Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Zmiany na Toruńskiej. Tramwaje będą jeździć wahadłowo

Dodano: 06.03.2023 | 10:06

Na zdjęciu: W związku z wdrażaniem kolejnych etapów budowy trasy tramwajowej łączącej Fordońską z Toruńską oraz przebudową układu torowego przy ulicy Perłowej, od piątku (10 marca) od godziny 18:00 do poniedziałku (13 marca) do godziny 3:00 nastąpi zamknięcie torowiska na ulicy Toruńskiej, w rejonie nowych mostów Kazimierza Wielkiego.

Fot. ZDMiKP

W najbliższy weekend wprowadzone zostaną zmiany w ruchu tramwajowym na ulicy Toruńskiej, w rejonie budowy nowych mostów Kazimierza Wielkiego. Podobnie jak na Fordońskiej, pojazdy szynowe będą poruszać się wahadłowo. Warto jednak dodać, że w tym miesiącu ruch tramwajów na Fordońskiej ma znów być prowadzony po dwóch torach bez mijanek.

Pod koniec lutego Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej zapowiadał, że przy sprzyjających warunkach pogodowych w marcu nastąpi przełożenie ruchu tramwajowego na przebudowywane obecnie torowisko w stronę Fordonu. Oznacza to, że pojazdy szynowe będą poruszać się po obu torach – zdemontowane zostaną wówczas rozjazdy nakładkowe. Przywrócenie standardowego ruchu tramwajów znacznie skróci czas przejazdu na tym odcinku.

Teraz ZDMiKP deklaruje, że przywrócenie stałej organizacji ruchu tramwajów na Fordońskiej nastąpi „w najbliższych dniach”. Nad przebudowanym odcinkiem trasy w stronę Fordonu trwa rozwieszanie sieci, kończy się też montaż torowiska. Zmiany w ruchu poprzedzi weekendowe zamknięcie torowiska (najprawdopodobniej nastąpi to za dwa tygodnie) na Fordońskiej w rejonie Kazimierza Wielkiego. Podczas niego nastąpi demontaż rozjazdów nakładkowych. – Po wprowadzeniu układu dwutorowego, włączone do obsługi pasażerskiej zostaną przystanki tramwajowe Most Kazimierza Wielkiego – podkreśla Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP.

Budowa nowych mostów Kazimierza Wielkiego. W ten weekend zmiany w ruchu tramwajów na Toruńskiej

W związku z wdrażaniem kolejnych etapów budowy trasy tramwajowej łączącej Fordońską z Toruńską oraz przebudową układu torowego przy ulicy Perłowej, od piątku (10 marca) od godziny 18:00 do poniedziałku (13 marca) do godziny 3:00 nastąpi zamknięcie torowiska na ulicy Toruńskiej, w rejonie nowych mostów Kazimierza Wielkiego. Podczas zamknięcia zamontowane zostaną rozjazdy nakładkowe i wprowadzony zostanie układ jednotorowy. Podobnie jak na Fordońskiej, tramwaje na odcinku Łęgnowo – Perłowa będą poruszały się wahadłowo i oczekiwały na przejazd na mijankach sterowanych sygnalizacją świetlną.

Jak w ten weekend będą kursować tramwaje jadące Toruńską? Tramwaje linii nr 6 i 8 zostaną skierowane do pętli Babia Wieś, natomiast funkcjonowanie linii nr 7 w piątek zostanie skrócone; wozy z tej linii zjadą na zajezdnię (Toruńska i Łoskoń). Uruchomiona także zostanie linia zastępcza ZaT6 w relacji rondo Toruńskie (przystanek dla linii nr 76) — Łęgnowo (pętla), a dla linii nr 59 zostanie uruchomiony dodatkowy przystanek pn. rondo Toruńskie zlokalizowany za zatoką autobusową.

Dodajmy, że od poniedziałku, 13 marca w związku z wprowadzeniem układu jednotorowego wyłączone z obsługi pasażerskiej zostaną przystanki tramwajowe Toruńska / Kazimierza Wielkiego.

Mosty Kazimierza Wielkiego będą gotowe pod koniec roku?

Ślimacząca się inwestycja między Bartodziejami a Kapuściskami miała zakończyć się latem tego roku; już teraz wiadomo, że prace zakończą się najwcześniej w grudniu. Kluczowym elementem zadania wartego ponad 150 milionów złotych jest realizacja nowych mostów: tramwajowego i drugiego drogowego.  Na moście tramwajowym trwa zabezpieczanie konstrukcji; po zakończeniu tego etapu robót, nastąpi układanie płyt torowych, a potem samego torowiska.

Wolniej przebiega natomiast realizacja mostu drogowego; obecnie na plac budowy zwożone są stalowe elementy jego konstrukcji, które będą następnie montowane nad Brdą. Dziś (6 marca) w rejon Fordońskiej przybył kolejny transport z częścią przyszłego mostu.

CZYTAJ TAKŻE: Dwa bydgoskie mosty i wiadukt do remontu. Powstanie też kładka na strudze Flis

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jack
Jack
6 miesięcy temu

Piszecie, że inwestycja zostanie zakończona w grudniu. Byle nie w grudniu po południu.

Marian
Marian
6 miesięcy temu

Na odcinku Łegnowo – Perłowa? A nie wystarczyłaby mijanka obejmująca obszar Perłowa – Zajezdnia MZK? Opóźnienia będą kosmiczne…

Rysio
Rysio
6 miesięcy temu

Legnowo perłowa haha ??? w tym mieście już mnie nic nie zdziwi ??? sami wybieraliście tych ancymonow to teraz macie ??? kiedys mowilem ze oni się nadają do rządzenia Szubinem ale pomyliłem się oni nawet by nie ogarnęli małej wioski gdzieś za zlotowem ??? by mieli trochę honoru to by sami zeszli ze sceny ale nie zejdą bo honor mają głęboko w dupie liczy się tylko kasa