Bydgoszcz
-4C
Niebo częściowo zachmurzone
80% wilgotność
Wiatr: 7km/h NE
H -4 • L -4
-13C
Nd
-11C
Pon
1C
Wt
3C
Sr
3C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIZostań św. Mikołajem! Pomóż ratować zdrowie i życie potrzebujących!
RCKiK(1)
28.12.2020 | 10:09

Zostań św. Mikołajem! Pomóż ratować zdrowie i życie potrzebujących!

Na zdjęciu: Na każdego, kto odda krew czeka w prezencie kalendarz na rok 2021 od RCKiK w Bydgoszczy.

Fot. mat. autora

Pandemia koronawirusa po raz kolejny pokazała nam, jak ważna jest misja Publicznej Służby Krwi. Dziś codziennie słyszymy apele do osób, które pokonały chorobę, o oddawanie osocza jako ozdrowieńcy. Zanim wprowadzona zostanie skuteczna i bezpieczna szczepionka, to właśnie osocze ozdrowieńców jest najskuteczniejszym sposobem walki z COViD-19.

Skala odzewu, z jakim spotkały się te apele, na pewno cieszy. W ostatnim czasie do Centrów Krwiodawstwa zgłasza się wiele osób, które często po raz pierwszy decydują się na oddanie krwi, aby pomóc innym. Niestety, nie każdy może zostać dawcą.

Podstawowe wymagania to: wiek między 18 a 65 rokiem życia, waga ciała min. 50 kg oraz dobry stan zdrowia. Dodatkowo, aby zakwalifikować kogoś jako ozdrowieńca, musi on oczywiście wcześniej uzyskać pozytywny wynik testu na COViD-19, a od czasu zakończenia izolacji powinien upłynąć okres minimum 14 dni.

Następnie należy zgłosić się do RCKiK lub jednego z oddziałów terenowych (dane kontaktowe znajdują się na stronie www.rckik-bydgoszcz.com.pl). Po zarejestrowaniu, dawca wypełnia ankietę na temat stanu zdrowia, przebytych chorób, ma pobieraną próbkę krwi do badań oraz jest kwalifikowany przez lekarza. Osocze uzyskać możemy na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest proces plazmaferezy, gdzie oddzielenie osocza następuję już podczas donacji, a reszta składników krwi pozostaje w organizmie dawcy. Drugim sposobem jest natomiast pobranie krwi pełnej i późniejsze podzielenia jej na poszczególne składniki – w tym osocze.

Nie trzeba jednak być ozdrowieńcem, aby pomóc. W szpitalach, poza chorymi na COViD-19, przebywa wielu pacjentów, dla których ratowania życia i zdrowia codziennie potrzebna jest krew. Niestety, pandemia wpłynęła na zmniejszenie liczby dawców krwi, którzy np. ze względu objęcia kwarantanną nie zawsze mogą zgłosić się do punktów pobrań. Dlatego tak ważne jest, aby jak największą liczba osób, które spełniają wyżej wspomniane wymagania, oddawała krew.

Zwłaszcza teraz, w okresie świątecznym, jest to świetna okazja, aby zrobić coś dobrego i pomóc innym. Nie ma chyba piękniejszego daru niż bezinteresowne ofiarowanie cząstki siebie, aby ratować obcą osobę. Jest to bezcenny prezent, na który stać każdego, a którego nie można kupić. Dodatkowo, na każdego, kto odda krew czeka w prezencie kalendarz na rok 2021 od RCKiK w Bydgoszczy.

RCKiK


Powiązane treści