Bydgoszcz
2C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 3 • L 1
2C
Nd
2C
Pon
2C
Wt
1C
Sr
1C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleWyłudzali pieniądze. Grupa przestępcza z regionu rozbita przez Centralne Biuro Śledcze Policji [ZDJĘCIA]
zatrzymanie_ akcja CBŚP Bydgoszcz - CBŚP-3
20.03.2019 | 10:13

Wyłudzali pieniądze. Grupa przestępcza z regionu rozbita przez Centralne Biuro Śledcze Policji [ZDJĘCIA]

W ręce śledczych wpadło w naszym regionie 14 osób. Wszystkim postawiono już zarzuty.

Na zdjęciu: Zatrzymań w naszym regionie dokonali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji.

Fot. CBŚP

Duży sukces funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji. Podczas akcji między innymi w naszym regionie rozbili jedną z grup przestępczych, której członkowie mieli działać na szkodę Skarbu Państwa.

W sumie funkcjonariusze CBŚP rozbili dwie takie grupy. Oprócz akcji na terenie Bydgoszczy i okolic, druga taka grupa została rozbita w Rzeszowie. Łącznie zatrzymanych zostało 30 osób (16 na Podkarpaciu i 14 w Kujawsko-Pomorskim), a w realizacji zadania brało udział przeszło 160 funkcjonariuszy CBŚP z całego kraju.

Grupa, którą rozbito w Kujawsko-Pomorskim miała działać w ubiegłym roku na terenie największych miast regionu: Bydgoszczy, Torunia i Inowrocławia. – Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że członkowie grupy zajmowali się wprowadzaniem do obrotu prawnego poświadczających nieprawdę i nierzetelnych faktur VAT dotyczących rzekomego obrotu różnego rodzaju towarami oraz usługami – mówi rzecznik prasowa Centralnego Biura Śledczego Policji kom. Iwona Jurkiewicz.

Śledczy ustalili, że takie działania grupy służyły faktycznie tzw. kupowaniu kosztów. Na czym ten proceder polegał? – Dzięki temu, odbiorcy takich faktury nielegalnie obniżali należny podatek, poświadczając tym samym nieprawdę – dodaje kom. Jurkiewicz. Jak ustalono w toku prowadzonych czynności, w proceder może być zamieszanych nawet ok. 150 firm, a w taki sposób wystawionych zostało blisko 5 tys. faktur na łączną kwotę ponad 63 mln zł.

Oprócz zatrzymań, funkcjonariusze CBŚP i Urzędu Celno-Skarbowego dokonali przeszukań blisko stu obiektów, przede wszystkim mieszkań zatrzymanych i firm oraz pomieszczeń użytkowanych przez podejrzanych na terenie sześciu województw. Zabezpieczono dokumentację, telefony komórkowe, komputery i zewnętrzne nośniki pamięci, które będą służyły jako materiały dowodowe w sprawie.

Podczas przesłuchania w bydgoskiej Prokuraturze Okręgowej, cała czternastka usłyszała zarzuty. Dotyczą one udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa, prania pieniędzy i podrabiania dokumentów. Jak informuje CBŚP, wśród 14 zatrzymanych w naszym regionie, dwie osoby są podejrzane o tzw. zbrodnie vatowskie (polega ona na wystawianiu nierzetelnych faktur VAT), a za ten czyn może grozić kara nawet do 25 lat pozbawienia wolności.

W obu śledztwach policjanci CBŚP wspólnie z prokuratorami ustalają faktyczny majątek należący do podejrzanych, w celu zabezpieczenia go na poczet przyszłych kar.  Obie sprawy mają charakter rozwojowy.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści