Bydgoszcz
6C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 7km/h WSW
H 8 • L 6
6C
Nd
6C
Pon
6C
Wt
1C
Sr
1C
Czw
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaŻydowicz ma odnieść się do propozycji Bruskiego. Jest wniosek o spotkanie z radnymi miasta
Marek Żydowicz Camerimage
06.12.2018 | 19:46

Żydowicz ma odnieść się do propozycji Bruskiego. Jest wniosek o spotkanie z radnymi miasta

Na zdjęciu: Marek Żydowicz ma zostać zaproszony na posiedzenie komisji kultury.

Fot. SG

Radna Grażyna Szabelska wnioskuje o zaproszenie Marka Żydowicza na posiedzenie komisji kultury rady miasta. Podczas niej dyrektor festiwalu Camerimage miałby odnieść się do niedawnych propozycji Rafała Bruskiego, dotyczących kontynuacji współpracy.

Spór pomiędzy władzami Bydgoszczy a Markiem Żydowiczem trwa od grudnia zeszłego roku. Wtedy to szef Fundacji Tumult podpisał – wraz z ministrem kultury Piotrem Glińskim i prezydentem Torunia Michałem Zaleskim – list intencyjny w sprawie budowy centrum festiwalowego w grodzie Kopernika. W obliczu tej decyzji, Rafał Bruski zdecydował się zmniejszyć finansowanie tegorocznej imprezy z 2,5 miliona do 500 tysięcy złotych. Na gali zamknięcia 26. edycji Żydowicz zaznaczył, że Camerimage żegna się z Bydgoszczą.


CZYTAJ WIĘCEJ: Camerimage odchodzi z Bydgoszczy?


Po wymianie stanowisk pomiędzy Rafałem Bruskim a Żydowiczem, w których obaj panowie zarzucali sobie działania niekorzystnie wpływające na współpracę, we wtorek prezydent Bydgoszczy przedstawił swoje warunki. Włodarz miasta dostrzega możliwość zwiększenia maksymalnego wsparcia organizacji festiwalu do kwoty 1,5 mln zł, ale w zamian chce umieszczenia słowa „Bydgoszcz” w nazwie festiwalu, a także zorganizowania wydarzeń festiwalowych wyłącznie w Bydgoszczy. Kolejnym warunkiem jest organizacja przedsięwzięcia towarzyszącego festiwalowi i sygnowana jego nazwą – skierowanego bezpośrednio do mieszkańców miasta. Takie wydarzenie miałoby się odbywać w okresie letnim i mieć charakter otwarty.


CZYTAJ WIĘCEJ: Bruski stawia warunki Żydowiczowi


Marek Żydowicz na razie nie odniósł się do propozycji władz miasta. Szansą na to może być spotkanie w trakcie komisji kultury i nauki rady miasta. Jak poinformowali dziś przedstawiciele Fundacji Tumult, jej wiceprzewodnicząca Grażyna Szabelska skierowała do przewodniczącego komisji Kazimierza Drozda wniosek o zaproszenie na posiedzenie Marka Żydowicza wraz z przedstawicielami Fundacji Tumult – organizatorów festiwalu Camerimage. Podczas posiedzenia radni mieliby zapoznać się ze stanowiskiem Fundacji w sprawie finansowania i perspektyw organizacji Festiwalu w Bydgoszczy. – Jest to jednocześnie prośba o wyznaczenie najszybszego możliwego terminu, wypadającego przed sesją budżetową w dniu 19 grudnia – przekazała fundacja.

Warto wspomnieć, że radna Szabelska już podczas niedawnej sesji rady miasta wyraziła chęć działania na rzecz pozostawienia festiwalu w Bydgoszczy.  – Jak rozumiem, pan dyrektor Żydowicz dwa razy zainicjował spotkanie z prezydentem. Jeżeli do tego doszło, to rozumiem że jest otwarty na dalszą współpracę. Mamy dwie decyzyjne osoby, które są otwarte na współpracę, by ten festiwal organizować w Bydgoszczy. Można w grupie radnych zastanowić się, w jaki sposób ten problem rozwiązać, by Camerimage tutaj zatrzymać – mówiła Szabelska.

SPRAWDŹ RELACJĘ Z DYSKUSJI O CAMERIMAGE NA SESJI RADY MIASTA


Powiązane treści