Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Wykonawca basenu na Miedzyniu wybrany. Będzie nim firma z Bydgoszczy

Dodano: 18.11.2020 | 20:34

Na zdjęciu: Tak ma wyglądać pływalnia przy ulicy Pijarów.

Fot. UMB

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski ogłosił wybranie wykonawcy basenu przy ulicy Pijarów na Miedzyniu. Zostanie nim firma Alstal, która wybudowała m.in. Nową Astorię czy lodowisko Torbyd.

Budowa pływalni w zachodniej części Bydgoszczy to inwestycja, której losy w ostatnich miesiącach były bardzo niepewne. Mimo zapewnień urzędu miasta, że jej realizacja po rozpoczęciu budowy basenu przy SP 67 w Fordonie, ratusz początkowo nie uwzględnił jej w projekcie budżetu miasta na 2020 roku. Na sesji rady miasta w grudniu 2019 roku, podczas której radni głosowali nad uchwałą budżetową, prezydent Rafał Bruski wyjął jednak asa z rękawa. Zgłosił bowiem autopoprawkę, umożliwiająca rozpoczęcie zapowiadanej od lat budowy basenu przy Zespole Szkół nr 8. Zmiana w budżecie pozwoliła przekazać na ten cel 15,4 mln złotych. W kolejnym roku, na dokończenie inwestycji miałoby natomiast trafić 3,7 mln złotych.

Przetarg, w którym urząd miasta wyłoni wykonawcę basenu przy Pijarów, rozpoczął się 18 maja. – Jest to specyficzne postępowanie, ponieważ po raz pierwszy będzie przeprowadzone z opcją aukcji elektronicznej. Zobaczymy, jak to się sprawdzi – rozeznanie, które robiliśmy wskazuje, że jest to szansa na uzyskanie oszczędności i lepszych ofert – podkreślał odpowiedzialny za nadzorowanie miejskich inwestycji zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel. Aukcja odbędzie się na specjalnej platformie Urzędu Zamówień Publicznych – jednym z warunków jej uruchomienia było jednak złożenie co najmniej dwóch ofert niepodlegających odrzuceniu. Po pięciu miesiącach oczekiwania i przesuwania terminu otwarcia ofert z uwagi na liczne pytania firm budowlanych, w piątek, 16 października koperty zostały otwarte.

Wykonawca basenu na Miedzyniu wybrany. Będzie nim firma z Bydgoszczy

Zobacz również:

Jak będzie wyglądał basen na Miedzyniu? Szczegóły inwestycji

Z informacji z otwarcia ofert dowiadujemy się, że miasto chce przeznaczyć na budowę basenu na Miedzyniu 19 milionów złotych. Chęć realizacji inwestycji wyraziło pięć podmiotów: Alstal Grupa Budowlana w konsorcjum z Alstal Investment (za 20,3 miliona złotych), PTB Nickel (za 26,2 miliona), PUBR (za 26,5 miliona), ZUB Robert Łukasik w konsorcjum z KWK Construction (za 31,9 miliona) oraz Ebud (za 27,6 miliona). Później potencjalni wykonawcy przystąpili do aukcji internetowej, której efektem miały być wspomniane przez Sztybla niższe kwoty. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku przetargu na wykonanie nabrzeża w Starym Fordonie – i jak się okazało, także w przetargu na miedzyńską pływalnię.

W aukcji elektronicznej najniższą ofertę 17,9 mln zł złożyła firma Alstal, która wybudowała Astorię i lodowisko Torbyd. Przed nami jeszcze ostateczna weryfikacja ofert i podpisanie umowy. Czas realizacji to 18 miesięcy od podpisania umowy – poinformował prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. W projekcie budżetu na 2021 rok miasto zapisało na budowę basenu 13 milionów złotych.

Mieszkańcy Miedzynia cieszą się z budowy basenu, o który od wielu walczyli tamtejsi społecznicy. Dzięki ich naciskowi, happeningom i pismom ratuszowi udało się znaleźć pieniądze na jego realizację. Ale jak podkreślają, potrzeby osiedla nadal nie są zaspokojone. Od wielu lat trwa walka o przebudowę ulicy Nakielskiej, która według wielu obietnic ratusza albo miała być już być skończona, albo ruszyć po zakończeniu rozbudowy Grunwaldzkiej. Projekt modernizacji jednej z najważniejszej arterii komunikacyjnych miasta był popierany przez organizację społeczne, lecz do dziś nie doczekał się nawet zapowiedzi realizacji – w planie budżetu na przyszły rok ratuszowi urzędnicy zapisali na ten cel zaledwie pół miliona złotych na dalsze prace projektowe.

Miedzynianie oczekują też walki z wykluczeniem komunikacyjnym na osiedlu. Linia na Górny Taras Miedzynia jest postulowana od wielu lat, lecz ZDMiKP nie wykorzystał okazji związanej z wprowadzeniem nowej siatki komunikacyjnej w związku z rozbudową Kujawskiej i nie przygotował koncepcji uruchomienia połączenia. Zastępca dyrektora ZDMiKP Rafał Grzegorzewski, pytany przez naszą redakcję o tę kwestię zaznaczył, że plan poprawy dostępności miedzynian do komunikacji został zawieszony. Ta informacja wzbudziła spore niezadowolenie na osiedlu.

Do tematu rozbudowy Nakielskiej i linii na Górny Taras Miedzynia wrócimy w najbliższych dniach.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Miedzyniak
Miedzyniak
3 lat temu

Jeśli chodzi o górny taras miedzynia to linia 91 i 92 mogła by wjeżdzać ( w dwóch kierunkach ) na miedzyń nowym rondem turbinowym i na początek zrobić pętle do zawracania przy ulicy maciaszka , postawić parking na rowery i już na początek ludzie by doszli i dojechali rowerem z górnego tarasu i zyskali by dojazd na błonie i kierunki między gminne . Koszt znikomy poza wycięciem kilkudziesięciu drzew i uklepania pętli.