Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

W piątek piknik wojskowy w Bydgoszczy. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych świętuje

Dodano: 03.10.2023 | 12:52

Na zdjęciu: Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych obchodzi 17. rocznicę istnienia.

Fot. Szymon Fiałkowski

W tym tygodniu odbędą się obchody 17. rocznicy istnienia Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Wojskowi zaplanowali m.in. piknik z prezentacją czołgów i innych pojazdów.

Decyzja o powstaniu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych została wydana w 2006 roku przez Ministra Obrony Narodowej. Miała to być jednostka organizacyjna zarządzająca logistyką wykonawczą polskiego wojska. W połowie 2007 roku pierwsze instytucje i jednostki wojskowe zostały podporządkowane Inspektoratowi. Powierzono mu również odpowiedzialność za kompleksowe zabezpieczenie logistyczne Sił Zbrojnych i funkcjonowanie administracji wojskowej.

Pełną gotowość do działania Inspektorat osiągnął 1 stycznia 2008 roku. Znajduje się on w bezpośrednim podporządkowaniu Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Jego głównym zadaniem jest wsparcie i zabezpieczenie logistyczne jednostek wojskowych w obszarze materiałowym, technicznym, infrastruktury, medycznym oraz transportu i ruchu wojsk zarówno w czasie pokoju, jak i w trakcie kryzysu.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Metropolia za pół ceny w Fordonie. Sprawdź listę zniżek!


Ponadto IWSZ w ramach obowiązku państwa-gospodarza (HNS – Host Nation Support), wykonuje zadania logistyczne na potrzeby sił sojuszniczych stale lub czasowo przebywających na terenie Polski. Prowadzi również szkolenie specjalistów logistyki dla wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

W czasie pokoju szefowi Inspektoratu podlega bezpośrednio m.in.:

  • 3 brygady logistyczne
  • 4 regionalne bazy logistyczne (z podległymi Wojskowymi Oddziałami Gospodarczymi)
  • 10 zarządów infrastruktury
  • 2 terenowe oddziały lotniskowe
  • Centrum Szkolenia Logistyki i Szkoła Podoficerska Logistyki w Grudziądzu i Grupie
  • wojskowe ośrodki badawczo-wdrożeniowe służby mundurowej i żywnościowej
  • ośrodek badawczy służby MPS
  • Wojskowy Ośrodek Farmacji i Techniki Medycznej

IWSZ zabezpiecza też funkcjonowanie przedstawicielstw NATO w Polsce poprzez:

  • Oddział Zabezpieczenia Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy
  • Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie

Święto Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych połączone z wręczeniem sztandaru

W piątek, 6 października 2023 roku odbędzie się uroczystość z okazji 17. rocznicy istnienia Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych połączona z wręczeniem sztandaru. Całość obchodów rozpocznie się nabożeństwem w intencji żołnierzy i pracowników w Kościele Garnizonowym w Bydgoszczy o godz. 9:00.

Następnie na Starym Rynku o godz. 10:30 odbędzie się uroczysta zbiórka żołnierzy i pracowników IWSZ. Podczas uroczystego apelu nastąpi wręczenie sztandaru oraz odznaczeń państwowych i resortowych wyróżnionym. Po oficjalnej części uczestnicy będą mogli udać się na piknik wojskowy.

AKTUALIZACJA: Początkowo piknik miał się odbyć na Wyspie Młyńskiej, lecz z uwagi na to, że nie mogą na nią wjeżdżać pojazdy ponadnormatywne, wydarzenie odbędzie się na parkingu przy lodowisku Torbyd (Toruńska 59) w godz. 12:00-16:00. Podczas pikniku będzie można zjeść wojskowe potrawy oraz zobaczyć m.in. czołgi K2 i ABRAMS, KTO Rosomak, ciężki pojazd ewakuacyjny HARDUN czy pojazd transportowy HIAB. Wydarzenie umilać będą koncerty i występy zespołów artystycznych.

0 0 votes
Article Rating
Milena Wyrąbkiewicz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments