Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Znamy lokalizację Camerimage 2019. Festiwal przenosi się z Bydgoszczy do Torunia

Dodano: 07.03.2019 | 11:40

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: W grudniu 2017 roku dyrektor Marek Żydowicz (z lewej) podpisał wspólnie z wicepremierem Piotrem Glińskim i prezydentem Torunia Michałem Zaleskim list intencyjny w sprawie budowy centrum festiwalowego na Jordankach.

Fot. MKiDN / mat. prasowe

Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta Torunia dyrektor festiwalu Camerimage Marek Żydowicz poinformował, że jego tegoroczna edycja odbędzie się właśnie w tym mieście. Tym samym impreza po dwudziestu latach wraca do miejsca, gdzie rozpoczęła się jej historia.

– Lubimy wyzwania i z przyjemnością się tego wyzwania podejmujemy. Organizacja festiwalu w obecnych warunkach w Toruniu będzie inna i trudniejsza, niż w innych miastach, ale elementem dopingującym nas do tej decyzji jest możliwość budowy na terenie Jordanek kolejnego obiektu – centrum festiwalowego, w którym Camerimage będzie mógł osiąść na stałe – mówił na sesji dyrektor Marek Żydowicz. Przypomnijmy, że w tym celu podpisał pod koniec 2017 roku list intencyjny z wicepremierem i ministrem kultury Piotrem Glińskim oraz prezydentem Torunia Michałem Zaleskim.

Wspomniany dokument był początkiem znacznego ochłodzenia relacji pomiędzy fundacją Tumult (organizatorem Camerimage) a bydgoskim ratuszem. Prezydent Rafał Bruski zawnioskował wkrótce potem do radnych o zmniejszenie dofinansowania dla ubiegłorocznej edycji festiwalu – z 2,5 miliona do 0,5 miliona złotych. Argumentował, że wspomniany list intencyjny zmniejsza wartość marketingową festiwalu dla Bydgoszczy. Żydowicz wielokrotnie w ostatnich miesiącach bagatelizował jego znaczenie, podkreślając między innymi, że łącznie podobne listy „ma już trzy”, a gdyby nie zgodził się na podpisanie tego ostatniego, resort kultury mógłby nigdy więcej nie chcieć wyciągnąć do niego ręki.

Po zakończeniu Camerimage 2018 Żydowicz poinformował, że jest to ostatnia edycja zorganizowana w Bydgoszczy, choć w grudniu – podczas posiedzenia komisji rady miasta – twierdził, że został źle zrozumiany, a jego apel o wsparcie miał związek z trudnościami ze zbilansowaniem budżetu imprezy i decyzją radnych o zmniejszeniu finansowania.

Znamy lokalizację Camerimage 2019. Festiwal przenosi się z Bydgoszczy do Torunia

Zobacz również:

Koniec Camerimage w Bydgoszczy. Marszałek nie da na festiwal dodatkowych pieniędzy

W ślad za tym prezydent Bruski zaproponował, że maksymalne wsparcie dla tegorocznej odsłony Camerimage może wzrosnąć do nawet 1,5 mln złotych. Postawił jednak warunki składowe – organizacja wydarzeń towarzyszących wyłącznie w Bydgoszczy, włączenie nazwy miasta do nazwy festiwalu czy zaproszenie gwiazdy światowego formatu – z Oscarem bądź nominacją do niego na koncie. Te oczekiwania Żydowicz jednak kategorycznie odrzucił, a propozycję magistratu nazwał „obraźliwą”. W atmosferze konfrontacji i wymiany medialnych polemik dyrektor Żydowicz ogłosił w drugiej połowie stycznia definitywne rozstanie Camerimage z miastem nad Brdą.

Festiwal Camerimage powstał z inicjatywy Żydowicza w 1993 roku właśnie w Toruniu i funkcjonował tam do roku 1999. Wówczas przeniósł się do Łodzi (na lata 2000-2009), a od 2010 do 2018 roku był obecny w Bydgoszczy. Wyprowadzce z każdej kolejnej lokalizacji wydarzeniu towarzyszyły jednak kontrowersje, najczęściej związane z osobą i oczekiwaniami jego dyrektora.

Jak informuje toruński ratusz, trwają analizy, które pozwolą ocenić, w jakim zakresie możliwa jest realizacja największego marzenia Marka Żydowicza, czyli centrum festiwalowego (roboczo pod nazwą Europejskiego Centrum Filmowego). Wartość inwestycji szacowana jest na kilkaset milionów złotych. Prezydent Zaleski przekonuje, że budowa będzie możliwa jedynie, gdy w roli partnera wystąpi państwo.

Finansowanie Camerimage 2019 z budżetu Torunia nie było w jego zapisach ujęte. – Będziemy szukać jednak rozwiązań, możliwości i dróg, jak wspomóc organizację tego wydarzenia – podsumowuje Michał Zaleski.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
5 lat temu

Znów Toruń wydymał Bydgoszcz

Paweł
Paweł
5 lat temu

Toruń ma lepszy dostęp do kasy i ogólnie jest bogatszym miastem niż Bydgoszcz stąd ten krok. Nie ma miejsca, to będzie…, nie kasy, to sejmik znajdzie.

Adam
Adam
2 lat temu

Bydgoszcz to zadupie i zaczyna to być cor bardziej widoczne