Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoski ZIT rusza z kopyta. Jakie inwestycje powstaną w Bydgoszczy i okolicach?

Dodano: 08.09.2023 | 10:06

Na zdjęciu: Podczas podpisania porozumienia prezydent Rafał Bruski i marszałek Piotr Całbecki pokazali "czek" na kwotę wsparcia dla bydgoskiego ZIT.

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Bydgoski ZIT staje się faktem. W czwartek, 7 września marszałek województwa Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski oraz prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski podpisali porozumienie, które pozwoli na zarządzanie ponad 100 milionami euro z funduszy unijnych na inwestycje z obszaru Metropolii Bydgoszcz.

Po latach trudnego związku z Toruniem, w ostatnich miesiącach Bydgoszczy i sąsiednim gminom udało się wywalczyć stworzenie osobnego związku Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego (ZIT BydOF). ZIT to forma współpracy, w ramach której partnerstwa miast i otaczających je gmin oraz władze województw będą wspólnie przeprowadzać projekty finansowane z funduszy unijnych.

ZIT BydOF tworzą gminy i powiaty będące członkami Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz: Bydgoszcz, powiat bydgoski i powiat nakielski oraz gminy Barcin, Białe Błota, Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz, Kcynia, Koronowo, Łabiszyn, Mrocza, Nakło nad Notecią, Nowa Wieś Wielka, Osielsko, Pruszcz, Sicienko, Solec Kujawski, Szubin, Rojewo i Żnin. Obszar zamieszkuje 600 tysięcy osób.

Wczoraj (7 września) w Toruniu marszałek Piotr Całbecki i prezydent Rafał Bruski podpisali dokument, który pozwoli miastu Bydgoszcz (liderowi ZIT BydOF) zarządzać 110 milionami euro z Brukseli. – Podpisany dziś dokument – porozumienie terytorialne – jest konsekwencją, uściśleniem i uzupełnieniem porozumienia zawartego w kwietniu 2023, na mocy którego zarząd województwa powierzył ZIT BydOF praktycznie wszystkie zadania związane z zarządzaniem przyznanymi środkami – powiedział przed ceremonią marszałek Piotr Całbecki.

Bydgoski ZIT rusza z kopyta. Jakie inwestycje powstaną w Bydgoszczy i okolicach?

Zobacz również:

Bydgoszcz będzie zarządzać ponad 100 milionami euro. Podpisano porozumienie

Marszałek dodał, że wrześniowa umowa ma jednak zasadniczą wagę, ponieważ umożliwia władzom ZIT zawieranie umów z beneficjentami. – Cieszę się, że dziś uruchamiamy pieniądze i ruszamy z kopyta – oznajmił Całbecki. Prezydent Rafał Bruski podkreślił natomiast, że samorządowcy zwłaszcza spoza Bydgoszczy od dawna czekali na konkursy i nabory wniosków umożliwiające pozyskanie sporych pieniędzy.

Złożone już wnioski dotyczą m.in. przedszkoli, ścieżek rowerowych i wodociągów. Cieszę się, że teraz będziemy mogli podpisywać umowy, a oni będą mogli rozpocząć inwestycje. Dziękujemy za zaufanie, to duża odpowiedzialność, ale jesteśmy na nią przygotowani – podkreślił Bruski.

Załącznikiem do porozumienia terytorialnego jest lista przedsięwzięć priorytetowych. Jak wymienia biuro prasowe marszałka, wśród priorytetów inwestycyjnych ZIT BydOF są m.in. zakup niskoemisyjnego taboru komunikacji publicznej i usprawnienie lokalnego systemu transportu publicznego, budowa ścieżek rowerowych, odnowa przestrzeni publicznej i przedsięwzięcia związane z adaptacją do zmian klimatu; środki zostaną też przeznaczone na wsparcie instytucji kultury i placówek edukacyjnych.

Miasto Bydgoszcz, jako instytucja pośrednicząca w ramach Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza (FEdKP) 2021-2027, dysponuje 104 milionami euro. – Dzisiejsze porozumienie terytorialne opiewa na kwotę wyższą, obejmuje bowiem także dedykowaną bydgoskiemu ZIT-owi pulę środków przeznaczoną na instrumenty finansowe (pożyczki), realizowane przez Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju – dodają urzędnicy.

ZIT Bydgoszcz. Jakie inwestycje będą dofinansowane?

Na liście przedsięwzięć priorytetowych Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego umieszczono m.in.

  • budowę węzła przesiadkowego w Osielsku (dotacja 1,5 mln euro)
  • termomodernizację bydgoskich budynków (dotacja 3 mln)
  • termomodernizację SP2 w Koronowie (880 tys.)
  • ocieplenie bydgoskich budynków komunalnych (1,6 mln)
  • zakup nowych tramwajów dla Bydgoszczy (16 mln)
  • budowa dróg rowerowych w Bydgoszczy (6 mln)
  • remont torowiska od mostu Kazimierza Wielkiego do zajezdni MZK (7 mln)
  • projekty na rzecz kształcenia ogólnego na terenie Bydgoszczy (5,1 mln)
  • projekty na rzecz szkół zawodowych w Bydgoszczy (7,9 mln)
  • budowa drogi dla rowerów Sokole Kuźnica – Koronowo (1,8 mln)
  • adaptacja Młynów Rothera (2 mln)
  • zagospodarowanie terenów nad Wisłą w Solcu Kujawskim (650 tys.)
  • budowa placu zabaw przy Bydgoskiej w Koronowie (200 tys.)
  • budowa skateparku i boiska w Brzozie (1 mln)
  • rozbudowa Nakielskiej w Bydgoszczy (6 mln)

Poza dotacją, gminy rzecz jasna przeznaczą wkład własny na realizację poszczególnych zadań.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Grzegorz
Grzegorz
10 miesięcy temu

Przed nami kolejna rekordowo ciepła zima. W okresie następnych 20-30 lat nie widać na horyzoncie zmiany trendu. Może czas podarować sobie 'termomodernizacje’ i pieniądze przezanczyć na klimatyzację? Już teraz w blokach ciężko wytrzymać, tak dobrze 'trzymają ciepło’.

Tomasz
Tomasz
10 miesięcy temu

Zabrakło w tych projektach przywrócenia połączeń kolejowych do takich miejscowości jak Żnin, Kcynia, Ciechocinek, Koronowo itp., które poprzednie rządy polikwidowały, a były jedynym kontaktem z cywilizacją (lekarz, sklepy, szkoły itp.).

Last edited 10 miesięcy temu by Tomasz