Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Zalando zainwestuje w Bydgoszczy? Handlowy gigant blisko kupna sporej działki pod magazyny

Dodano: 26.11.2020 | 17:47

Na zdjęciu: W Bydgoszczy mogą powstać kolejne hale magazynowe.

Fot. Pixabay

Czy na terenach inwestycyjnych w rejonie ulicy Chemicznej swoje magazyny ulokuje gigant handlu internetowego – czyli firma Zalando? Spółka jakiś czas temu złożyła ofertę zakupu części wielkiej działki, wystawionej na sprzedaż przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację. Transakcja nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona, ale wiele wskazuje na to, że niebawem zostanie ona ogłoszona.

Działka na osiedlu Czersko Polskie była jednym z terenów inwestycyjnych oferowanych przez MWiK. I podobnie jak poprzednie – te w rejonie ulicy Chemicznej i Dachtery – najprawdopodobniej zostanie przeznaczona na budowę magazynów. Ponad 80-hektarowy teren został wystawiony na sprzedaż w lipcu tego roku – zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego „Czersko Polskie – Hutnicza” mogą być wykorzystywane jako teren obiektów produkcyjnych, składów i magazynów. Dopuszcza się na nich również wprowadzenie jako towarzyszących usług z zakresu handlu gastronomii, funkcji biurowych i socjalnych związanych z prowadzoną działalnością.

Zgodnie z zapisami przetargu, chętni mogli zgłosić się do zakupu całej bądź części działki. W postępowaniu pojawiła się jedna oferta – firma Zalando Lounge Logistics Polska zgłosiła się do zakupu jednej z czterech części działki: 30-hektarowego terenu inwestycyjnego, położonego tuż za zakładem Metalkas przy ulicy Hutnicznej, tuż przy granicy z terenem po dawnym Zachemie.

Firma Zalando Lounge Logistics Polska jest rzecz jasna powiązana z właścicielem jednego z największych sklepów internetowych w Europie. Zalando Lounge to klub zakupowy Zalando – spółka wraz ze swoim partnerem Hillwood wybudowała już w Polsce duże centrum logistyczne o powierzchni 130 000 metrów kwadratowych. Powstało ono w latach 2018-2019 w Olsztynku, w województwie warmińsko-mazurskim – kilkanaście kilometrów od Olsztyna i mniej więcej w połowie drogi między Warszawą a Trójmiastem. Na polskim rynku działają również magazyny Zalando w Gardnie oraz w Głuchowie pod Łodzią.

Cena wywoławcza działki wynosiła 110 złotych netto za mkw. – z informacji z otwarcia ofert wynika, że spółka Zalando zaproponowała cenę 200 złotych za mkw. plus VAT. Dokonanie transakcji nie zostało jeszcze potwierdzone przez żadną ze stron, lecz po pierwsze – działka została oznaczona jako „sprzedana” na stronie ofert inwestycyjnych prowadzonych przez Bydgoską Agencję Rozwoju Regionalnego, a kilka dni temu miejski konserwator zabytków wydał opinię dotyczącą tego terenu, o którą poprosiła kancelaria prawna Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Jak czytamy na jej stronie internetowej, doradza ona polskim i zagranicznym klientom w krajowych i międzynarodowych przedsięwzięciach gospodarczych oraz w sprawach procesowych. – Zajmujemy się wszystkimi dziedzinami prawa istotnymi dla prowadzenia działalności gospodarczej – opisuje siebie kancelaria.

Jak możemy się dowiedzieć, wśród licznych usług oferuje ona „wysokiej jakości kompleksową obsługę prawną zarówno transakcji (nabycia, sprzedaży, najmu), jak i projektów inwestycyjnych (budowlanych) we wszystkich sektorach rynku nieruchomości, w tym na rynku nieruchomości biurowych, handlowych, hotelowych, przemysłowych, logistyczno-magazynowych, mieszkaniowych, jak również rolnych”. – Szczególnie bogate doświadczenie mamy w sektorze nieruchomości przemysłowych i logistycznych – nie ukrywają prawnicy.

Ewentualna budowa magazynu na zlecenie Zalando byłaby kolejną inwestycją dla branży logistycznej w tej części Bydgoszczy. W rejonie ulicy Chemicznej rośnie – jak przyznawały władze miasta „drugi Park Przemysłowy”. Obecnie firma Panattoni prowadzi budowę Panattoni Park Bydgoszcz III – kolejnego parku logistyczno-magazynowego w Bydgoszczy. Inwestycja o planowanej powierzchni 43 000 mkw. ma już pierwszego najemcę – polski oddział międzynarodowej firmy Reconext. To nowa nazwa dla działającej już w Bydgoszczy firmy Teleplan oraz Clover Wireless. Wcześniej firma Panattoni zrealizowała już w Bydgoszczy trzy wielkie inwestycje magazynowe. Pierwsza powstała na terenie dawnego Zachemu – część powierzchni jest użytkowana przez Kaufland, który ulokował w niej centrum dystrybucyjne. Drugi – to hale przy ulicy Chemicznej, pomiędzy Mokrą a Dachtery. Najemcą tych magazynów został inny handlowy gigant – Carrefour, który podobnie jak Kaufland stworzył w nich centrum dystrybucji towarów. W tym roku Panattoni oddało natomiast do użytku Panattoni Park Bydgoszcz II. Inwestycja o powierzchni prawie 40 tysięcy mkw. powstała w rejonie ulicy Chemicznej i Dachtery. Wśród najemców oddanego do użytku magazynu są firmy logistyczne: Nissin Logistics, który zajął 18 300 mkw. powierzchni i firma Inpost z wynajętymi ok. 5000 mkw.

Pochodząca ze Stanów Zjednoczonych firma to nie jedyny inwestor, który docenił potencjał terenów w rejonie osiedla Kapuściska i Parku Przemysłowego. Przy ulicy Mokrej powstały i powstają też parki logistyczne firmy Waimea. Prezes Waimei nie ukrywał, że chciałby zrealizować kolejny tego typu park w Bydgoszczy. –Mocno rozmawiamy na temat działki przy lotnisku – chcielibyśmy tam zbudować terminal Cargo. To nasza specjalność. Takie terminale już powstały – podkreślał w 2019 roku szef Waimei Andrzej Rosiński.

CZYTAJ TEŻ: Prezenty świąteczne do 100 zł – pomysły last minute (+RABAT)

5 1 vote
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Avalon
Avalon
2 lat temu

Niestety kolejny zmarnowany teren inwestycyjny. Magazyn z pracą dla najniżej klasyfikowanych robotników magazynowych. Nawet porządnej drogi tam nie ma podobnie jak na Chemicznej czy w tzw BPPT ale budują magazyny obsługujace tysiace tirów dziennie.

Normalne miasta mają magazyny przy obwodnicach z dwóch powodów – najniżej wykwalifikowani robotnicy magazynowi z prowincji mają bliżej do roboty oraz są położone przy drogach krajowych więc transport nie jest tak uciążliwy.

Wyjątkiem jest najbiedniejsze większe miasto w tej części Europy – Bygdoszcz – tu buduje się magazyny i spalarnie odpadów niebezpiecznych w mieście, kilkaset metrów od osiedli.