Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Zamieszanie wokół konkursu na dyrektora Teatru Polskiego. Czy będą zmiany w komisji konkursowej?

Dodano: 14.03.2017 | 21:32

Jeden z kandydatów na szefa bydgoskiej sceny ma zastrzeżenia do jednej z członkiń komisji - aktorki Martyny Peszko.

Na zdjęciu: Budynek Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki u zbiegu alei Mickiewicza i ul. 20 Stycznia 1920 roku.

Fot. Leszek Grabowski / archiwum

Niemal w przeddzień rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami na fotel dyrektora Teatru Polskiego jeden z nich zakwestionował bezstronność członkini komisji konkursowej – aktorki Martyny Peszko, reprezentującej Komisję Zakładową OZZ Inicjatywa Pracownicza. Twierdzi, że podpisując list poparcia dla obecnego szefa bydgoskiej sceny Pawła Wodzińskiego nie będzie w stanie zachować bezstronności w trakcie konkursu.

CZYTAJ TAKŻE: Kto kandyduje na stanowisko dyrektora Teatru Polskiego? Znamy nazwiska kandydatów

Informacja o zastrzeżeniach jednego, niewymienionego z nazwiska kandydata na dyrektora, wypłynęła po oświadczeniu ratusza, który we wtorkowe popołudnie ustosunkował się do wspomnianych zarzutów. Rzecznik prezydenta miasta Marta Stachowiak wskazała bowiem, że choć do magistratu list poparcia dla Pawła Wodzińskiego „nigdy oficjalnie nie dotarł” i „władzom Bydgoszczy jest znany jedynie z przekazów medialnych”, to „w opinii prawnej pojawienie się nazwiska członka komisji w kontekście udzielonego aktualnemu dyrektorowi poparcia ujawnia stosunek emocjonalny, co może wpływać na dokonanie bezstronnej i obiektywnej oceny wszystkich zgłoszonych kandydatów”.

Urzędnicy powołują się także na rozporządzenie ministra kultury w sprawie organizacji konkursu na stanowisko dyrektora instytucji kultury, które w jednym punktów stanowi, że „członkiem komisji nie może być osoba przystępująca do konkursu albo będąca małżonkiem takiej osoby lub jej krewnym albo powinowatym, albo pozostająca wobec niej w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić uzasadnione wątpliwości co do jej obiektywizmu i bezstronności”.

I w związku z tym – jak czytamy w oświadczeniu urzędu miasta – prezydent Rafał Bruski zwrócił się do Komisji Zakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza o „wytypowanie innego przedstawiciela organizacji”, którego „bezstronność nie zostanie zakwestionowania na żadnym etapie prowadzonego postępowania konkursowego”. „Mając na uwadze troskę o transparentność prowadzonej przez miasto procedury konkursowej oraz wizerunek instytucji, władze Bydgoszczy liczą na zrozumienie zaistniałej sytuacji i zmianę w trybie pilnym osoby reprezentującej zespół pracowniczy w obradach komisji konkursowej” – podsumowuje w piśmie Marta Stachowiak.

Ewentualne zastąpienie Martyny Peszko przez inną osobę byłoby drugą zmianą w składzie komisji. Jeszcze w lutym aktorkę Maję Komorowską zastąpił reżyser Piotr Bogusław Jędrzejczak.

Przesłuchania siódemki kandydatów w ramach drugiego etapu konkursu (lista ich nazwisk w linku powyżej) odbędą się w piątek, 17 marca.