastiku. Do tego dochodzą farby, kredki, lakiery, kleje i inne materiały modelarskie. To oczywiście tylko skorupa. Jest też sporo instalacji, takich jak np. oświetlenie – mówi jeden z wykonujących projekt.

Prace nad makietą wymagają odtworzenia szczegółów budynków czy zastosowania rozwiązań technicznych, takich jak wspomniane oświetlenie. Na pytanie, co jest najtrudniejsze, twórcy odpowiadają: – Odtworzenie szczegółów jest bardziej pracochłonne niż trudne. Przy tak małej skali trzeba gdzieś postawić granice miniaturyzacji. I podają przykład: widoczne w powstałej już części makiety krzesło ma około 5 mm, a obraz na ścianie – 3 mm. Największym wyzwaniem jest jest jednak samo odnalezienie zdjęć i informacji o budynkach nieistniejących lub ich dawnym wyglądzie.

Nieraz przygotowanie materiałów do budowy budynku trwa dłużej niż jego budowa. Jednak najtrudniejsze jest to czego nie ma jeszcze żadna makieta na świecie, a analizowaliśmy różne przez ponad pół roku. Nikt tego nie ma, więc będzie to swego rodzaju eksperyment, a jest to… Tego asa zachowamy w rękawie. Mieszkamy w niezwykłym mieście, więc makieta też musi być niezwykła – dodają enigmatycznie twórcy.

makieta 01

Pokazanie zachodniej pierzei na makiecie może być odebrane jako głos w zawsze gorącym temacie odbudowy zabudowań na Starym Rynku. Twórcy przekonują jednak, że ma ona pokazać wygląd Bydgoszczy przed stu laty. Ale też zachęcać do refleksji na temat architektury i urbanistyki miasta.

To pokazanie dawnego układu urbanistycznego miasta. Pokażemy wiele miejsc, które były kiedyś zabudowane i spójne urbanistycznie. Jednak oprócz samych budynków pokażemy też np. historyczne szyldy i atmosferę początku wieku. Każdy będzie mógł wyciągnąć swoje wnioski – mówią.

Pierwszy fragment makiety będzie można zobaczyć już za miesiąc – dokładnie 7 kwietnia na festiwalu CoffART, który odbędzie się w dawnym kinie Pomorzanin. Twórcy zapraszają też do śledzenia profilu „Podwórko Tajemnic” na Facebooku. Tam będą pojawiać się nowe informacje na temat szczególnego dzieła na stulecie powrotu do Macierzy.

makieta (3)

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści