Bydgoszcz
20C
Niebo częściowo zachmurzone
28% wilgotność
Wiatr: 4km/h NNE
H 21 • L 18
18C
Czw
13C
Pt
14C
Sob
19C
Nd
14C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycje11 Listopada po remoncie pełna fuszerek. Mieszkańcy zaprotestowali przeciwko ZDMiKP [ZDJĘCIA]
11 LISTOPADA 8 BB
08.08.2018 | 18:05

11 Listopada po remoncie pełna fuszerek. Mieszkańcy zaprotestowali przeciwko ZDMiKP [ZDJĘCIA]

Remont ulicy cieszy. Zaniedbania zepsuły jednak efekt.

Na zdjęciu: Mirosław Kozłowicz pojawił się na proteście, by przedstawić swoje stanowisko w tej sprawie.

Fot. BB

Mieszkańcy Osiedla Leśnego mają dość braku reakcji Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej na fuszerki, których dopuścili się pracownicy firmy Kobylarnia podczas wykonywania remontu ulicy 11 Listopada. W środę odbył się protest, na który przybył zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz. Obiecał, że usterki zostaną naprawione.

Przeprowadzony przez firmę Kobylarnia remont nawierzchni ulicy na osiedlu Leśnym wzbudził emocje już kilka tygodni temu. Poza wymianą nawierzchni, w projekcie przebudowy uwzględniono wyniesienie skrzyżowania z ulicą Świerkową oraz wyniesienie przejść dla pieszych, przebiegających przez obie jezdnię 11 Listopada. Rozwiązania, zastosowane przy wyniesionych przejściach zostały jednak skrytykowane przez mieszkańców – nie zostały one bowiem wykonane w jednym poziomie z chodnikiem, tak jak w przypadku wyniesionego skrzyżowania. Pomiędzy przejściem a chodnikiem po opadach deszczu zaczęła zbierać się woda. A to nie jedyne usterki, jakie zauważyli mieszkańcy Leśnego.

Rada osiedla wraz ze stowarzyszeniem Społeczny Rzecznik Pieszych podjęła interwencję w sprawie fuszerek, których dopuścił się wykonawca prac. ZDMiKP tłumaczy się jednak, że przejścia zostały wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dowodem na to, że technologia wykonania przejść nie utrudnia poruszania się na nich wózków inwalidzkich, wózków dziecięcych oraz osób o kulach, był przeprowadzony w środę test z udziałem osoby niepełnosprawnej. Próba, która wyszła z inicjatywy ZDMiKP, została przyjęta przez mieszkańców Leśnego z dużą dozą nieufności.

ZOBACZ FILM Z TESTU PRZEJŚĆ PRZEZ NIEPEŁNOSPRAWNEGO

Po przeprowadzeniu przez ZDMiKP oględzin miejsca remontu okazało się, że Kobylarnia musi poprawić ponad 30 usterek. Załącznik do protokołu odbioru przez dłuższy czas był niedostępny dla rady osiedla, lecz po dzisiejszej wizycie przedstawicieli ZDMiKP na 11 Listopada lista zaniedbań została udostępniona na stronie zarządu dróg. Zastępca przewodniczącego rady osiedla Roman Janowski przyznał, że przed remontem otrzymał on projekt budowlany, lecz rada nie była w stanie znaleźć w nim informacji o obniżeniu wjazdów na przejścia.

Na happeningu, na którym obecni byli przedstawiciele mediów, pojawił się zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz, który osobiście chciał poznać opinie mieszkańców na temat fuszerek. – Ta inwestycja nie została jeszcze odebrana. Zgłoszono blisko 40 rzeczy wymagających poprawy. Jeżeli to nie zostanie zrobione, dalej będą naliczane kary umowne – stwierdził Kozłowicz.

Czy wyniesione przejścia zostaną jednak poprawione, skoro w swoim komunikacie zarząd dróg stwierdza, że „wykonane progi zwalniające są wykonane poprawnie pod względem technologii i przepisów technicznych, jakim powinny odpowiadać tego typu elementy i nie odbiegają od innych, podobnych rozwiązań na terenie miasta Bydgoszczy stosowanych już od wielu lat”?

Nie chciałbym się teraz odnosić do tego, czy to zostanie poprawione, czy nie. Będziemy na ten temat rozmawiali dopiero wtedy, kiedy zostaną naprawione zgłoszone usterki. Drogowcy się na pewno do tego odniosą – komentuje zastępca prezydenta. Warto dodać, że w podręczniku dla organizatorów ruchu pieszego, autorstwa Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego nie uwzględnia się obniżeń wyniesionych przejść od strony chodnika.

Kontrowersje budzi też likwidacja przejścia przy ulicy Bukowej, z którego korzystali m. in. uczniowie VII LO. Janowski usłyszał od drogowców zapewnienie, że przejście zostanie ponownie zrobione.

Termin usunięcia usterek określono na 14 sierpnia. Do prezydenta Rafała Bruskiego trafi jeszcze wspólna lista postulatów rady osiedla, Społecznego Rzecznika Pieszych i mieszkańców. Na niej znalazły się m. in. oczekiwanie poprawy wyniesionych przejść, wytyczenie zlikwidowanego przejścia przy Bukowej, wyposażenie przejść w wypustki ułatwiające orientacje osobom niewidomym oraz poprawa odprowadzenia wód opadowych.

PONIŻEJ ZNAJDZIECIE GALERIĘ, KTÓRA PRZEDSTAWIA WYKONANE PRZEZ KOBYLARNIĘ PRZEJŚCIA.


Powiązane treści