Bydgoszcz
13C
Słonecznie
76% wilgotność
Wiatr: 2km/h SE
H 14 • L 13
15C
Wt
17C
Sr
15C
Czw
16C
Pt
16C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaWybory prezydenckie 2020. Jak głosowali bydgoszczanie? Ponad 70-procentowa frekwencja!
wybory prezydenckie 2020_Bydgoszcz_Głosowanie_Lokal wyborczy - JS
13.07.2020 | 10:29

Wybory prezydenckie 2020. Jak głosowali bydgoszczanie? Ponad 70-procentowa frekwencja!

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: W drugiej turze wyborów prezydenckich w Bydgoszczy w głosowaniu wzięło udział

Fot. Jakub Soboczyński

Znany jest już komplet wyników z obwodowych komisji wyborczych w Bydgoszczy. Na ich podstawie można stwierdzić, że w mieście zdecydowane zwycięstwo odniósł Rafał Trzaskowski.

Zdecydowane, bo na kandydata Platformy Obywatelskiej zagłosowało 62,82 procent bydgoszczan, podczas gdy na urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę – nieco ponad 37 procent wyborców. W liczbach bezwzględnych przekłada się to na poparcie ponad 111 tysięcy dla kandydata opozycji oraz przeszło 66 tysięcy dla walczącego o reelekcję Dudy.

Warto dodać, że obaj kandydaci zwiększyli swój stan posiadania z pierwszej tury. Dwa tygodnie temu na Trzaskowskiego w Bydgoszczy zagłosowało 70 tysięcy osób, ale trzeba też pamiętać, że niemal 30 tys. osób poparło Szymona Hołownię (którego zdecydowana większość elektoratu przeszła do kandydata PO). Również Andrzej Duda poprawił swój wynik z I tury, uzyskując 13 tysięcy głosów więcej niż pod koniec czerwca.

W niedzielnym głosowaniu wzięło udział 179 319 mieszkańców Bydgoszczy. Przełożyło się to na ponad 70-procentową frekwencję (dokładnie 70,15%). Jest to wynik o 3,5 punktu procentowego lepszy niż w pierwszej turze wyborów prezydenckich (wówczas w głosowaniu wzięło udział dwie trzecie bydgoszczan). Oznacza to, że z prawa głosu skorzystało o ponad siedem tysięcy osób więcej niż przed dwoma tygodniami. W Bydgoszczy uprawnionych do głosowania było ponad 255 tysięcy osób.

W ramach ciekawostki – bo liczba uprawnionych do głosowania w poszczególnych obwodach w Bydgoszczy (jest ich 204) znacząco się różni – należy podać, że w jednej komisji w naszym mieście frekwencja przekroczyła 80 procent. To komisja nr 40 mająca swoją siedzibę w VIII Liceum Ogólnokształcącym. Obejmuje ona swoim zasięgiem między innymi ulicę Fordońską (do numeru 55), Polanka czy Swarzewską. Z blisko 1200 uprawnionych do urn poszło aż 933. Wygrał Rafał Trzaskowski – 69,52%.

Najniższą frekwencję w mieście odnotowano w dwóch komisjach przy ulicy Hetmańskiej. Nieznacznie przekroczyła ona 53 procent. Tam również więcej osób wskazało Trzaskowskiego, ale w stosunku 60:40.

Wyniki krajowe – choć jeszcze nieoficjalne – przyznają zwycięstwo Andrzejowi Dudzie. Za reelekcją Dudy opowiedziało się 51,21% głosujących (ponad 10,4 mln głosów). Za jego kontrkandydatem głosowało 48,79% wyborców (ponad 9,9 mln osób).

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści