Bydgoszcz
21C
Słonecznie
35% wilgotność
Wiatr: 6km/h S
H 21 • L 21
21C
Pon
21C
Wt
20C
Sr
15C
Czw
14C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleWyłudzał pieniądze z podatku VAT. Członek grupy przestępczej wpadł w Bydgoszczy
14.06.2018 | 11:05

Wyłudzał pieniądze z podatku VAT. Członek grupy przestępczej wpadł w Bydgoszczy

To kolejne zatrzymanie w sprawie grupy przestępczej, która wyłudzała pieniądze z podatku VAT.

Na zdjęciu: Zatrzymania w niedzielę dokonali funkcjonariusze CBŚP.

Fot. CBŚP

Funkcjonariusze bydgoskiego oddziału Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali mężczyznę, który jest podejrzany o wyłudzanie VAT oraz pranie brudnych pieniędzy.

Według śledczych, podejrzany miał być członkiem zorganizowanej grupy przestępczej. – Grupa miała wyłudzać podatek VAT w fikcyjnym obrocie komponentami do produkcji biopaliw, działającej w latach 2015-2016 i wykorzystującej podmioty gospodarcze z terenu całego kraju – mówi Maciej Załęski, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, która od 2016 roku prowadzi śledztwo w tej sprawie. I to na polecenie prokuratury, w niedzielę doszło do zatrzymania mężczyzny. Wcześniej w tej samej sprawie zatrzymano pięć innych osób.

Podejrzanemu przedstawiono już zarzuty. – Dotyczą one udziału w grupie przestępczej, wystawienia ponad tysiąca pustych faktur, które posłużyły do uszczuplenia należności podatkowych w wysokości sięgającej 22 milionów złotych, werbowania osób zajmujących się pozorowaniem działalności gospodarczej oraz prania brudnych pieniędzy w wysokości ponad 67 mln zł – dodaje prok. Załęski. Grozi mu za to do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

Gdański sąd nie uwzględnił jednak wniosku prokuratury, która zawnioskowała o tymczasowy areszt dla zatrzymanego mężczyzny. Śledczy zapowiadają, że złożą zażalenie od tej decyzji. Jak się dowiedzieliśmy, sprawa ma charakter rozwojowy i kolejne zatrzymania są niewykluczone.


Powiązane treści