Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Zamknięcie mostu w Samociążku. Radna z Osielska pyta o przeprawę tymczasową

Dodano: 19.07.2023 | 12:15

Na zdjęciu: Zgodnie z zapowiedziami przeprawa ma zostać zamknięta 1 sierpnia

Fot. IN

Most w Samociążku ma zostać zamknięty na czas remontu. Utrudnień obawiają się nie tylko mieszkańcy gminy Koronowo, ale też sąsiedniej gminy Osielsko, a konkretnie mieszkańcy Bożenkowa.

Zgodnie z informacją jaką przekazał Powiatowy Zarząd Dróg w Bydgoszczy przeprawa dla ruchu kołowego ma zostać zamknięta 1 sierpnia. Remont konieczny jest ze względu na zły stan techniczny. Od kilku lat w tym miejscu wprowadzony jest ruch wahadłowy. Na czas inwestycji udostępniona ma być cały czas kładka dla pieszych i rowerzystów. Będzie też można przeprowadzić nią motor. Główny objazd dla ruchu kołowego zostanie poprowadzony drogą krajową numer 25, czyli przez Tryszczyn, Gościeradz i Stopkę. Ruch lokalny będzie możliwy także drogą leśną przez Wilcze Gardło (wylot na dawnym pasie startowym). Władze Koronowa odradzają objazdów przez tzw. most gościeradzki, bo ten też nie jest w najlepszej kondycji technicznej.

Radna pisze interpelację

Utrudnień obawiają się nie tylko mieszkańcy Samociążka, ale też Bożenkowa leżącego już w sąsiedniej gminie Osielsko. Zainterweniowała ostatnio w tej sprawie radna Rady Gminy Osielsko Iwona Ratuszna. Złożyła ona interpelację w sprawie tymczasowego rozwiązania komunikacyjnego pomiędzy Gminą Osielsko i Gminą Koronowo związanego z planowanym remontem mostu w miejscowości Samociążek. – Powszechnie wiadomym jest iż, w bieżącym roku (nadchodzących miesiącach) planowany jest długotrwały remont mostu w miejscowości Samociążek w Gminie Koronowo – pisze w interpelacji radna Ratuszna. – Prowadzenie kilkumiesięcznej inwestycji, która jest związana z zamknięciem przeprawy na moście w Samociążku, spowoduje znaczące utrudnienia w komunikacji międzygminnej. Będzie to niosło negatywne konsekwencje w wielu wymiarach. Przede wszystkim do Bożenkowa nie będzie dojeżdżał autobus linii 403, który obecnie łączy Koronowo, Bożenkowo z Bydgoszczą. Z tego połączenia komunikacyjnego korzysta wielu mieszkańców Bożenkowa (np. młodzież dojeżdżająca do szkół, osoby pracujące w Bydgoszczy, Koronowie) oraz mieszkańców Samociążka, którzy zostaną pozbawieni możliwości dojazdu do szkoły, miejsca pracy transportem publicznym. Brak przeprawy komunikacyjnej negatywnie odbije się także na przedsiębiorcach prowadzących działalność gospodarczą w pobliżu tej trasy. Miejscowości Bożenkowo i Samociążek są miejscowościami rekreacyjnymi z których korzystają zarówno mieszkańcy naszej gminy jak i mieszkańcy Bydgoszczy i okolic. Ponadto droga powiatowa, której zamknięcie jest planowane, jest drogą bardzo intensywnie wykorzystywaną przez mieszkańców Gminy Koronowo, Gminy Osielsko, a przede wszystkim mieszkańców Bydgoszczy. Całkowite zamknięcie przejazdu w miejscowości Samociążek w bardzo dużym stopniu utrudni, zwłaszcza wydłuży czas przejazdu na trasie Koronowo-Bydgoszcz oraz przeniesienie dodatkowo tak dużego ruchu kołowego na i tak już bardzo intensywnie wykorzystywaną drogę 25 – dodaje radna.

Wniosek o przeprawę tymczasową

Iwona Ratuszna resumując twierdzi w piśmie, że brak przeprawy tymczasowej w Samociążku na okres remontu istniejącego mostu spowoduje duże utrudnienia w transporcie publicznym i osobowym, negatywnie odbije się to na przedsiębiorcach z tego rejonu. Dlatego wnosi ona o przygotowanie przeprawy tymczasowej w trybie pilnym.

Zdemontowana płyta mostu

Odpowiedzi udzielił Zarząd Dróg Powiatowych. Już na wstępie zaznacza się, że szeroki zakres prac remontowych podczas planowanego zamknięcia mostu w Samociążku uniemożliwi przejazd pojazdów jakiejkolwiek kategorii, w tym pojazdów transportu publicznego. – W ramach planowanej przebudowy zostanie zdemontowana płyta mostu, co spowoduje wyłączenie obiektu inżynierskiego z użytkowania – wyjaśnia Anna Radtke, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych. – Dodatkowo w ramach inwestycji zostaną zdemontowane oraz zakonserwowane urządzenia hydrotechniczne zamontowane na moście. Projekt tymczasowej organizacji ruchu dla ww. inwestycji został zatwierdzony – dodaje Anna Radtke.

Nie ma takiej możliwości

Ponadto przedstawicielka ZDP w Bydgoszczy zaznacza, że wykonawca ma obowiązek powiadomić wszystkie zainteresowane strony o tymczasowej organizacji ruchu. – Niestety brak jest technicznych możliwości uruchomienia przeprawy tymczasowej w Samociążku na okres remontu – twierdzi Anna Radtke. – Dodaję iż z poczynionych przez tut. Zarząd ustaleń wynika, iż linia 403 ma zostać zachowana na odcinku Samociążek-Koronowo przez cały okres realizacji tej inwestycji.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jerzy
Jerzy
4 miesięcy temu

Dlaczego nie ma żadnych tablic informacyjnych o planowanym zamknięciu mostu w Samociążku od 1 sierpnia 2023 ? Nie wszyscy sprawdzają w necie co się dzieje w Koronowie i okolicach…. Przecież wiele osób jeździ tamtędy na działki, nad wodę i będzie musiało zawracać przed zamkniętym mostem, a mogłoby wcześniej zmienić trasę.
A tak przy okazji, czy nie można było zamknąć mostu po wakacjach ???

Sylwia
Sylwia
4 miesięcy temu

Panie Jerzy po wakacjach, zaprotestują rodzice dzieci dojeżdżających, potem studenci, potem przyjdzie zima, na wiosnę znowu ktoś zaprotestuje, myślę, że im szybciej tym lepiej bo zrobić muszą 😉 szkoda że nie ma żadnej alternatywy bo w sumie tam za bardzo nie ma możliwości.
Jeszcze będzie przepięknie 😉

Mariusz
Mariusz
4 miesięcy temu

Jaka troska ze strony radnej. Ile osób z Bożenkowa korzysta z tej drogi do Koronowa. Przecież istnieje alternatywa nie aż tak odległa i nieco dłuższa. Widzę tutaj raczej dbałość o interesy prywatne niż publiczne. Spadną obroty w sklepie i restauracji

Paweł
Paweł
4 miesięcy temu

Jak zwykle wszyscy się budzą z ręką w nocniku i zaczyna się polska dyskusja.
Od kiedy było wiadomo, że ten most czeka remont? Coś w tym kierunku zrobiono wcześniej?

MIEJSCOWA
MIEJSCOWA
4 miesięcy temu

TEN MOST POWINIEN BYĆ ZAMKNIETY NA ZAWSZE , PRZEZ TĄ DROGĘ JAEST HAŁAS , ZANIESZCZCZENIA OD SPALIN, KIEROWCY WYRZUCAJĄ ŚMIECI NA POLA DO LASU ,JEŻDZĄ ZŁODZIEJE KTÓRZY TYLKO OBSERWUJĄ CO TU ZAJ.., KIEDYŚ BOŻENKOWO BYŁO CICHĄ SPOKOJNĄ MIESCOWOŚCIĄ A TERAZ TO JAK PISAŁAM WCZEŚNIEJ. I JESZCZE TA S5 TEŻ HAŁAS SIĘ NIESIE ŻE NIERAZ TO OKNA NIE MOŻNA OTWORZYĆ.

Kazik
Kazik
4 miesięcy temu

Po co oni ten most budują , przecież jak Putin zaatakuje Polskę to ten most będzie pierwszym celem rusków, przerwać budowę mostu , zostawić nic nie robić

Alex
Alex
4 miesięcy temu

Zburzyć most i zaorać asfalt od bożenkowa do mostu

Zibi
Zibi
4 miesięcy temu

Panie Mariusz dlaczego Pan tak nie lubi Pani Radnej z Bożenkowa ?, dzięki P. radnej to mamy największy kort tenisowy w kujawsko-pomorskim. Myślę że nie ładnie Pan się zachowuje i powinien Pan przeprosić P. R.