Bydgoszcz
10C
Niebo częściowo zachmurzone
73% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 11 • L 10
12C
Nd
15C
Pon
16C
Wt
18C
Sr
18C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycje w BydgoszczyWyburzenia przy Królowej Jadwigi. Na terenie WSG powstaną nowe mieszkania [ZDJĘCIA]
04.02.2021 | 17:18

Wyburzenia przy Królowej Jadwigi. Na terenie WSG powstaną nowe mieszkania [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Trwa wyburzanie budynku dawnej wozowni, która w ostatnich latach służyła jako Akademicka Przestrzeń Kulturalna WSG. W miejscu APK powstaną obiekty mieszkalne.

Fot. Szymon Fiałkowski

Trwają wyburzenia przy ulicy Królowej Jadwigi. Z krajobrazu znikają budynki Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej Wyższej Szkoły Gospodarki i Muzeum Fotografii, które zostało przeniesione na ulicę Karpacką. W miejscu obiektów WSG powstanie inwestycja mieszkaniowa Budlexu, której projekt wykonuje pracownia Atelier Tektura z Warszawy.

Akademicka Przestrzeń Kulturalna Wyższej Szkoły Gospodarki mieściła się przy ulicy Królowej Jadwigi, tuż obok mostu w odrestaurowanym budynku XIX-wiecznej wozowni. W skład APK wchodziły Galeria nad Brdą, Galeria Debiut, sala widowiskowa, studio nagrań oraz Muzeum Fotografii. Ta ostatnia placówka od 1 października mieści się w zabytkowym budynku przy ulicy Karpackiej 52 na Wzgórzu Wolności. Poza muzeum, prywatna bydgoska uczelnia ulokowała tam żłobek, przeznaczone dla seniorów Centrum Aktywności Społecznej wraz z Laboratorium Pokoleń; oraz Akademickie Centra Przemysłów Kreatywnych Kultury, Sztuki i Ochrony Zabytków. – Innowacyjne laboratoria kreatywne służyć będą praktycznej edukacji, zwiększeniu usług poprzez dostęp do specjalistycznych pracowni oraz dalszemu rozwojowi badań – podkreśla WSG.

Przenosiny Muzeum Fotografii wiążą się z tym, że wraz z początkiem lutego rozpoczęły się wyburzenia jej dotychczasowej siedziby. Od 1 lutego teren przy Królowej Jadwigi 14 został także wyłączony z możliwości parkowania samochodów. WSG podkreśla, że wyburzenia przy Królowej Jadwigi to element szerszych zmian na terenie jej kampusu. I dodaje, że zamierza zachować elementy dawnych zabudowań. – Odzyskujemy stare cegły, drewniane belki oddając szacunek temu co jest związane z historią Bydgoszczy – czytamy w komunikacie szkoły.

Na terenie APK nie powstaną jednak nowe obiekty uczelni, a budynki mieszkalne. W najbliższym czasie przy Królowej Jadwigi rozpocznie się inwestycja dewelopera Budlex. To firma, która od lat stawia mieszkania na terenie Bydgoszczy – obecnie realizuje kolejny etap kompleksu Sens przy ulicy Chodkiewicza oraz zespół budynków Enklawa przy ulicy Zaświat.

Wyburzenia przy Królowej Jadwigi. Na terenie WSG powstaną nowe mieszkania [ZDJĘCIA]

Zobacz również:

Wystartowała budowa Nowego Portu

Warto wiedzieć, że inwestycja Budlexu obejmie nie tylko działkę po Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej przy Królowej Jadwigi, ale również obszar pomiędzy ulicą Naruszewicza i linią tramwajową w kierunku Dworca Głównego a rzeką Brdą. Na terenie, gdzie znajduje się budynek uczelni oznaczony symbolem E oraz parkingi ma powstać najwyższa część kompleksu Budlexu – plan miejscowy dopuszcza tam postawienie budynku o wysokości 35 metrów. Inwestor posiada już pozwolenie na budowę na tę część inwestycji, natomiast w przypadku działki przy Królowej Jadwigi nadal trwają prace projektowe. Wiadomo jednak, że przy jednej z najważniejszych ulic tej części Bydgoszczy powstanie zabudowa pierzejowa. Wizualizacje nowej zabudowy w rejonie Okola nie są na razie udostępniane.

Za wizję architektoniczną nowej inwestycji Budlexu odpowiada warszawska pracownia Atelier Tektura. To powstała w 2007 firma, której wspólnikami są Michał Kozielewski, Barbara Kozielewska i Mateusz Kluczek. – Z racji wykształcenia i zróżnicowanych doświadczeń posiadamy szeroki wachlarz kompetencji zdobytych na rynku francuskim oraz w Polsce w zakresie projektowania budynków użyteczności publicznej, w szczególności dla służby zdrowia, biurowych, mieszkaniowych, hoteli czy obiektów dla sektora kultury – czytamy na stronie pracowni.

Atelier Tektura odpowiada za projekty kilku obiektów w Warszawie, m.in. nowego magazynu Muzeum Literatury czy rozbudowę Szpitala Bielańskiego. Na koncie mają też stworzenie koncepcji mieszkań w Nakle, które będą realizowane przez spółkę PFR Nieruchomości w ramach programu Mieszkanie Plus. – W północnej części miasta przy ul. Mroteckiej powstaną cztery pięciokondygnacyjne bloki z 190 mieszkaniami. Budynki będą się od siebie różniły rozmiarem – w skrajnych częściach działki powstaną dwa mniejsze, jednoklatkowe bloki, a pomiędzy nimi – dłuższe, dwuklatkowe, z większą liczbą mieszkań. Na terenie osiedla zaplanowano także plac zabaw, 190 miejsc postojowych i wiaty rowerowe – opisuje PFR Nieruchomości.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments