Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Znamy logotyp obchodów stulecia powrotu Bydgoszczy do Polski. Wkrótce plebiscyt

Dodano: 29.10.2019 | 19:17

Na zdjęciu: Bydgoski ratusz przygotowuje się do obchodów stulecia powrotu Bydgoszczy do Polski.

Fot. Pit1233

Poznaliśmy oficjalny logotyp obchodów setnej rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Wkrótce rozpocznie się także plebiscyt, który ma wyłonić najwybitniejszych bydgoszczan ostatniego stulecia.

Do konkursu na zaprojektowanie logotypu zgłoszone zostały 64 prace z całej Polski. Komisja wybrała spośród nich osiem projektów, które następne zostały zaprezentowane mieszkańców. Oni w głosowaniu internetowym wskazali pięć – z nich komisja wybrała zwycięski. Wygrał projekt wykonany przez łódzką pracownię +Division. W ramach nagrody logotyp zostanie umieszczony na dawnym budynku Projprzemu, który GK Immobile przebudowuje na hotel. Bydgoska grupa kapitałowa ufundowała też dla zwycięzcy nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. zł.

Bardzo się cieszę, że mogliśmy wesprzeć tę inicjatywę. Jesteśmy spółką w znacznej mierze z branży przemysłowej. Realizujemy projekty budowlane i proces twórczy jest nam dobrze znany. Dlatego wiemy, ile trzeba pracy i zaangażowania w takim przypadku – mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej Adam Chojnowski z GK Immobile.

W ramach zbliżających się obchodów stulecia powrotu Bydgoszczy do Macierzy GK Immobile przygotowała też 30 tysięcy flag Bydgoszczy, które zostaną rozdane mieszkańcom. Pierwsze z nich będzie można otrzymać przed rozpoczęciem Biegu Niepodległości 11 listopada na placu Wolności. Następnie mieszkańcy, którzy chcą włączyć się w obchody, będą mogli odbierać flagi w Bydgoskim Centrum Informacji.

logo bydgoszcz jest polska 1920

Logotyp z oficjalnym hasłem „Bydgoszcz jest Polska – 1920” będzie wykorzystywany również na materiałach promocyjnych związanych z obchodami. Między innymi na kartach do głosowania w plebiscycie „Bydgoszczanie Stulecia”. W dniach 31 października – 30 listopada mieszkańcy będą mogli przedstawić swoje kandydatury. Każdy będzie mógł zgłosić 10 osób. Spośród nich Komitet Honorowy Roku Wolności dokona ostatecznego wyboru 25 wyróżnionych osób – po pięć z kolejnych dwudziestoleci (lata 20-30, lata 40-50, lata 60-70, lata 80-90, lata 2000-2019). – Zależało nam na tym, aby nie pominąć żadnego okresu z ostatnich stu lat historii naszego miasta – tłumaczył podczas konferencji wiceprezydent Michał Sztybel zapytany o rozgraniczenia czasowe.

W przyszłym roku zostanie również wydana publikacja o setce bydgoszczan najbardziej zasłużonych dla naszego miasta. Kartę do głosowania będzie można znaleźć m.in. na portalu MetropoliaBydgoska.PL, a także w listopadowym numerze naszego miesięcznika.

Przypomnijmy, że w ramach obchodów powstanie także mural upamiętniający setną rocznicę powrotu Bydgoszczy do Polski, który znajdzie się na budynku przy ul. Karpackiej. Malowidło powstanie do końca listopada. Projekt odwołuje się do historycznego wydarzenia przekazania symbolicznego klucza do miasta z rąk niemieckiego burmistrza Bromberga Hugo Wolfa polskiemu prawnikowi Janowi Maciaszkowi, który stał się pierwszym komisarycznym prezydentem polskiej Bydgoszczy. Po rozstrzygnięciu  autor zwycięskiego projektu dokonał zmiany klucza, który jest głównym elementem muralu. Aktualnie przedstawiony klucz jest oryginalnym odwzorowaniem klucza, który znajduje się w zbiorach Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego. [ZOBACZ PROJEKT I CZYTAJ WIĘCEJ O MURALU]

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments