Bydgoszcz
6C
Niebo głównie zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 8km/h ESE
H 7 • L 6
2C
Sob
2C
Nd
3C
Pon
6C
Wt
8C
Sr
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIX Jubileuszowy Festiwal Chórów Akademickich – Akademickie Kolędowanie [ZDJĘCIA]
Akademickie Kolędowanie 2018_SG (30)
21.01.2018 | 20:36

X Jubileuszowy Festiwal Chórów Akademickich – Akademickie Kolędowanie [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Śpiewa Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Fot. Stanisław Gazda

W Bazylice Mniejszej pw. św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy 21 grudnia miał miejsce koncert galowy X Jubileuszowego Festiwalu Chórów Akademickich – Akademickie Kolędowanie.

Pierwsza edycja odbyła się 18 stycznia 2009 r. Od tej pory, już 9-krotnie z inicjatywy przewodniczącego komitetu organizacyjnego – Dziekana Wydziału Edukacji Muzycznej UKW w Bydgoszczy prof. dra hab. Bernarda Mendlika i Dyrektora Artystycznego Festiwalu prof. dra Sylwestra Matczaka, przy wsparciu J.M. Rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy prof. dra hab. Jacka Woźnego, w tym święcie chóralnym uczestniczą chóry z różnych ośrodków akademickich.

Tak jak to miało miejsce podczas dotychczasowych edycji, również w tym roku w parafiach Diecezji Bydgoskiej, można było wysłuchać najpiękniejsze polskie kolędy w wykonaniu chórów akademickich.

Szczególnym zainteresowaniem zawsze cieszy się Koncert Galowy, który dzięki wsparciu ks. Proboszcza Mieczysława Kozłowskiego odbywa się w Bazylice Mniejszej pw. św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy.

Podczas koncertu wszystkie zaproszone chóry zaśpiewały kolędy i pastorałki w opracowaniach wybitnych polskich kompozytorów, a także wykonały wspólnie wybrane utwory. Gdy brzmi śpiew w wykonaniu kilkuset osobowego zespołu chóralnego oraz Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy, brzmi to niezwykle pięknie.

W Bydgoszczy zaprezentowały się:. Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej, Chór Akademicki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Chór Kameralny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Chór Politechniki Koszalińskiej „Canzona”, Chór Akademicki Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy.

 


Powiązane treści