Bydgoszcz
12C
Niebo głównie zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 13 • L 11
13C
Pt
11C
Sob
11C
Nd
14C
Pon
10C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeZabytkowa kamienica przy ulicy Gdańskiej zyska nowe życie. Poprzez remont i zmianę lokatorów
14.07.2017 | 15:23

Zabytkowa kamienica przy ulicy Gdańskiej zyska nowe życie. Poprzez remont i zmianę lokatorów

Ogłoszono przetarg na przebudowę obiektu i adaptację pomieszczeń.

Na zdjęciu: Budynek zostanie w całości przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Fot. Stanisław Gazda

Budynek przy ul. Gdańskiej 5, nazywany Kamienicą Menztla, ma w przyszłym roku stać się siedzibą Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. Ratusz ogłosił przetarg na przebudowę obiektu i adaptację pomieszczeń. 

ZOBACZ TEŻ: Co zmieni się w parku Witosa? Miasto przedstawiło koncepcję rewitalizacji

Wybudowana w 1853 roku, a przebudowana 56 lat później, kamienica liczy 5 kondygnacji. Przez wiele lat funkcjonowała w niej księgarnia „Współczesna” , a wkrótce dominować w niej mają lokalni działacze, wolontariusze i przedstawiciele różnych środowisk. Obiekt ma stać się siedzibą Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. Skąd wziął się pomysł stworzenia takiego miejsca?

Do tej pory organizacje pozarządowe, które działają w naszym mieście, nie miały jednego miejsca, gdzie mogłyby działać czy organizować szkolenia – podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Powołaniem centrum chcemy to zmienić. To zadanie wpisuje się też w strategię rewitalizacji salony miasta. Zależy nam by ta część Bydgoszczy zmieniała się w  przyjazną przestrzeń dla wszystkich bydgoszczan i zachęcała do działania.

Obiekt ma pełnić funkcję lokalu użyteczności publicznej służącego aktywizacji i integracji przedstawicieli różnych środowisk – aktywistów, seniorów, niepełnosprawnych, dzieci i młodzieży i innych. – Umożliwi on organizację wydarzeń o charakterze kulturalnym (przedstawienia, wystawy, wernisaże), naukowym (konferencje, panele dyskusyjne, warsztaty) oraz stworzy miejsce dla prowadzenia działalności przez fundacje i stowarzyszenia nieposiadające własnych siedzib (sala pracy, sala coworkingowa, sala konferencyjna oraz sala warsztatowa). Oprócz przestrzeni udostępnianej przedstawicielom organizacji pozarządowych, funkcjonować będą też pomieszczenia dla osób zajmujących  się obsługą centrum. Na parterze zlokalizowana będzie kawiarenka z wydzieloną przestrzenią zabaw dla dzieci oraz strefą seniora – informują przedstawiciele Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Otwarcie centrum planowane jest wiosną przyszłego roku. Zanim do tego dojdzie, obiekt musi przejść gruntowny remont. Przede wszystkim niezbędne jest przystosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych. Projektowana winda zapewni swobodny dostęp do kondygnacji I piętra. Również toalety zostaną przebudowywane pod kątem osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Ponadto w ramach projektu modernizowane będą instalacje wewnętrzne (m.in. elektryczna, wentylacyjna, sanitarne, centralnego ogrzewania). Forma architektoniczna budynku nie ulegnie zmianie.

Ratusz ogłosił przetarg na wybór wykonawcy prac budowlanych. Planowany termin zakończenia robót to przełom grudnia i stycznia. Potem rozpocznie się wyposażanie obiektu w niezbędny sprzęt. Prace mają zakończyć się do wiosny 2018 roku.


Powiązane treści