Zmarł profesor Paweł Izdebski. Był związany z Instytutem Psychologii UKW
Dodano: 23.09.2021 | 12:56Na zdjęciu: Prof. Paweł Izdebski miał 63 lata.
Fot. UKW Bydgoszcz
W wieku 63 lat zmarł prof. Paweł Izdebski – wieloletni pracownik Wydziału Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.
Prof. dr hab. Paweł Izdebski odbył studia wyższe w latach 1977-1982 na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Stopień naukowy doktora nauk medycznych nadała mu w 1995 roku Rada Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Bydgoszczy na podstawie rozprawy doktorskiej pt.: „Poznawcze, emocjonalne i behawioralne aspekty funkcjonowania człowieka po leczeniu choroby nowotworowej”, zaś stopień naukowy doktora habilitowanego w roku 2008 Rada Wydziału Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie na podstawie rozprawy habilitacyjnej pt.: „Psychologiczne aspekty przebiegu choroby nowotworowej piersi”.
Pracę zawodową Profesor Izdebski rozpoczął w Wojewódzkiej Poradni Odwykowej w Bydgoszczy. W latach 1985-1986 pracował w Klinice Psychiatrii Akademii Medycznej w Bydgoszczy jako asystent, z kolei pracę naukową w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy podjął w 1986 roku. Od roku 2008 był zatrudniony na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy jako profesor nadzwyczajny.
Prof. Paweł Izdebski opublikował 113 prac (w tym 17 publikacji indywidualnych). Dokonywał także tłumaczeń monografii – przełożył na język polski m.in. Games people play Erica Berne’a. W swoim dorobku miał 11 publikacji z Impact Factor (łączna wartość IF: 21,23). Był także kierownikiem czterech grantów (dla NCBR, Ministerstwa Zdrowia oraz dla dawnego KBN).
Główne kierunki działalności naukowej profesora to psychologia uzależnień, psychoonkologia, psychologia zdrowia oraz gerontopsychologia. W pierwszym obszarze opublikował monografię, którą można uznać za pracę typu position statement, czyli próbę wprowadzenia nowego, syntetycznego rozumienia omawianych zjawisk, mechanizmów i podejścia do diagnozy i terapii.
– Profesor Izdebski był także twórcą bydgoskiej szkoły psychoonkologii. Oprócz prac własnych należy podkreślić zrealizowane pod kierunkiem badacza cztery prace doktorskie. W pracach z obszaru psychologii zdrowia profesor podejmował problem aktywności fizycznej i radzenia sobie ze stresem. Prowadził badania dotyczące związku między podejmowaniem aktywności fizycznej a zachowaniami zdrowotnymi w grupie młodych dorosłych oraz różnic w postrzeganiu pojęcia zdrowia i samoocenie stanu zdrowia – podkreśla UKW.
Ponadto Paweł Izdebski opracował wraz z zespołem trening z wykorzystaniem technologii wykorzystującej rzeczywistość wirtualną (virtual reality, VR) do stymulacji poznawczej osób starszych. Naukowiec zajmował się także historią psychologii. Omówiony przez niego dorobek Bronisława Biegeleisena-Żelazowskiego, Włodzimierza Szewczyka, Anieli Szycówny i Józefy Joteyko pozwala na poznanie tych postaci i ich myśli, które wpływały na rozwój psychologii w XX wieku. Warto także podkreślić, że uczestniczył w dwóch międzynarodowych projektach badawczych – w jednym jako kopromotor, a w drugim jako członek zespołu.
Profesor pełnił funkcję Prodziekana ds. Nauki Wydziału Pedagogiki i Psychologii UKW w Bydgoszczy w latach 2016-2019. Był Przewodniczącym Senackiej Komisji ds. Etyki. Odznaczony został Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Ponadto był on nagradzany przez Rektorów UKW i otrzymał Copernicus Prize od Polish Neuropsychological Society. W dorobku Profesora szczególnie ważna była także Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w roku 2016 za projekt Gradys oprogramowanie w postaci ćwiczeń symulacyjnych z elementami wirtualnej rzeczywistości, wspomagających funkcje poznawcze osób starzejących się prawidłowo i starzejących się patologicznie w przebiegu chorób otępiennych, którego był kierownikiem.
- Nowa restauracja w Bydgoszczy. Będzie największa w mieście - 11 października 2024
- Festiwal Książki w Bydgoszczy w ten weekend. Wśród gości Katarzyna Bonda - 11 października 2024
- Skarb Bydgoski jest bydgoski. Muzeum Okręgowe stało się jego właścicielem [ZDJĘCIA] - 10 października 2024
Bardzo smutna i przykra wiadomość 🙁 Był on przede wszystkim dobrym człowiekiem i pomocnym kolegą. Pokój dla jego duszy i wyrazy współczucia dla bliskich i rodziny.
R.I.P.
[*] [*] [*]