Bydgoszcz
16C
Niebo częściowo zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 16 • L 14
15C
Pt
11C
Sob
14C
Nd
12C
Pon
13C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaZDMiKP nie chce przystanku przy Astorii w stronę Dworca PKP. Jakie są powody?
17.08.2021 | 11:04

ZDMiKP nie chce przystanku przy Astorii w stronę Dworca PKP. Jakie są powody?

Na zdjęciu: Przystanek przy Astorii powstał tylko w kierunku węzła Garbary, tuż przy samym basenie.

Fot. Szymon Fiałkowski

Przy otwartym w tym roku basenie Astoria, zlokalizowanym przy ulicy Królowej Jadwigi, funkcjonuje tylko jeden przystanek autobusowy. Zatrzymują się na nim linie, jadące w stronę węzła Garbary. Lokalni społecznicy od lat apelowali, by przy nowej pływalni powstała para przystanków, tak aby poprawić dostępność komunikacyjną do miejsca rekreacji także dla osób, jadących w kierunku dworca PKP. ZDMiKP, jak wynika z odpowiedzi na niedawną interpelację radnego Szymona Roga, nie widzi jednak potrzeby utworzenia drugiego przystanku i argumentuje to między innymi brakiem miejsca na zatokę.

Nowa Astoria – czyli basen olimpijski, który powstał w miejscu przestarzałego kompleksu sportowego, został wybudowany w latach 2018-2020. Pierwsi chętni mieszkańcy mogli z niego skorzystać w marcu tego roku. W ramach inwestycji wartej ponad 100 milionów złotych powstały także drogi wewnętrzne z wjazdami od strony ul. Królowej Jadwigi oraz Rejtana, a także parking i zapowiadany od wielu lat na wysokości Astorii przystanek autobusowy (w kierunku węzła Garbary). Autobusy zatrzymują się na nim od października ubiegłego roku.

Utworzenie przystanku przy nowym basenie było jednym z postulatów, poruszanych przez bydgoskich społeczników. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej przychylił się jednak tylko do części ich pomysłu – nie powstał bowiem przystanek w kierunku dworca Bydgoszcz Główna. To rozwiązanie ułatwiłoby poruszanie się pasażerom komunikacji autobusowej, kierującym się w rejon Astorii z kierunku Osowej Góry, Błonia czy Glinek.

Do tematu utworzenia drugiego przystanku na Królowej Jadwigi wrócił w swojej interpelacji do władz miasta radny Szymon Róg. Podkreślił on, że patrząc na „przepływ pasażerski w tym miejscu”, utworzenie przystanku w stronę węzła Garbary było dobrą decyzją, ale widzi on konieczność stworzenia podobnego rozwiązania także w kierunku dworca PKP. – Taka realizacja cieszyłaby się powodzeniem licznego grona mieszkańców, m.in. użytkowników basenu, osób spacerujących bulwarami nad Brdą czy pacjentów pobliskiej przychodni, obsługującej pacjentów także w dni świąteczne – argumentował Róg.
Warto też dodać, że w pobliżu Astorii rozpoczęła się budowa nowej inwestycji mieszkaniowej. Na terenach do niedawna należących do Wyższej Szkoły Gospodarki deweloper Budlex rozpoczął realizację pierwszego etapu kompleksu Urzecze. W rejonie mostu tramwajowego nad Brdą powstanie kompleks trzech budynków oraz nabrzeże. Ta inwestycja także zwiększy ruch w rejonie Królowej Jadwigi.

ZDMiKP nie widzi jednak możliwości utworzenia przystanku Królowej Jadwigi/Astoria także w kierunku dworca kolejowego. Z odpowiedzi na interpelację wynika, że już na etapie tworzenia zatoki przy pływalni „przeprowadzono analizę zasadności” uruchomienia przystanku w przeciwną stronę. Drogowcy odrzucili jednak taką możliwość – jako argumenty przeciw podali niewielką (około 350 metrów) odległość od przystanku Warszawska/Fredry, znaczne natężenie ruchu na Królowej Jadwigi oraz brak miejsca na zatokę przystankową. Ten argument jest jednak od lat podważany przez miłośników komunikacji – zwracają oni uwagę, że stosowanie zatok, zwłaszcza w obszarze śródmiejskim, pogarsza czas przejazdu komunikacji i nie sprzyja spowalnianiu ruchu aut.

Obecnie nie planuje się utworzenia nowego przystanku przy Królowej Jadwigi – puentuje ZDMiKP. Czy zgadzacie się z tą opinią, czy chcielibyście skorzystać z przystanku także w stronę Dworca PKP? Wypowiedzcie się w poniższej sondzie.

Czy na Królowej Jadwigi przy Astorii powinien powstać przystanek autobusowy w stronę dworca Bydgoszcz Główna?

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
PiNo
PiNo
30 dni temu

Na wysokości Astorii są dwa pasy w kierunku Dworcowej. Co za problem jakby drugi pas zaczynał się 50 metrów dalej? Od dawna to jest Zarząd Dróg Miejskich, a to co po „i” to głupoita którą najchętniej by usunęli.

Adam
Adam
30 dni temu

Przystanek mógłby powstać bez zatoki,stosuje się tak często w strefie srodmiescia, tylko jeszcze trzeba wyznaczyć dodatkowo przejście dla pieszych.

zzzz
zzzz
30 dni temu

TAk, przystanki co 200 metrów, co za bzdura. Juz teraz przejazd tym odcinkiem to jest jakiś dramat w godzinach szczytu (miejsca na drugi most nie ma) i o ile OK, przy Astrorii z zatoką można to rozumieć, to w drodze do to już zupełnie nie. Czy naprawdę tak ciężko cofnąć się do kompleksu te 350 metrów z Fredry?

Powiązane treści