Bydgoszcz
7C
Niebo głównie zachmurzone
74% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 8 • L 6
9C
Nd
9C
Pon
10C
Wt
11C
Sr
12C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaZmiany na przejeździe przy Przemysłowej. Kierowcy zaoszczędzą czas!
przemysłowa bydgoszcz
14.07.2021 | 13:08

Zmiany na przejeździe przy Przemysłowej. Kierowcy zaoszczędzą czas!

Na zdjęciu: Przejazd przy Przemysłowej dziennie pokonuje 80 pociągów i kilka tysięcy samochodów.

Fot. Błażej Bembnista

PKP Polskie Linie Kolejowe zmodernizowały przejazd kolejowy pomiędzy ulicą Przemysłową a Witebską. Jeszcze w tym tygodniu uruchomione zostaną nowe urządzenia, dzięki którym kierowcy zaoszczędzą czas – pełna automatyzacja przejazdu sprawi, że rogatki będą zamykać się później, co pozwoli skrócić przejazd na odcinku Przemysłowa – Brdyujście o około dwie minuty.

Przejazd pomiędzy ulicą Przemysłową a Witebską to bardzo ważne miejsce na drogowej mapie Bydgoszczy. Łączy on tereny przemysłowe z Brdyujściem i Fordonem, zapewniając szybki dojazd dla sporej liczby mieszkańców. Z uwagi na znaczący ruch pociągów na linii kolejowej nr 18 w kierunku Torunia (w ciągu doby przez przejazd przejeżdża około 80 pociągów pasażerskich i towarowych), jego rogatki są często zamykane, a kierowcy czekają na przejazd nawet po kilka minut. Teraz ma się to zmienić – w czwartek, 15 lipca na przejeździe kolejowo-drogowym uruchomione zostaną nowe urządzenia.

System samoczynnej sygnalizacji przejazdowej zastąpi posterunek dróżnika. Na przejeździe i przejściu wymienione zostały rogatki oraz sygnalizatory świetlne i dźwiękowe. Zamontowany także system do obserwacji i rejestracji zdarzeń – podkreśla PKP Polskie Linie Kolejowe. Jak podkreślił Przemysław Zieliński z zespołu prasowego spółki, zmiana poprawi nie tylko poziom bezpieczeństwa, ale także skróci czas przejazdu dla kierowców. – Przejazd będzie zamknięty krócej o około dwie minuty, co usprawni ruch w tej części miasta – podkreślił Zieliński. Co ważne, nowa sygnalizacja zostanie także zamontowana na znajdującym się w pobliżu przejazdu przejściu dla pieszych w sąsiedztwie przystanku autobusowego Przemysłowa/Tartak, prowadzącym w stronę ulicy Kaplicznej.
Przejazd przy Przemysłowej będzie teraz w pełni automatyczny, nowoczesny. Zamieniamy budkę dróżnika na system rejestrujący i monitorujący zachowania kierowców. Czas oczekiwania przy zamkniętych szlabanach skrócimy z obecnych dwóch minut do 30 sekund – zaznaczył Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor biura bezpieczeństwa PKP PLK. Zmianom na przejeździe przy Przemysłowej towarzyszyła akcja prewencyjna, polegająca na rozdawaniu kierowcom, pieszym i rowerzystom ulotek informacyjnych. PKP PLK zaznaczają, że z prowadzonych przez nie statystyk wynika, że za 99% niebezpiecznych sytuacji na przejazdach odpowiadają kierowcy. – Są one wynikiem brawury, nieuwagi i pośpiechu. Rozsądek i zasady bezpieczeństwa mogą temu zapobiec – podkreśla spółka.


CZYTAJ TAKŻE: Zmiany na Wojska Polskiego! Wkrótce remont wiaduktu


Koszt robót wyniósł prawie 2,2 mln zł netto ze środków budżetowych PLK. Przedstawiciel spółki podkreśla, że poprawa bezpieczeństwa na przejazdach to jeden z priorytetów spółki. – W tym celu budujemy skrzyżowania bezkolizyjne, modernizujemy przejazdy, szkolimy naszych pracowników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, a od 2005 roku prowadzimy kampanię „Bezpieczny Przejazd. Szlaban na ryzyko” – wyliczył Zieliński.

W województwie kujawsko-pomorskim od 2020 roku zmodernizowano blisko 30 skrzyżowań dróg z torami. Na ten cel przeznaczono około 12 mln złotych. Nowe urządzenia przejazdowe zamontowano m.in. na przejazdach przy stacji Bydgoszcz Wschód, Laskowice Pomorskie oraz przystanku Suchatówka. Z wyremontowanych nawierzchni dróg na przejeździe oraz drogach dojazdowych kierowcy korzystają m.in. we Włocławku, Pakości, Pruszczu i Osiu.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
tomski
tomski
3 miesięcy temu

Może PKP zajmie się przejazdem na Inwalidów, tam dopiero to jest dramat.

Powiązane treści