Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
72% wilgotność
Wiatr: 4km/h ESE
H 15 • L 14
15C
Sr
14C
Czw
14C
Pt
16C
Sob
17C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeZgłoś zadania do BBO! Wystartowała kolejna edycja największego projektu obywatelskiego w Bydgoszczy
01.06.2021 | 14:58

Zgłoś zadania do BBO! Wystartowała kolejna edycja największego projektu obywatelskiego w Bydgoszczy

Na zdjęciu: Od dziś (1 czerwca) do 15 lipca mieszkańcy za pośrednictwem strony internetowej www.bydgoszcz.pl/bbo mogą składać swoje pomysły projektów.

Fot. Szymon Fiałkowski/archiwum

Wystartowała kolejna edycja Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Od 1 czerwca do 15 lipca można zgłaszać propozycje projektów osiedlowych, ponadosiedlowych i społecznych, które zmieniają otoczenie i tworzą więzi między mieszkańcami. W nowym wydaniu BBO wprowadzono kilka zmian – bardzo istotną jest zakaz zgłaszania projektów zakładających m.in. budowę parkingów na terenach zielonych.

1 czerwca przebiega pod znakiem „naj”. Dziś rozpoczęliśmy największą rowerową akcję w Polsce, ale także startujemy z największym projektem obywatelskim w Bydgoszczy – rozpoczął konferencję prasową zastępca prezydenta Michał Sztybel. Od dziś do 15 lipca mieszkańcy za pośrednictwem strony internetowej www.bydgoszcz.pl/bbo mogą składać swoje pomysły projektów: każdy ma możliwość zgłoszenia trzech projektów osiedlowych, trzech ponadosiedlowych i trzech małych projektów społecznych. – Bez wnioskodawców nie byłoby budżetu obywatelskiego. Należą im się szczególne podziękowania za ich zaangażowanie – podkreślił zastępca prezydenta.


Czytaj więcej o największej rowerowej akcji w Polsce – Rowerowej Stolicy Polski


Jak zaznaczył Sztybel, z każdym rokiem rośnie świadomość mieszkańców na temat funkcjonowania budżetu partycypacyjnego. – Projekty są lepiej dopracowane i konsultowane z szerszym gronem odbiorców i z urzędnikami – nie ukrywał przedstawiciel władz miasta. Nową edycję poprzedziły tradycyjne konsultacje zasad BBO, które przyniosły kilka zmian. Jedną z nich jest zakaz zgłaszania projektów dotyczących inwestycji drogowych na terenach zieleni. – Tam gdzie jest park, nie będzie mógł powstać parking – zobrazował Sztybel.

Inną zmianą, wprowadzoną w tym roku w ramach BBO jest to, że zasada ogólnodostępności nie będzie dotyczyć projektów dla osób niepełnosprawnych. Wprowadzono też ograniczenie dotyczące takich inwestycji jak plac zabaw, siłownia plenerowa, skatepark, kynopark czy  boisko – nie mogą one być realizowane bliżej niż 500 metrów (w linii prostej) od powstałych wcześniej obiektów tego samego rodzaju w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. – Uporządkowaliśmy też zasady zgłaszania małych projektów społecznych: przy składaniu wniosku trzeba będzie podać liczbę wydarzeń, szacowaną liczbę uczestników czy przykładowy kosztorys – mówił koordynator BBO Jacek Rosół. W ramach promocji budżetu obywatelskiego planowane są też spotkania z mieszkańcami na osiedlach.
Takie wydarzenia powinny się odbywać. Będziemy pomagać w ich organizacji. Doszliśmy do wniosku, że należy zwiększyć zakres działań, gdyż w okresie pandemii nie mieliśmy takiego kontaktu z mieszkańcami – wyjaśnił Sztybel. Ważnym elementem nowego wydania Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego jest również atrakcyjnie zaprojektowana identyfikacja wizualna, obejmująca m.in. cennik poszczególnych zadań. Autorką rysunków jest bydgoska artystka Kasia Rożek.

Pula pieniędzy, która zostanie przeznaczona na projekty BBO, nie została zmniejszona mimo pandemii koronawirusa i trudnej sytuacji finansowej samorządów. Wynosi ona 16 milionów złotych. Znaczną część tej kwoty – 12 milionów złotych – przeznaczona zostanie na sztandarowe projekty osiedlowe. Wśród pomysłów, które można zgłaszać w ramach budżetu obywatelskiego są m.in. kaczkomaty, bariery ochronne, budowa skateparku, remont placu zabaw czy minitężnie. W ostatnich tygodniach uruchomione zostały pierwsze trzy tego typu atrakcje, które powstały w ramach projektu ponadosiedlowego BBO.


CZYTAJ WIĘCEJ: Pierwsze bydgoskie minitężnie gotowe. Będą kolejne


Myślę, że bydgoszczanie są bardzo zadowoleni z tężni. Korzystają z nich wszyscy – dzieci, młodzież i osoby starsze. Cieszy mnie widok zapełnionych ławek przy tężniach. Będzie ich w Bydgoszczy więcej; prawdopodobnie w tym roku pojawią się jeszcze dwie – w Myślęcinku i Starym Fordonie – mówiła Dorota Lakner, pomysłodawczyni projektu ponadosiedlowego, polegającego na budowie minitężni. – Tężnia w Starym Fordonie będzie dopełnieniem rewitalizacji tej części miasta. W tej edycji także zgłosimy projekt, który wpisze się w zmiany zachodzące na naszym osiedlu: marinę nad Wisłą – dodał przewodniczący Rady Osiedla Stary Fordon Andrzej Cieślik.

Głosowanie w ramach kolejnej edycji BBO ponownie odbędzie się w grudniu i będzie prowadzone wyłącznie w formie elektronicznej. – Ona się sprawdziła i pozwala szybciej podać wyniki. Przygotujemy też dwa narzędzia pomocowe: punkty w budynkach użyteczności publicznej i infolinię – uzupełnił Sztybel. Od lipca do końca listopada odbędzie się natomiast weryfikacja nadsyłanych pomysłów.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści