Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Wypadek na rondzie Inowrocławskim wrócił na wokandę. Wyrok jeszcze w tym miesiącu

Dodano: 18.08.2023 | 09:44

Na zdjęciu: Do tragicznego w skutkach zderzenia dwóch aut, w którym zginęła 12-letnia Wiktoria, doszło na rondzie Inowrocławskim w Bydgoszczy w czerwcu 2021 roku.

Fot. KWP Bydgoszcz / archiwum

Podczas posiedzenia doszło do mów stron, a Sąd Okręgowy w Bydgoszczy wydanie wyroku w tej sprawie odroczył do 31 sierpnia br. 

Przypomnijmy: na wokandę Sądu Okręgowego w Bydgoszczy trafiła apelacja od wyroku po procesie w sądzie pierwszej instancji po tragicznym w skutkach wypadku, do którego doszło w połowie czerwca 2021 r., na rondzie Inowrocławskim, w którym zginęła 12-latka, a ranny został 83-letni mężczyzna. Proces obszernie relacjonowaliśmy, choć obrońca jednego ze skazanych nieprawomocnie kierowców wnioskował, aby sprawa toczyła się za zamkniętymi drzwiami, do czego sąd się nie przychylił.

W połowie lutego br., w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy zapadł wyrok. Obaj kierowcy, którzy zasiedli na ławie oskarżonych, tj. Ryszard M. i Roman S. zostali przez sąd uznani winnymi spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym (zarzut z art. 177 p. 2 kodeksu karnego) i nieprawomocnie zostali skazani na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata, sąd orzekł im także roczny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, przy czym na poczet środka karnego zaliczony został okres, w którym mężczyźni mieli zatrzymane prawo jazdy, a stało się to w dniu tragicznego wypadku, tj. 14 czerwca 2021 r. Jednocześnie musieli także zapłacić odszkodowanie – odpowiednio po 10 tys. zł rodzicom zabitej 12-latki oraz po 2 tys. zł rannemu w wypadku 83-letniemu mężczyźnie.

Po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku (dokument liczył kilkanaście stron), apelacje złożyły wszystkie strony, tj. prokurator, obrońcy mężczyzn skazanych przez sąd, jak i oskarżyciel posiłkowy. Prokurator Przemysław Szurka wniósł o oddalenie apelacji obrońców, ci z kolei chcieli uniewinnienia mężczyzn lub – jak wnioskował jeden z obrońców – o skierowanie sprawy do sądu pierwszej instancji, aby ponownie ją rozpoznał. W ocenie mec. Tymoteusza Paprockiego, w sprawie jest zbyt wiele sprzeczności, o czym świadczyło także sporządzone przez sąd uzasadnienie wyroku.

Skład sędziowski podjął decyzję o odroczeniu wydania wyroku do 31 sierpnia br.

0 0 votes
Article Rating
Szymon Fiałkowski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments