Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Park Witosa bez kortów, za to z nową zielenią. Czy niebawem zmieni nazwę?

Dodano: 27.05.2024 | 15:49

Na zdjęciu: Park Witosa wciąż jest cmentarzem. Zwłok spoczywających tam tysięcy bydgoszczan nigdy nie ekshumowano.

Fot. Szymon Fiałkowski/archiuwm

Zbliża się likwidacja kortów przy ulicy Markwarta w parku Witosa. Miasto, po uwagach ze strony komisji eksperckiej podjęło decyzję o ich rozbiórce i nasadzeniu nowej zieleni oraz wytyczeniu nowych ciągów pieszych. Eksperci wskazują, że w najbliższej przyszłości warto rozważyć zmianę nazwy parku czy zastanowić się nad funkcjonowaniem placu zabaw powstałego w ramach pierwszej części rewitalizacji. 

W zeszłym roku bydgoski ratusz złożył trzy wnioski o dotacje w ramach rządowego funduszu Polski Ład. Tuż przed wyborami poprzedni rząd przyznał miastu maksymalne dotacje na kontynuację rewitalizacji bulwarów nad Brdą czy kąpielisko w parku Centralnym. Trzecia aplikacja (na dwa miliony złotych) dotyczyła dokończenia rewitalizacji parku Witosa. Urząd chce bowiem uporządkować jego środkową część i upamiętnić dawny cmentarz – na terenie parku wciąż znajduje się około 80 tysięcy szkieletów.

Wybraliśmy ten projekt tylko dlatego, że realizacja wszystkich zadań uwzględnionych w konsultacjach przekracza ten próg, a ta kwota wystarczy na dokończenie rewitalizacji – tłumaczył ówczesny zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel. – Jeżeli trochę zabraknie, to na pewno dołożymy środki z budżetu miastauzupełnił prezydent Rafał Bruski.

Na jakim etapie są obecnie prace nad zmianami w parku Witosa? Dotarliśmy do protokołu z niedawnego zebrania komisji eksperckiej, powołanej w 2018 roku po odkryciu wciąż spoczywających tam ciał bydgoszczan. Według przedstawicieli wydziału inwestycji miasta, nadchodzące zmiany w parku będą podzielone na dwie części. Pierwsza zakłada likwidację kortów tenisowych przy ulicy Markwarta, a druga zagospodarowanie terenu, na którym znajdowała się fontanna i muszla koncertowa z amfiteatrem.

Likwidacja placu do gry w tenisa była jedną z wytycznych komisji eksperckiej, która optuje za tym, by z uwagi na miejsce spoczynku około 80 tysięcy bydgoszczan park był miejscem pamięci i refleksji. Archeolog Robert Grochowski, który kilka lat temu odkrył wciąż znajdujące się w tym miejscu ciała podkreślił, że korty również są miejscem spoczynku dawnych mieszkańców. Podczas badań ratunkowych związanych z pierwszą częścią rewitalizacji Grochowski dokonał odkrywek m.in. grobu kobiety-sanitariuszki pochowanej w XIX wieku.


CZYTAJ WIĘCEJ: 80 tysięcy ciał spoczywa na terenie Parku Witosa. „Ekshumacja jest najgorszą opcją”


Co z placami zabaw? – Przyległy do terenu kortów plac przynależny do przedszkola przy Markwarta pozostanie bez zmian i nie będzie objęty zakresem rewitalizacji, natomiast stwierdzenie niezasadności wykonania parkowego placu zabaw zrealizowanego w ramach I etapu rewitalizacji będzie możliwe po terminie trwałości projektu unijnego, tj. od lipca 2025 roku – czytamy w protokole ze spotkania.

Po rozbiórce kortów zaplanowano wprowadzenie ruchu pieszego na pozostałym terenie (nieobjętym docelowym zagospodarowaniem terenu w ramach zrealizowanego I etapu zadania), poprzez niwelację terenu i budowę chodników oraz nawierzchni parkowych wraz z oświetleniem oraz montażem elementów małej architektury – ławki, kosze na odpady, stojaki rowerowe, psie pakiety, ścieżki edukacyjne, słupki wygradzające – nawiązujących stylem do pozostałej części, montaż monitoringu miejskiego oraz wykonanie dodatkowych nasadzeń drzew, krzewów i trawników; powstaną ogrody deszczowe stanowiące element systemu retencji wód opadowych. Przetarg na II etap rewitalizacji (obejmujący korty) ma zostać ogłoszony najpóźniej w lipcu – to warunek związany z przyznanym dofinansowaniem.


CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przez cmentarz przy Fordońskiej pobiegnie droga? Kontrowersje wokół budowy salonu Porsche


Rewitalizacja centralnej części parku Witosa będzie możliwa po wybraniu koncepcji architektonicznej, która ma zostać wyłoniona w konkursie. Strona społeczna oczekuje jednak, że konieczne jest przeprowadzenie modyfikacji ścieżek spacerowej na obszarze całej przestrzeni zielonej między Jagiellońską a Markwarta, tak by odpowiadały one układowi alejek dawnego cmentarza, z zachowaniem podziału na poszczególne parcele.

Park Witosa zmieni nazwę? Są propozycje

Wraz z odkryciem szczątków i potwierdzeniu przypuszczeń, że na terenie parku Witosa nie przeprowadzono ekshumacji, pojawiły się propozycje nie tylko zmiany charakteru, ale też nazwy parku. Według jednej z nich, miałby on nazywać się Parkiem Pamięci i Pojednania, ale przedstawiono też inne warianty. Zaznaczono jednak, że decyzja o nazwie parku powinna zapaść po realizacji całej inwestycji, czyli po wykonaniu III etapu – zagospodarowania centralnej części.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adriana
Adriana
4 miesięcy temu

W każdym miejscu są jakieś szczątki, to czy powinniśmy fruwać nad ziemią, żeby uszanować wszystkie kości??? To jest absurd!

bua
bua
4 miesięcy temu

Sz. P. Adriano, to jest przeorany cmentarz, tam jest 80 000 ciał, zaczynają się 80 cm pod ziemią.

Tomas
Tomas
4 miesięcy temu

Przecież wszyscy wiedzieli że tam ekshumacji nie było. Od lat w potocznym nazewnictwie funkcjonował jako „park sztywnych” i to nie bez powodu. A tu niby dopiero po badaniach wychodzi ze szczątki są – no litości.

Mariusz
Mariusz
4 miesięcy temu

Skoro nie można w parku Witosa grać w tenisa to czy wypada aby psy załatwiały w nim swoje potrzeby? Druga kwestia: dobrze byłoby aby druga strona tzw. pojednania tak się nami przejmowała.

Andres
Andres
4 miesięcy temu

Przecież każdy rozgarnięty Bydgoszczanin wie, że tam był cmentarz, który komuniści zwyczajnie zaorali i przerobili na park.
Albo się decydujemy na pełną ekshumację wszystkich niegdyś tam pochowanych i znajdujemy nowe, lepsze miejsce na ich szczątki, albo zostawiamy Park Witosa.
Zmiana nazwy, na jakąś wybitnie pretensjonalną nic nie zmieni.

zibi457
zibi457
4 miesięcy temu

Ta… Jeszcze zburzyć pałac młodzieży bo przecież też jest w granicach tego cmentarza. Z takim podejściem to w sumie całą Warszawę powinniśmy przekształcić w park pamięci bo to jeden wielki cmentarz. Paranoja!

Agata
Agata
4 miesięcy temu

Prosimy o podniesienie terenu po muszli, tak aby stworzyć Bydgoskim dzieciom ze Śródmieścia możliwość zjazdów saneczkowych- przed parku rewitalizacja była tam od lat gorka saneczkowa- która została zlikwidowana. Obecnie nie ma w centrum żadnego miejsca gdzie można zimą zjechać na sankach – co jest bardzo frustrujące dla rodzin bez samochodu czy możliwości dojazdu do Myślęcinka. Mozna by było tą górkę nazwać „wzniesieniem poległych” i wszyscy by byli zadowoleni ????

zzz
zzz
4 miesięcy temu

Miasto jest dla ludzi, a tu widzę typowo polskie tradycje martyrologii będą preferowane i zamiast promować radość, zabawę, aktywne spędzanie czasu to będzie park w którym co najwyżej psy będą srały, bo zabawy dzieci będą zakazane… Osadnictwo w na terenie Bydgoszczy datuje się od epoki brązu, a prawa miejskie Bydgoszcz ma prawie 700 lat. Tu wszędzie chodzimy po trupach, tylko sobie z tego nie zdajemy sprawy. Ba, jak ktoś ma stare mieszkanie, a na pewno w kamienicy, to jest prawie pewne, że ktoś w tym mieszkaniu kiedyś umarł i to więcej niż raz. To są rzeczy o których ludzie nie… Czytaj więcej »