Bydgoszcz
-0C
Niebo głównie zachmurzone
77% wilgotność
Wiatr: 6km/h NE
H 0 • L -2
-4C
Wt
-4C
Sr
-3C
Czw
-1C
Pt
-3C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIZbrodnia, występek i wykroczenie. Czym się różnią? [RADCA w PIĄTEK]
policja
03.07.2020 | 20:55

Zbrodnia, występek i wykroczenie. Czym się różnią? [RADCA w PIĄTEK]

Na zdjęciu: Zbrodnią jest czyn zabroniony zagrożony karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 albo karą surowszą,

Fot. CC

W słowniku potocznym często używa się zamiennie zbrodni, występku, wykroczenia i przestępstwa. Z prawnego punktu widzenia nie jest to jednak prawidłowe. W polskich przepisach karnych należy rozróżniać te pojęcia. O tym będzie w dzisiejszym artykule.

Po pierwsze musimy rozróżnić przestępstwa od wykroczeń. I tutaj zaskoczenie. Kodeks karny nie definiuje wprost „przestępstwa”. Jego definicję możemy jednak stworzyć rekonstruując kilka przepisów karnych, a konkretnie art. 1, 2, 7 i 9 KK. Przestępstwem jest więc czyn (lub zaniechanie) zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia pod groźbą kary.
A więc musi on być bezprawny, zawiniony, a jednocześnie społecznie szkodliwy w stopniu wyższym niż znikomy. Wykroczenie zaś jest to czyn społecznie szkodliwy (nawet w stopniu znikomym), zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia pod groźbą kary aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 5000 złotych lub nagany. Sprawca czynu zabronionego nie popełnia wykroczenia, jeżeli nie można mu przypisać winy (art. 1 § 2 Kodeksu wykroczeń).

Jak widać na powyższym, wykroczenia to czyny bezprawne o mniejszej szkodliwości od przestępstw.

Wśród przestępstw rozróżniamy zbrodnie i występki. W artykule 7 KK ustawodawca wskazał, jak rozróżniać te dwa pojęcia i tak zbrodnią jest czyn zabroniony zagrożony karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 albo karą surowszą, a występkiem jest czyn zabroniony zagrożony grzywną powyżej 30 stawek dziennych albo powyżej 5000 złotych, karą ograniczenia wolności przekraczającą miesiąc albo karą pozbawienia wolności przekraczającą miesiąc.

Czyli jak można łatwo zauważyć, zbrodnia jest najcięższym rodzajem przestępstwa. Gdybyśmy mieli stworzyć taką piramidę od najlżejszych do najcięższych czynów zabronionych, musielibyśmy wskazać następującą kolejność: 1. Wykroczenie, 2. Występek, 3. Zbrodnia.

Wykroczenie najłatwiej poznać po tym, że jest opisane w kodeksie wykroczeń, a kryterium rozgraniczające zbrodnię od występku to wysokość karny (minimum 3 lata).

Podstawa prawna: część ogólna ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny


POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ? Napisz na prawnik@metropoliabydgoska.pl! Wybrane sprawy omówimy.


Przemysław PIĄTEK
radca prawny
—————————–
» tel. 792 262 264
»  www.radcapiatek.pl

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści