Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Stała wystawa w Młynach Rothera. Wiadomo, kto ją przygotuje

Dodano: 23.01.2022 | 19:02

Na zdjęciu: Stała wystawa w Młynach Rothera zostanie udostępniona dla mieszkańców już jesienią.

Fot. Archiwum

Trias Avi przygotuje stałą wystawę w Młynach Rothera. Miasto podpisało ze spółką umowę na zaprojektowanie i wykonanie wystawy.

Wystawa o nazwie „Węzły” znajdzie się w Spichrzu Zbożowym (w skrzydle od strony Przystani Bydgoszcz). Sam spichrz zostanie udostępniony we wrześniu.

Na początku roku doszło do spotkania z udziałem wykonawcy wystawy i przedstawicieli inwestora, którym jest miasto Bydgoszcz. Równolegle od wielu miesięcy trwają już prace nad gromadzeniem archiwalnych materiałów, które zostaną ukazane na wystawie, a tych już jest niemal 400. Swoje zasoby udostępniły m.in. Polska Agencja Prasowa, Archiwum Państwowe, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, Muzeum Kanału Bydgoskiego, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Bydgoska Kronika Filmowa i Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. – Nie mniej cenne są dla nas materiały pozyskane od lokalnych prywatnych kolekcjonerów – mówi koordynatorka prac nad wystawą z ramienia Młynów Rothera Patrycja Jankowska i dodaje, że w trakcie prac nad wystawą udało się nawiązać relację m.in. z byłymi pracownikami Polskich Zakładów Zbożowych, które do lat 90. mieściły się w Młynach. – Przez ostatni rok zgromadziliśmy ogromne ilości materiałów, informacji, wspomnień – nie ukrywa Jankowska.

Wystawę w Młynach Rothera przygotuje spółka Trias Avi. Ekspozycja będzie opowiadać o związkach Bydgoszczy z rozsianą po terenie miasta siatką kanałów i rzek. – Zwiedzający wystawę stałą dowiedzą się m.in. jak ważne dla rozwoju tego miasta są infrastruktura i szlaki wodne. Zgodnie z panującymi obecnie trendami, oprócz wspomnianej narracji, wystawa będzie zachęcała do interakcji i samodzielnego eksperymentowania. Jako bydgoszczanin mogę potwierdzić, że płynąca przez miasto Brda, pobliska Wisła i Kanał Bydgoski miały i mają ogromny wpływ na budowanie wspólnoty i tożsamości mieszkańców. Bezdyskusyjnie, zarówno w przeszłości, jak i dziś, woda także determinuje charakter i kierunek rozwoju miasta – wyjaśnia Dawid Polasik, dyrektor handlowy TRIAS AVI.

Na piętrze wystawy – ekspozycja dotycząca przyszłości i odpowiedzi na pytania: jak Bydgoszcz może dalej rozwijać swój potencjał miasta nad wodą? Czy kryzys klimatyczny nam w tym przeszkodzi? Co, jeśli wody nam zabraknie? Jak radzą sobie z tym problemem inne miasta? – Nawiązaliśmy kontakt z Kapsztadem, z którym łączy nas położenie na 18. południku. To miasto wyszło już parę lat temu z poważnych tarapatów związanych z niedoborem wody. Na wystawie pojawi się filmowe przesłanie, nagrane specjalnie dla nas przez Premiera Prowincji Przylądkowej Zachodniej – dodaje Jankowska.

Wystawa w zrewitalizowanych Młynach Rothera to niejedyna nowa rzecz w obiekcie. Trwają także poszukiwania najemcy pierwszej z dwóch planowanych restauracji, które zaplanowano w zrewitalizowanym budynku, a swoje oferty chętni mogą składać do końca tego miesiąca.

Szymon Fiałkowski