Bydgoszcz
2C
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h ENE
H 2 • L 2
2C
Sob
2C
Nd
1C
Pon
-0C
Wt
5C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIZmarł ks. Stanisław Grunt. Był budowniczym fordońskich kościołów i proboszczem parafii św. Mikołaja
ks. Stanisław Grunt
23.10.2021 | 14:46

Zmarł ks. Stanisław Grunt. Był budowniczym fordońskich kościołów i proboszczem parafii św. Mikołaja

Na zdjęciu: Ks. infułat Stanisław Grunt zmarł na kilka dni przed 86. urodzinami.

Fot. Diecezja Pelplińska

Zmarł ks. infułat Stanisław Grunt. Był proboszczem parafii św. Mikołaja w Starym Fordonie oraz budowniczym innych fordońskich kościołów.

Ks. infułat Stanisław Grunt urodził się 3 listopada 1935 roku w Nowej Cerkwi koło Pelplina. Święcenia kapłańskie otrzymał w lipcu 1959 roku. Pracował w Górznie koło Brodnicy, Toruniu, a w 1975 roku został proboszczem parafii św. Mikołaja w Starym Fordonie. Tę funkcję pełnił do 1989 roku.

Okres probostwa ks. Grunta przypadł na budowę Nowego Fordonu. Jak wspominał w publikacji z okazji 25. rocznicy powstania parafii św. Mateusza, mając na uwadze plany zabudowy i przewidywaną liczbę przyszłych mieszkańców, rozpoczął starania o budowę czterech kościołów. – Starania i dyskusje na ten temat były długie, żmudne i niełatwe, ponieważ władze komunistyczne utrudniały budowę nowych świątyń, a gdy już uzyskano pozwolenie, to wyznaczony teren często był za mały i źle usytuowany – przyznawał ks. Grunt.

Pierwszym kościołem powstałym przy zaangażowaniu proboszcza parafii św. Mikołaja była dzisiejsza Bazylika Królowej Męczenników przy ulicy Bołtucia. Później udało mu się „odzyskać” budynek dawnego kościoła ewangelickiego w Starym Fordonie, pełniącym w okresie PRL funkcję magazynu. W latach 1985-1989 świątynia była kościołem akademickim dla studentów ówczesnej ATR, a od 1 lipca 1989 stała się parafią św. Jana. Następnie ks. Grunt podjął się planowaniu parafii św. Mateusza, który powstała przy ulicy Skarżyńskiego, a także parafii św. Marka na osiedlu Tatrzańskim i św. Łukasza na osiedlu Pałcz. W latach 1982-1984, wykorzystując pozwolenie na budowę domu katechetycznego, z inicjatywy ks. Grunta powstał też nowy kościół pw. św. Stanisława Kostki w Strzelcach Górnych.

W 1989 roku ks. Grunt został ekonomem diecezji pelplińskiej. Był jednym z głównych organizatorów wizyty Jana Pawła II w Pelplinie, podczas siódmej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski w 1999 roku. W 2000 roku decyzją papieża otrzymał tytuł infułata – protonariusza apostolskiego. W 2013 roku ks. Grunt przeszedł na kapłańską emeryturę, pozostając w Pelplinie i dalej służąc diecezji. Zmarł w piątek, 22 października 2021 – niedługo przed swoimi 86. urodzinami.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści