Bydgoszcz
9C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 2km/h N
H 9 • L 7
14C
Wt
10C
Sr
15C
Czw
12C
Pt
14C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeZbliża się przebudowa węzła Perłowa. Co się zmieni? [WIDEO]
perłowa bydgoszcz
05.10.2020 | 11:21

Zbliża się przebudowa węzła Perłowa. Co się zmieni? [WIDEO]

Na zdjęciu: Węzeł tramwajowy przy Perłowej zostanie przebudowany przy okazji realizacji nowych mostów Kazimierza Wielkiego.

Fot. ZDMiKP Bydgoszcz

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej przedstawił wizualizację przebudowy torowiska tramwajowego wzdłuż ulicy Perłowej. Inwestycja zostanie przeprowadzona wraz z budową mostu tramwajowego i drugiego mostu drogowego w ciągu ulicy Kazimierza Wielkiego.

Przebudowa torowiska prowadzącego z ulicy Toruńskiej w kierunku Wojska Polskiego jest jednym z elementów inwestycji, polegającej na realizacji nowych mostów pomiędzy ulicami Fordońska i Toruńską. Na wstępie warto dodać, że zgodnie z planem ma ona rozpocząć się w 2021 roku – po otwarciu nowej trasy wzdłuż ulicy Kujawskiej.


CZYTAJ WIĘCEJ: Nowy układ komunikacji po otwarciu Kujawskiej. Konsultacje trwają do 9 października


Jak informuje ZDMiKP, kompleksowa modernizacja 600-metrowego odcinka torowiska wzdłuż Perłowej obejmie wymianę podbudowy, torów i słupów trakcyjnych. – Przebudowane będzie również skrzyżowanie z ulicą Toruńską. Wokół niego powstaną między innymi nowe drogi rowerowe i odnowione zostaną nawierzchnie chodników – podkreślają drogowcy. Ważnym elementem przebudowy będzie także modernizacja peronów przystankowych. Przystanki w ciągu ulicy Toruńskiej zostaną przesunięte za rozjazdy tramwajowe, co ma ułatwić przesiadki. Ponadto, zostaną one dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz wyposażone w ekrany LCD z rozkładami jazdy.

Poza budową mostów i remontem torowiska, inwestycja obejmie też modernizację infrastruktury drogowej: przede wszystkim skrzyżowań Kazimierza Wielkiego z Fordońską i Toruńską, a także przebudowę sąsiednich ulic – także Toruńskiej i Perłowej. Jak informuje zarząd dróg, Toruńska zyska nową nawierzchnię na odcinku od Spokojnej do Perłowej; zamontowane zostanie również nowe oświetlenie. Poza tym przebudowane zostaną odcinki osiedlowych ulic przyległych do węzła, m.in. ulica Perłowa.

Zobacz również:

Nowe mosty przez Brdę. Zobacz, jak będą wyglądać

Zapowiadana od kilku lat budowa nowych mostów przez Brdę w ciągu ulicy Kazimierza Wielkiego obejmuje realizację przeprawy tramwajowej i drugiej przeprawy drogowej, która przejmie ruch z kierunku Kapuścisk w stronę Bartodziejów. Na nowym, wschodnim moście drogowym zarezerwowano miejsce na ciąg pieszo-rowerowy. Pod mostami – od strony Bartodziejów – powstanie też droga wewnętrzna i fragment ciągu pieszo-rowerowego prowadzące do planowanych bulwarów na lewym brzegu Brdy.

Obecnie trwa przetarg na wykonanie prac budowlanych – aktualny termin otwarcia ofert ustalono na 14 października. Ich wykonanie ma zająć około 2,5 roku. – Przy wyborze najkorzystniejszej oferty kierować będziemy się ceną oraz terminem wykonania zadania (dodatkowe punkty za jego skrócenie do 26 miesięcy) – informuje ZDMiKP.

Co ważne, w trakcie przebudowy skrzyżowań Kazimierza Wielkiego z Toruńską i Fordońską oraz węzła tramwajowego Perłowa-Toruńska wykonawca robót będzie zobowiązany utrzymać ruch tramwajowy. W tym celu drogowcy zamierzają zakupione w 2015 roku (za 480 tysięcy złotych), ale dotychczas nigdy nie wykorzystywane rozjazdy nakładkowe. Jak wynika z odpowiedzi zastępcy prezydenta Mirosława Kozłowicza na niedawną interpelację radnego Szymona Roga, podczas budowy mostów mają one zostać użyte zarówno na skrzyżowaniu Kazimierza Wielkiego z Toruńską, jak i Fordońską.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Waldek
Waldek
11 miesięcy temu

A co z remontem torów od Perłowej do R Toruńskiego? Fale dunaju i ograniczenie prędkości 10-20km/h. W tramwaju buja jak na promie podczas sztormu. Kiedy remont?

Tadeusz
Tadeusz
11 miesięcy temu

Dlaczego nie jest realizowana dwupasmowa droga25 od Stryszka do Inowrocławia tylko jakieś fragmenty w Nowej Wsi wielkiej i coś tam w Brzozie .W Solcu Kuj. most przez Wisłę aż się prosi a nie jakieś kombinacje z promem przesz Całbeckiego.

Powiązane treści