Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
88% wilgotność
Wiatr: 2km/h WSW
H 14 • L 13
10C
Sob
14C
Nd
9C
Pon
12C
Wt
13C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeWydano pozwolenie na przebudowę Rynku w Starym Fordonie. Prace ruszą niebawem
rynek stary fordon
02.06.2021 | 10:55

Wydano pozwolenie na przebudowę Rynku w Starym Fordonie. Prace ruszą niebawem

Na zdjęciu: Tak ma wyglądać Rynek w Starym Fordonie.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

28 maja Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej otrzymał pozwolenie na budowę, umożliwiające rozpoczęcie przebudowy płyty Rynku w Starym Fordonie. W najbliższym czasie drogowcy przekażą wykonawcy – firmie Steinbudex – plac budowy.

Modernizacja Rynku w Starym Fordonie jest kolejnym etapem rewitalizacji tej części miasta. Uzyskanie pozwolenia na budowę było niezbędne do rozpoczęcia prac – początkowo ich start miał nastąpić w maju, ale ostatecznie przekazanie placu budowy nastąpi w czerwcu. ZDMiKP przekaże szczegóły modernizacji w najbliższym czasie, ale już wiadomo, że prace na Rynku będą dzielone na etapy, by zapewnić dojście i dojazd do możliwie dużej liczby posesji oraz zachować przejazd autobusów komunikacji publicznej w ciągu ulic Bydgoska-Wyzwolenia.

Zobacz również:

Zgłoś projekt do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego

Zapewniony pozostanie też przejazd pomiędzy ulicą Cechową i Cierpicką, a w trakcie prac utworzony zostanie tymczasowy parking wzdłuż ul. Ordynackiej. Warto podkreślić, że zarówno o rozwiązaniach projektowych, jak i sposobie organizacji ruchu, rozmawialiśmy ze Stowarzyszeniem Miłośników Starego Fordonu – informują drogowcy. Docelowo centralny plac Starego Fordonu ma być bezpieczną przestrzenią pieszą: deptakiem z warunkowym i uspokojonym dostępem dla ruchu kołowego. Ulica Wyzwolenia, z uwagi na potrzeby komunikacyjne, zachowa swój dotychczasowy charakter z ruchem samochodowym.

Nowa nawierzchnia Rynku zostanie wykonana przede wszystkim z szarej kostki granitowej; wykorzystane zostaną też materiały pozostałe po remoncie ulicy Bydgoskiej oraz Starego Rynku. Ułożenie kostki i jej odcienie wyznaczą strefy rynku. Na placu pojawią się nowe ławki i siedziska wykonane z drewna.

Największą atrakcją odnowionej płyty będzie fontanna, ulokowana we wschodniej części placu. Będzie ona miała formę płytkiej, 5-centymetrowej niecki. – Poziom płyty rynku i niecki będą płynnie połączone. Rozwiązanie to umożliwi, zależnie od zamiaru, korzystanie z całej powierzchni rynku przy wyłączonych dyszach i upuszczeniu wody do zbiornika lub wypełnienie pola całej niecki wodą – informuje ZDMiKP.

Na Rynku ma pojawić się też większa ilość zieleni. Pomiędzy fontanną i wschodnią pierzeją sadzone będą drzewa w dużych donicach. Dodatkowo planowane jest zasadzenie bezpośrednio do gruntu w sąsiedztwie wlotu ul. Sikorskiego klonu, którego sąsiedztwo zabezpieczy ochronna krata. W małych donicach betonowych sadzone będą begonie lub inne rośliny kwitnące. Zachowane zostaną też lipy rosnące po południowej stronie Rynku. Szpaler tych drzew podkreślony zostanie innym rodzajem nawierzchni.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści