Bydgoszcz
-0C
Mgła
100% wilgotność
Wiatr: 2km/h SSW
H 1 • L -1
3C
Czw
3C
Pt
2C
Sob
1C
Nd
2C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPorady i ciekawostkiZabezpieczenie elektroniki przed wilgocią i innymi zagrożeniami środowiskowymi
10.03.2020 | 14:48

Zabezpieczenie elektroniki przed wilgocią i innymi zagrożeniami środowiskowymi

Na zdjęciu: Elektronikę można zabezpieczyć na wiele sposobów.

Fot. pixabay.com

Układy elektroniczne są wyjątkowo delikatne i podatne na różnego rodzaju zagrożenia środowiskowe jak na przykład wilgoć i przedostawanie się kurzu. W związku z tym często wymagają specjalnych zabezpieczeń. Typowym sposobem na zabezpieczenie elementów elektronicznych jest szczelna obudowa urządzeń, czasami stosuje się również uszczelki wylewane. Elektronikę zabezpieczyć można również poprzez zalewanie jej grubą warstwą silikonów lub żywic. Te sposoby mają jednak swoje mankamenty. Najlepszą metodą na skuteczne zabezpieczenie elektroniki jest tzw. conformal coating.

Conformal coating – selektywne pokrywanie elektroniki cienką warstwą preparatów ochronnych

Conformal coating to współcześnie najbardziej zaawansowana technologia, pozwalająca na skuteczne zabezpieczenie elementów elektronicznych przed narażeniem ich na różne czynniki środowiskowe. Polega ona na selektywnym pokrywaniu układów elektronicznych cienką warstwą specjalnych preparatów ochronnych.

W naszym kraju wykorzystuje ją np. firma AMB Technic – https://amb.pl/. Firma rodzinna specjalizująca się w zakresie doboru systemów dozujących z 25-letnim doświadczeniem na polskim rynku przemysłowym. Do conformal coating używa się zwykle preparatów jednoskładnikowych, które utwardzane są termicznie lub promieniowaniem UV. Korzystanie z tej technologii jest wydajne, daje pełną kontrolę jakości powłoki, pozwala na oszczędność materiału, charakteryzuje się stosunkowo niskimi kosztami, a ponadto umożliwia ustawienie maszyny w linii produkcyjnej.

Metody realizacji conformal coating

Istnieje kilka metod na skuteczne pokrycie elektroniki warstwą ochronną w technologii conformal coating. Każda z tych metod ma zarówno silne, jak i słabe strony.

Zanurzanie płytek w pojemnikach z materiałem

Zanurzenie należy do najłatwiejszych sposobów, które są stosunkowo tanie i charakteryzują się dużą wydajnością. Jednak poprzez zanurzanie otrzymamy powłokę o niejednolitej grubości, a podczas procesu utwardzania mogą pojawić się na niej zanieczyszczenia. Musimy się również zmagać z koniecznością maskowania. Metoda ta sprawia również problemy z utrzymaniem czystości w miejscu pracy, a wysoka emisja rozpuszczalników może stanowić problem z bezpieczeństwem pracy.

Ręczne pokrywanie pędzlem lub gąbką

W przypadku ręcznego nakładania warstwy ochronnej przy użyciu gąbki lub pędzla mocnymi stronami są niski koszt i łatwość realizacji. Przy tej metodzie istnieje duże prawdopodobieństwo pojawienia się zanieczyszczeń ochronnej powłoki, niejednolita jej warstwa, a pracownik cały czas obcuje z niebezpiecznymi chemikaliami.

Ręczne pokrywanie natryskowe

Najczęściej spotykaną metodą pokrywania elementów elektronicznych jest natrysk. Wykonywany ręcznie przy użyciu typowych narzędzi lakierniczych jest metodą stosunkowo łatwą, lecz rozpylane w powietrzu chemikalia są szkodliwe dla pracowników. Ponadto metoda natryskowa cechuje się małą efektywnością, małą precyzją nanoszenia powłoki, koniecznością maskowania i samoistnym utwardzaniem.

Selektywne pokrywanie automatyczne

Najbardziej zaawansowanym sposobem nanoszenia warstwy ochronnej na układy elektroniczne jest współcześnie pokrywanie selektywne przy użyciu maszyn. Znajduje zastosowanie na liniach produkcyjnych, które mają być wydajne. Metoda ta daje pełną kontrolę grubości i jakości pokrycia, a co za tym idzie pozwala na wysoką efektywność – co najmniej 95% preparatu trafia na miejsce przeznaczenia. Nie ma potrzeby maskowania. Korzystanie z maszyn pozwala również na obniżenie kosztów pracy oraz na integrację maszyny na linii produkcyjnej. Wadą pokrywania selektywnego przy pomocy maszyn jest jednak wysoki koszt w porównaniu do innych metod. Eksperci są jednak zgodni – jest to najlepsza metoda wykonywania powłok ochronnych.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

Powiązane treści