Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Wystartowała modernizacja fragmentu drogi Bydgoszcz – Chełmża

Dodano: 07.04.2022 | 20:22

Na zdjęciu: Tak wyglądał odcinek DW 551 między Unisławiem a Wybczem przed modernizacją.

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Rozpoczęła się gruntowna przebudowa pięciokilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 551 pomiędzy Unisławiem (powiat chełmiński) i Wybczem (powiat toruński). Inwestycja, finansowana z budżetu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, zakończy się jesienią. Obecnie ruch odbywa się wahadłowo.

Rozpoczynająca się w Strzyżawie (skrzyżowanie z DK 80) droga wojewódzka nr 551 łączy Bydgoszcz z Dąbrową Chełmińską, Unisławiem, Chełmżą i Wąbrzeźnem. Jest to jedna z najruchliwszych tras w regionie. Jak informuje urząd marszałkowski, rozpoczęła się modernizacja jej kolejnego fragmentu – od Unisławia do Wybcza. – To kolejna ważna inwestycja na naszych drogach wojewódzkich oczekiwana przez mieszkańców. Dzięki niej cała trasa z Torunia do Unisławia, będzie gwarantować bezpieczną podróż. Wcześniej udało się zmodernizować odcinek z Torunia do Wybcza – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Zakres prac na drodze Unisław – Wybcz obejmuje gruntowną modernizację nawierzchni: wymieniona zostanie jej cała konstrukcja. Po remoncie jezdnia będzie miała sześć metrów szerokości, a po obu stronach trasy powstaną pobocza o szerokości 1 metra. Istniejący chodnik w Unisławiu zostanie przebudowany i dostosowany wysokością do nowej jezdni. W ramach inwestycji wykonane zostaną nowe zjazdy na posesje i wyłożone kostką betonową perony autobusowe. Trasa na całym odcinku zyska nowe oznakowanie poziome. Wykonawcą wybranym w drodze przetargu została firma Colas Polska z Palędzia (Wielkopolska). Koszt prac to ponad 9 mln zł; zajmą one pół roku.

Modernizacja odcinka z Unisławia do Wybcza to jedno z kilku zadań realizowanych na trasie łączącej Bydgoszcz z Wąbrzeźnem. W ubiegłym roku na odcinku Chełmża – Pluskowęsy w powiecie toruńskim odnowiona została nawierzchnia na odcinku trzech kilometrów. W tym roku prace będą kontynuowane na 6-kilometrowym odcinku Pluskowęsy – Zelgno – Dźwierzna. W poprzednim sezonie na tym odcinku wybudowana została również droga rowerowa. Jeszcze tej wiosny zostanie wyremontowana istniejąca ścieżka pieszo-rowerowa z Kończewic do Chełmży.

Warto również przypomnieć, że Zarząd Dróg Wojewódzkich planuje modernizację odcinka drogi nr 551 także pomiędzy Strzyżawą, Ostromeckiem i Nowym Dworem. Postępowanie na wykonanie projektu inwestycji wygrała spółka MTM Infrastruktura z Mosiny, która ma wykonać zadanie do końca 2022 roku. Prace koncepcyjne pochłoną 320 tysięcy złotych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jest plan modernizacji drogi Strzyżawa – Ostromecko. Co ze skrzyżowaniem z DK 80?

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments