Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Wyrównanie drogi przez Bożenkowo II i inne tematy. O co wnioskowali radni podczas ostatniej sesji Rady Gminy Osielsko?

Dodano: 06.07.2023 | 12:32

Na zdjęciu: Radna Iwona Ratuszna złożyła m.in. wniosek o wyrównanie drogi z Bożenkowa do Maksymilianowa

Fot. IN

Sporo wniosków złożono podczas ostatniej sesji Rady Gminy Osielsko. Wiele z nich dotyczyło bieżącego utrzymania dróg i infrastruktury.

Sesja odbyła się 20 czerwca. Radny Andrzej Matusewicz w związku z organizacją konkursu „Najpiękniejszy ogród w Gminie Osielsko” zaproponował zorganizowanie konkursu „najpiękniej urządzona i zadbana przestrzeń przed płotem w gminie Osielsko”. Oprócz tego zawnioskował o należyte, staranne koszenie poboczy dróg wraz z otoczeniem latarni, znaków drogowych oraz innych umieszczonych w pasie drogowym czy na rowie obiektów. – Wybiórcze ścinanie trawy tylko w rowach nie służy roślinności ani nie poprawia estetyki – twierdzi Matusewicz. – Inną sprawą jest, czy czynności te należy prowadzić w czasie suszy – dodał radny.

Budowa zatoki autobusowej

Radny Robert Wolf złożył wniosek w sprawie uzyskania informacji dla mieszkańców ul. Bydgoskiej na temat budowanej zatoki autobusowej przy bibliotece koło szkoły. Mieszkańcy mają prośbę o uzyskanie informacji jak ma ta zatoka wyglądać. Dodatkowo – kiedy będzie jej budowa, jak głęboko wejdzie w ogrody mieszkańców domu, przy którym ma być posadowiona. Według radnego nie ma informacji czy będzie tam wiata, ławka – cokolwiek. – Ma ona być kilka metrów od jedynych okien z mieszkania jednego z domów – jak to ma być zabezpieczone, aby wysiadający dosłownie nie wpadali na okna mieszkańców? – pyta Wolf. – Układ tej zatoki jest mocno nieszczęśliwy, tym bardziej, że obok jest pusta działka, a zabiera się ludziom działki. Proszę o pomoc w uzyskaniu chociaż tych informacji – na pisma mieszkańców – otrzymują zdawkowe odpowiedzi, z których nic nie wynika. Proszę o pomoc w uzyskaniu tych informacji z powiatu – dodaje rajca.

Czy możliwe są zmiany w projekcie?

Radny Robert Wolf pyta także o ulicę Jastrzębią. Jak zaznacza projekt był wykonywany w momencie, w którym Jastrzębia wchodziła jeszcze bezpośrednio w Szosę Gdańską (prostopadle). Teraz po łuku dobiega do ronda z Szosą Gdańską.  W tej chwil na skrzyżowaniu z ulicą Kukułczą jest bardzo niebezpieczne miejsce – wyjeżdżający z ulicy Kukułczej – nie widzą nadjeżdżających z lewej samochodów.  – Wnoszę o pomoc w ustaleniu czy na tym etapie budowy jest możliwe przeprojektowanie tego skrzyżowania z  minirondem lub jakimkolwiek ograniczeniem prędkości na ulicy Jastrzębiej od strony ronda z Szosą Gdańską – pisze we wniosku radny. – Wyjazd z ulicy Kukułczej to w tym momencie igranie ze śmiercią a po wybudowaniu nowej części Jastrzębiej – auta jadące od ronda Szosa Gdańska będą jechać jeszcze szybciej. Zdaje sobie sprawę z etapu inwestycji – proszę o zbadanie możliwości przeprojektowania tego skrzyżowania bez konsekwencji czasowych w budowie – remoncie ulicy Jastrzębiej. Oczekiwane przez mieszkańców rozwiązania – minirondo  lub spowalniacze od strony Szosy Gdańskiej – dodaje Robert Wolf.

Wnioski radnego Kamińskiego i Ziętary

Swój wniosek złożył także Paweł Kamiński. Ponowił on wniosek o instalację kamery on-line monitorującej kolejkę na PSZOK. Z kolei Przemysław Ziętara twierdzi, że przy przejściu dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Jana Pawła II z Jeziorańską od dłuższego czasu jeden pas ruchu jest wyłączony z ruchu tuż przed przejściem dla pieszych, nic tam się nie dzieje, a utrudnienie istnieje. Wniósł on o niezwłoczne doprowadzenie do usunięcia tego utrudnienia. Oprócz tego radny Ziętara zwrócił uwagę na oznakowanie poziome przejść dla pieszych, które nie zostało odnowione. Złożył on wniosek o pilną inspekcję przejść dla pieszych i niezwłoczne przywrócenie oznakowania poziomego. To jednak nie wszystko. Radny zawnioskował o wykoszenie rowu pomiędzy ulicą Kwiatową a Leśną w części zrewitalizowanej.

Spółka komunalna i niebezpieczne ogrodzenie

Radny Janusz Jedliński zawnioskował o namalowanie osi jezdni ul. Jana Pawła II, od ul. Jeziorańskiej w kierunku ul. Bałtyckiej, a także o rozpatrzenie możliwości powołania spółki komunalnej, która przejmie obowiązki odbioru i segregacji śmieci z terenu gminy.

– Proszę o  interwencję u inwestora i natychmiastową naprawę ogrodzenia okalającego budowę budynku wielorodzinnego przy ul. Słowackiego – zawnioskowała natomiast radna Beata Polasik. – Płot z siatki drucianej przechyla się na stronę ścieżki rowerowej, która bezpośrednio do niej przylega na wysokości twarzy rowerzystów – twierdzi radna.

Infrastruktura drogowa

O uzupełnienie ubytków w masie asfaltowej ul. Letniej w Jagodowie, od skrzyżowania z ul. Bydgoską oraz na ul. Głównej na odcinku od ul. Szkolnej do świetlicy wiejskiej wniósł z kolei radny Andrzej Wiekierak. Oprócz tego poprosił o zwiększenie częstotliwość opróżniania koszy ulicznych, zwłaszcza na ul. Jagodowej przy stacji rowerowej.

Radna Iwona Ratuszna złożyła wniosek o wyrównanie ul. Plażowej w Bożenkowie, a także o wyrównanie drogi przez las Bożenkowo II do Maksymilianowa i wykoszenie terenów zielonych na ul. Osiedlowej. Radny Konrad Cichański miał jeden wniosek – ustawienie tabliczki z nazwą ul. Zachodnia w Osielsku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments