Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Wywiad-rzeka. Rozmowy o mieście – Młyny Rothera organizują wydarzenia w Starym Fordonie

Dodano: 06.07.2024 | 20:29

Na zdjęciu: Cykl "Wywiad-rzeka. Rozmowy o mieście" to zaproszenie na inspirujące spotkania, które odbędą się już w lipcu.

Fot. mat. prasowe

Głównymi bohaterami tego lata będą mieszkańcy miasta, a w szczególności ci związani z historią Fordonu. Cykl „Wywiad-rzeka. Rozmowy o mieście” to zaproszenie na inspirujące spotkania, które odbędą się już w lipcu. Pierwsze dwa wydarzenia skupią się na tożsamości Fordonu.

„O tożsamości Fordonu” to nazwa panelu dyskusyjnego, podczas którego członkowie Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu oraz bydgoski przewodnik Piotr Weckwerth będą rozmawiać o lokalnej tożsamości i transformacjach dzielnicy. Świętowanie 600-lecia istnienia Fordonu to idealny moment, aby rozmawiać o przemianach w lokalnym krajobrazie i przyszłych planach. Do dyskusji zostanie zaproszona również publiczność, aby wspólnie porozmawiać o tym, jakie są dalsze potrzeby mieszkańców i czym jest dla nich lokalna tożsamość.

„Żywa biblioteka w Fordonie” to kolejne spotkanie w ramach cyklu „Wywiad rzeka, Rozmowy o mieście”, podczas którego uczestnicy spotkają się z osobami o różnorodnych doświadczeniach życiowych i społecznych. Podczas „Żywej Biblioteki” zamiast tradycyjnych książek, „czyta się” żywych ludzi, którzy dzielą się swoimi historiami, przeżyciami i perspektywami. Każda Żywa Książka reprezentuje swoją własną opowieść. Zasady działania „Żywej Biblioteki” są niemalże identyczne, jak standardowej biblioteki, którą zna każdy. Czytelnik podczas spotkania może wybrać interesującą pozycję z katalogu, a następnie wypożyczyć ją na określony czas. Jednak w tej bibliotece książkami są prawdziwi ludzie. Czytelnik wypożyczając Żywą Książkę, wchodzi z nią w dialog. Dzięki takiej interakcji obie strony mają możliwość skonfrontowania swoich wyobrażeń z rzeczywistością i przekonania się osobiście, jak jest naprawdę. „Żywa Biblioteka” jest okazją do poznania osób, których na co dzień nie spotykamy, albo do których nie mamy śmiałości podejść. Czytelnik może zadać Żywej Książce pytania, których nie miałby możliwości postawić w normalnych warunkach. Może poznać osobiste doświadczenia tej osoby oraz problemy, na jakie jest narażona. Lista tytułów Żywych Książek będzie inna we Wrocławiu niż w Kijowie, Tokio i Chicago, a jeszcze inna w małej miejscowości czy w dużym mieście.

Spotkania będą okazją, aby odkurzyć rodzinne albumy, galerie w telefonach i poszukać zdjęć związanych z Fordonem. Mogą to być zarówno starsze zdjęcia, ale także fotografie wykonanie całkiem niedawno. Znajdźcie te, które najbardziej utożsamiacie z Fordonem i zabierzcie ze sobą. Wychowaliście się w Fordonie? Spędzacie tutaj swój wolny czas? Macie swoje ulubione miejsce? A może po prostu lubicie fotografię? Podzielcie się historią swojego zdjęcia i wspólnie dajmy fotografiom drugie życie na stronie internetowej archiwum społecznego Młynów Rothera.

– Fordon to dla wielu wciąż nieodkryta dzielnica, dlatego zapraszamy na spotkanie, podczas którego przybliżymy historię, teraźniejszość, a także plany na przyszłość związane z tą dzielnicą. Porozmawiamy nie tylko z zaproszonymi gośćmi, ale również z Wami – mieszkankami i mieszkańcami naszego miasta. Zdjęcia, które przyniesiemy na spotkanie pomogą nam w rozmowie. Będzie to również okazja, aby współtworzyć z nami społeczne archiwum i dać fotografiom drugie życie – zaprasza Jakub Łyczek, główny specjalista ds. programowych Młynów Rothera.

Panel dyskusyjny „O tożsamości Fordonu” odbędzie się 13 lipca, w godzinach 17:00-20:00, natomiast spotkanie „Żywa biblioteka w Fordonie” – 14 lipca, w godzinach 13:00-15:00.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy. Podczas spotkań będzie obecny archiwista, które pomoże w archiwizacji zdjęć, a wydarzenia będą tłumaczone na Polski Język Migowy.

Wydarzenia zostały dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje. Edycja 2024.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
wuc dórzej wś
wuc dórzej wś
2 miesięcy temu

600 lecie Fordonu a pajace z miejskiej rady nie potrafili uchwalić tego wydarzenia jako roku Bydgoszczy. Ot cała hipokryzja wyglądającego na wiecznie przepitego Bruskiego i jego partyjnych pacynek.