Zmiany w parku Witosa coraz bliżej. Ratusz szuka ich wykonawcy
Dodano: 11.07.2024 | 11:09Na zdjęciu: Znamy przyszłość kortów w parku Witosa. Nie wiadomo, jakie będą losy powstałego podczas rewitalizacji placu zabaw.
Fot. Szymon Fiałkowski/archiwum
Jak informowaliśmy ponad miesiąc temu, ratusz zaplanował likwidację kortów w Parku Witosa. Urzędnicy rozpisali przetarg na wykonanie prac.
W 2018 roku, podczas prac archeologicznych związanych z budową kanalizacji deszczowej potwierdzono, że na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego wciąż znajdują się ciała bydgoszczan. Archeolog Robert Grochowski ocenił, że w parku spoczywa około 80 tysięcy szkieletów. By zastanowić się nad upamiętnieniem spoczywających tam mieszkańców, powołano komisję ekspercką.
W toku prac, gremium zaproponowało rozbiórkę kortów tenisowych przy ulicy Markwarta i nasadzeniu w ich miejscu nowej zieleni oraz wytyczeniu nowych ciągów pieszych – informowaliśmy o tym TUTAJ. Bydgoski ratusz przychylił się do uwag i wczoraj (10 lipca) ogłosił przetarg na projekt i budowę inwestycji. Ten termin był już zapowiadany przy okazji prac komisji, ponieważ był to warunek związany z przyznanym dofinansowaniem rządowym w kwocie dwóch milionów złotych. Oferty można składać do 21 sierpnia (termin może zostać przesunięty); decydującym czynnikiem przy wyborze firmy będzie cena.
Na etapie prac budowlanych wykonawca będzie miał za zadanie rozbiórkę kortów i ich zaplecza, a następnie wybudowanie nowych ciągów pieszych i wprowadzenie nowej zieleni. Zamontowane zostanie też nowe oświetlenie oraz ławki, kosze na odpady, stojaki rowerowe, psie pakiety, ścieżki edukacyjne, słupki wygradzające, a także elementy istotne z punktu widzenia ochrony przyrody (np. budki lęgowe, trwałe hotele dla owadów. karmniki i poidełka dla ptaków, skrzynki dla nietoperzy, znaki zakazów niszczenia zieleni).
Urzędnicy przewidują też montaż monitoringu miejskiego oraz powstanie ogrodów deszczowych stanowiących element systemu retencji wód opadowych. Zakłada się, że projektowanie zmian na terenie między Jagiellońską a Markwarta potrwa 10 miesięcy (od zawarcia umowy), a prace budowlane zakończą się natomiast za 20 miesięcy.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przebudowa ronda Jagiellonów coraz bliżej. Zobacz wizualizacje zmian
Nową formę zagospodarowania ma otrzymać także centralna część parku, w której niegdyś znajdowała się fontanna i muszla koncertowa. Zgodnie z opinią ekspertów, ma ona zostać wyłoniona w konkursie architektonicznym. Strona społeczna oczekuje jednak, że w miejscu spoczynku konieczne jest przeprowadzenie następnych zmian, m.in. modyfikacji ścieżek spacerowej na obszarze całej przestrzeni, tak by odpowiadały one układowi alejek dawnego cmentarza (z zachowaniem podziału na poszczególne parcele).
To jednak nie wszystko – wśród członków komisji padły propozycje zmiany nazwy parku. Według jednej z nich, miałby on nazywać się Parkiem Pamięci i Pojednania, ale przedstawiono też inne warianty. Zaznaczono jednak, że decyzja o nazwie powinna zapaść po realizacji całej inwestycji, czyli zagospodarowaniu centralnej części.
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024
- Przystanki wiedeńskie przy Placu Praw Kobiet już czynne. Prace przy placu Wolności jeszcze trwają - 11 grudnia 2024