Zmiany na rondzie Jagiellonów. Zobacz wizualizacje i wyraź swoje zdanie!
Zdjęcia: mat. UMB
Za dokładnie tydzień, we wtorek, 18 kwietnia, rozpoczną się konsultacje społeczne dotyczące przebudowy ronda Jagiellonów. Inwestycja ma umożliwić dostęp osobom z niepełnosprawnościami.
Po przeprowadzeniu analiz projektant zaproponował między innymi dobudowanie ośmiu wind, po jednej w każdej ćwiartce skrzyżowania oraz na każdy peron tramwajowy. Kabiny mają umożliwiać także swobodny transport rowerów czy wózków dziecięcych. Nie zaplanowano przejść naziemnych ani tym bardziej świateł.
Przewidziane zostały dodatkowe wyjścia w postaci schodów na perony tramwajowe po wschodniej stronie skrzyżowania (przy Banku Pocztowym, między jezdniami ulicy Jagiellońskiej). Ułatwi to w przyszłości wprowadzanie zmian w siatce połączeń, na przykład kursowanie linii od strony dworca PKS w kierunku Szwederowa.
– Nad schodami prowadzącymi do przejścia podziemnego zaplanowano zadaszenia ze szklanymi okładzinami i załamaniami konstrukcji, oprócz zadaszeń na peronach tramwajowych, gdzie założono proste rozwiązania – informuje urząd miasta.
Zmiany także dla kierowców i rowerzystów
Ponadto, koncepcja zakłada wyznaczenie pasów rowerowych i połączenie ich z infrastrukturą prowadzącą w kierunku bulwarów. Przewidziano też zasadzenie zieleni oraz odnowienie przejść podziemnych pod rondem. Poprawione zostaną również jezdnie na wszystkich wlotach i wylotach skrzyżowania. Na każdym dojeździe do ronda mają być wytyczone po trzy pasy ruchu.
– Rondo Jagiellonów to najważniejszy komunikacyjny węzeł w mieście. Został zaprojektowany pół wieku temu, kiedy nie uwzględniano miedzy innymi potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz bezpieczeństwa rowerzystów. Naprawimy ten błąd. Cały czas pracujemy nad poprawą dostępności transportu publicznego. Po rządowych cięciach w finansowaniu samorządów to trudne zadanie. Jednak dzięki funduszom europejskim możemy jeszcze realizować część tak ambitnych zadań, które wyznaczyliśmy w ostatnich latach – mówi prezydent Rafał Bruski.
Mieszkańcy wyrażą swoje zdanie
Do przygotowanej koncepcji wprowadzono już uwagi Rady ds. Estetyki, Zespołu ds. Polityki Rowerowej oraz miejskich jednostek. Wypowiedzieć będą się mogli także bydgoszczanie. W dniach 18 kwietnia – 9 maja odbędą się konsultacje społeczne dla wszystkich mieszkańców. Będzie można wyrazić swoje zdanie za pomocą karty konsultacyjnej dostępnej pod adresem www.bydgoszcz.pl/rondo. Odbędzie się też spacer badawczy z udziałem projektanta i pracowników miasta. Pytania można wysyłać na adres konsultacje@um.bydgoszcz.pl.
– Planowane jest również spotkanie konsultacyjno-informacyjne w trybie online. O opinie poprosimy Radę Osiedla Bocianowo- Stare Miasto- Śródmieście oraz stowarzyszenia reprezentujące pieszych, rowerzystów i pasażerów komunikacji miejskiej, osoby z niepełnosprawnościami oraz seniorów – deklaruje urząd miasta.
Spacer badawczy i spotkanie online odbędą się na przełomie kwietnia i maja. O dokładnych terminach ratusz ma informować.
Prace nad koncepcją mają zakończyć się w tym roku. Następnie urząd zleci prace projektowe i będzie się starał o uzyskanie wszystkich zezwoleń. Prace budowlane będę dofinansowane z funduszy europejskiego. Kwota wsparcia szacowana jest na 27 mln zł.
- Stadion Polonii, komunikacja miejska i port w Emilianowie. PiS z poprawkami do budżetów - 11 grudnia 2024
- Maksymilian Pawełczak i Wiktor Przyjemski nagrodzeni na FIM Awards na Majorce - 10 grudnia 2024
- Aktywnie w Bydgoszczy. Jaka oferta zajęć sportowych dla seniorów? - 27 listopada 2024