Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Zjazd wychowanków bydgoskich domów dziecka. Z okazji jubileuszy

Dodano: 08.02.2017 | 12:22

Dwie placówki wchodzące w skład Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych obchodzą jubileusze swojego funkcjonowania: 60 i aż 110 lat.

Na zdjęciu: Budynek przy ul. Traugutta 5.

Fot. Wikimedia Commons

Obecny, 2017 rok, to szczególny okres dla Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych. Dwie placówki wchodzące jego skład obchodzą jubileusze swojego funkcjonowania: 60 i aż 110 lat.

ZOBACZ TEŻ: Metropolia Bydgoska. pl – dzieciom [ZDJĘCIA]

Dłuższym stażem może pochwalić się placówka przy ul. Traugutta 5. O prawie połowie krócej działa ośrodek przy ul. Stolarskiej 2. Uroczyste obchody tych rocznic zaplanowano na pierwszy weekend czerwca. Własnie wtedy, 4 czerwca, odbyć się ma zjazd wychowanków. Zorganizowany on będzie w placówkach przy ul. Stolarskiej 2 i Traugutta 5. Ten wyjątkowy weekend uświetnić ma prezentacja archiwalnych zdjęć i pamiątek. Dyrekcja Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych apeluje o przynoszenie ich do zarządzanych przez nią budynków.

We wspomnianych ośrodkach nie od zawsze prowadzono działania w ramach Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych. Krótkie historie powstawania i przekształcania placówek przedstawiamy poniżej.

Placówka przy ul. Stolarskiej 2 w Bydgoszczy istnieje od 1957 roku. Powstała w budynku „tygodniowego”, całodobowego żłobka dla dzieci, z którego korzystali głównie pracownicy bydgoskiego Zachemu. Jako dom dla osieroconych dzieci, przeniesiona zastała pod obecny adres z ul. Stawowej, gdzie funkcjonowała w okresie powojennym jako Miejski Sierociniec Małych Dzieci. Mieszkały tam dzieci poniżej 1 roku życia. W latach 70. XX wieku liczba dzieci przebywających w domu przy Stolarskiej dochodziła do 80. Praca odbywała się  w 6 grupach wychowawczych zwanych „oddziałami”. Jednostka pełniła zadania Domu Małego Dziecka i podlegała Zespołowi Opieki Zdrowotnej nr 1 w Dziale Służb Opiekuńczo-Wychowawczych w Bydgoszczy przy Szpitalu Miejskim w Bydgoszczy. W późniejszym okresie tj. od 1994 r. placówka przeszła pod organizacyjny nadzór Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, by ostatecznie w 2000 r. rozpocząć funkcjonowanie w strukturach pomocy społecznej. Przez ten czas zmieniały się między innymi jednostki nadrzędne i organy prowadzące placówkę oraz przedziały wiekowe dzieci, nad którymi roztaczano pieczę. Ogromnym przeobrażeniom podlegała jakość opieki nad dziećmi, jej formy i metody pracy.

Natomiast budynek przy ul. Traugutta 5  został wzniesiony w latach 1905-1907. Głównym fundatorem i inicjatorem powstania placówki był Heinrich Dietz. Był to pierwszy Dom Sierot w Bydgoszczy. W okresie międzywojennym dom użytkowano zgodnie z przeznaczeniem. Mieścił się w nim Przytułek dla Sierot im. Henryka Dietza. W 1923 r. magistrat Miasta Bydgoszczy podpisał umowę ze Zgromadzeniem Sióstr Miłosierdzia z Chełmna przekazując mu prowadzenie domu. W okresie okupacji hitlerowskiej Niemcy urządzili w budynku siedzibę dla organizacji Hitlerjugend. Po II wojnie światowej w dawnym domu sierot mieścił się Państwowy Dom Dziecka o charakterze świeckim. W 1974 r. przebywało w nim ok. 100 wychowanków, w większości tzw. sierot społecznych, z domów rozbitych i moralnie zagrożonych. W 1978 r. Dom Dziecka przekształcono w Pogotowie Opiekuńcze, a w 2006 r. w Bydgoski Zespół Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych, który połączył wszystkie placówki sprawujące opiekę nad dziećmi z terenu miasta Bydgoszczy.