Bydgoszcz
1C
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h SE
H 1 • L 1
2C
Pon
0C
Wt
1C
Sr
5C
Czw
1C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaTrwają konsultacje nowych ZIT. Bydgoszcz będzie mieć swój własny obszar funkcjonalny
Rafał Bruski, Piotr Całbecki
21.11.2021 | 16:24

Trwają konsultacje nowych ZIT. Bydgoszcz będzie mieć swój własny obszar funkcjonalny

Na zdjęciu: Poprzedni, wspólny obszar ZIT dla Bydgoszczy i Torunia był krytykowany przez prezydenta Rafała Bruskiego.

Fot. Szymon Fiałkowski/archiwum

Trwają konsultacje społeczne nowych miejskich obszarów funkcjonalnych, które będą podstawą do realizacji inwestycji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Przypomnijmy, że w ramach nowej strategii województwa Bydgoszcz i okolice utworzą własny, niezależny od Torunia, obszar funkcjonalny. 

Miejskie obszary funkcjonalne będą podstawą do wykorzystania przez lokalne społeczności środków europejskich 2021-2027. – Zakładamy, że połowa naszego województwa znajdzie się w miejskich obszarach funkcjonalnych, czyli przyszłych obszarach ZIT-owskich. Mamy świadomość ogromnej roli tych obszarów jako lokomotyw rozwoju – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Przyjęta w grudniu 2020 nowa strategia województwa zakłada powstanie pięciu miejskich obszarów funkcjonalnych, obejmujących największe miasta regionu – Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz, Inowrocław – i ciążące do nich gminy. Samorządy tych podmiotów, w ramach dedykowanych budżetów (instrument ZIT), będą planować i realizować wspólne, ważne lokalnie projekty. W skład bydgoskiego obszaru funkcjonalnego wejdą gminy zrzeszone w Stowarzyszeniu Metropolia Bydgoszcz.

W kończącej się perspektywie unijnej Bydgoszcz korzystała z dodatkowych środków europejskich dla obszarów metropolitalnych i aglomeracji. Mimo braku powiązań funkcjonalnych Zintegrowane Inwestycje Terytorialne realizowane były z udziałem Torunia i otaczających go gmin. Ta forma współpracy była mocno krytykowana przez władze Bydgoszczy. – Od pierwszego dnia traktowałem ZIT jako powstały pod przymusem. Miałem przeciwko sobie ministerstwo i władze województwa. Teraz ministerstwo przyjmuje postawę neutralną, ale podkreśla, że współpraca musi opierać się na zasadzie dobrowolności mówił prezydent Rafał Bruski podczas ubiegłorocznej sesji rady miasta poświęconej nowej strategii województwa.

Warto jednak dodać, że pomimo powołania postulowanego przez Bydgoszcz własnego MOF, strategia rozwoju województwa zakłada też powstanie stołecznego obszaru rozwoju (SOR) obejmującego zarówno Bydgoszcz, jak i Toruń. SOR ma posiadać własny pakiet projektów, pozwalających koordynować najważniejsze z punktu widzenia całego regionu inwestycje w dziedzinie usług publicznych i społecznych wyższego rzędu, w tym kultury, służby zdrowia i edukacji.

Obecnie urząd marszałkowski prowadzi spotkania konsultacyjne. W nadchodzącym tygodniu będą one dotyczyć ZIT-ów Grudziądza, Bydgoszczy i Włocławka; odbędą się odpowiednio 22 i 24 listopada. Udział w nich ma wziąć marszałek Piotr Całbecki.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tadeusz
Tadeusz
6 dni temu

SOR jak sama nazwa wskazuje to stolica województwa KUJ-POM z siedzibą w Bydgoszczy.

Powiązane treści