Tak Bydgoszcz upamiętni 40. rocznicę stanu wojennego [LISTA WYDARZEŃ]
Dodano: 11.12.2021 | 09:46Na zdjęciu: Jedna z manifestacji podczas stanu wojennego - Kraków, Nowa Huta, 15 października 1982 roku.
Fot. Stanisław Markowski, materiały prasowe STEP
W poniedziałek mija 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Wydarzenia z 13 grudnia 1981 roku upamiętnią bydgoskie instytucje.
Stan wojenny to jeden z najważniejszych momentów w najnowszej historii Polski. Z okazji rocznicy jego ogłoszenia w Bydgoszczy zaplanowano wiele wydarzeń, które mają upamiętnić ofiary władz PRL oraz osoby internowane i walczące w tym trudnym czasie z reżimem komunistycznym. W Młynach Rothera od niedzieli, 12 grudnia do końca tego roku będzie można zobaczyć przygotowaną przez Stowarzyszenie Edukacji i Postępu STEP wystawę „Ikony Zwycięstwa #7”. Prezentowane prace to obrazy Ryszarda Waśki, oraz fotografie Erazma Ciołka, Marka Janickiego, Janusza Kobylińskiego, Jerzego Kośnika, Chrisa Niedenthala, Stanisława Markowskiego i Krzysztofa Raczkowiaka.
– Pamięć, odpowiedzialność, odwaga – to słowa, jakie przychodzą na myśl, gdy patrzy się na zdjęcia prezentowane na wystawie „Ikony Zwycięstwa #7”. W sposób oczywisty dotyczą one wielu uczestników prezentowanych zdjęć, a także większości polskiego społeczeństwa, dzięki któremu powstała „Solidarność”, a po wielu latach – znowu wolna Polska. Ważnym źródłem inspiracji projektu był czas intensywnych przemian lat 80. w Europie środkowej i powstanie „Solidarności”, ale temat jest szerszy i uniwersalny, nawiązuje też do innych ważnych wydarzeń historycznych. Dotyka jak najbardziej aktualnych problemów XXI wieku takich jak: prawda, pamięć, odpowiedzialność, odwaga, przyzwoitość, tolerancja, tradycja – informują organizatorzy.
Wystawa w Młynach Rothera będzie czynna od poniedziałku do czwartku w godzinach 12:00 – 18:00, a weekendy od 12:00 do 20:00. Wstęp wolny. W poniedziałek, 13 grudnia o godzinie 18:00 odbędzie się jej wernisaż: obowiązują zapisy, szczegóły na www.mlynyrothera.pl
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zaprasza na wystawę „CZTERDZIEŚCI. Refleksja 40-lecia wprowadzenia Stanu Wojennego”. To wystawa malarska, którą będzie można oglądać od 13 grudnia w Galerii Sztuki Nowoczesnej (ul. Mennica 8). Będzie to ekspozycja ogólnopolska 40 obrazów w formacie 40 x 40 cm. Jej ideą jest refleksja nad tym dramatycznym epizodem polskiej historii. Kurator zaprosił do uczestnictwa w wydarzeniu czterdziestu profesorów, którzy podjęli się realizacji obrazu malarskiego, we wspólnym dla wszystkich formacie 40 x 40 cm.
![Tak Bydgoszcz upamiętni 40. rocznicę stanu wojennego [LISTA WYDARZEŃ]](https://metropoliabydgoska.pl/wp-content/uploads/2021/11/19-11-2021_Bydgoski-Jarmark-Swiateczny-2021-SF-2.jpg)
Zobacz również:
Wydarzenia w Bydgoszczy. Sprawdź atrakcje na weekend 10 - 12 grudnia
– Warto podkreślić, że zobaczymy prace stworzone przez artystów różnych pokoleń, w tym urodzonych po stanie wojennym. Pełna lista nazwisk dostępna jest na stronie internetowej www.muzeum.bydgoszcz.pl – informuje instytucja. Wernisaż wystawy odbędzie się 13 grudnia o godzinie 17:00; będzie ją można oglądać do końca stycznia. Jako wydarzenie towarzyszące, Muzeum Okręgowe zaprasza 15 grudnia o godz. 18:00 na Gdańską 4, gdzie dr Andrzej Purat z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego wygłosi wykład ,,Stan wojenny w 1981 roku. Konfrontacja władzy z Solidarnością od sierpnia 1980 do stycznia 1982″.
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy organizuje natomiast ekspozycję „40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego”. Od 13 do 30 grudnia w godzinach 11:00 – 19:00 w głównej siedzibie biblioteki przy Starym Rynku będzie można zobaczyć efekty jesiennej akcji zbierania wspomnień związanych z wydarzeniami zapoczątkowanymi w grudniu 1981 roku.
– Ekspozycję w całości tworzą materiały od mieszkańców i sympatyków Bydgoszczy. Będzie można zobaczyć fotografie pochodzące z prywatnych archiwów, kartki na żywność, niepowtarzalne znaczki pocztowe z tzw. drugiego obiegu oraz artykuły z gazet dotyczące ówczesnej rzeczywistości. Ciekawym elementem są osobiste wspomnienia uczestników projektu, którzy opowiedzieli nam o swojej reakcji na wiadomość o wprowadzeniu stanu wojennego i o realiach życia codziennego. Poród 13 grudnia 1981 roku, wyjazd na emigrację ostatnim promem do Szwecji, zakopywanie dokumentów w przydomowym ogródku, wojsko pukające do drzwi plebanii z prośbą o opłatki na Wigilię… To tylko niektóre z historii, które czekają na Państwa w bibliotece. Przeczytacie je na specjalnych planszach lub odsłuchacie w oryginalnym telefonie z lat 80. – informuje WiMBP.
Warto dodać, że 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego staje się dla bydgoskiej biblioteki przyczynkiem do rozpoczęcia długofalowej akcji zbierania wspomnień i pamiątek z Bydgoszczy i okolic („Biblioteka ocali Twoje wspomnienia od zapomnienia”), która w przyszłości zaowocuje kolejnymi interesującymi projektami i znacząco poszerzy zasób WiMBP.
CZYTAJ TAKŻE: Przy bibliotece na Miedzyniu stanął pierwszy w województwie książkomat
13 grudnia bydgoska delegatura Instytutu Pamięci Narodowej (ulica Teskowej 1/Grudziądzka – nieopodal budynków urzędu miasta) organizuje w godzinach od 10:00 do 15:00 Dzień Pamięci. – Grupy zorganizowane i osoby prywatne będą mogły uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych poświęconych historii stanu wojennego w Polsce. Podczas spotkania: zaprezentowane zostaną archiwalia i artefakty dotyczące stanu wojennego, będzie można wysłuchać prelekcji historycznej, obejrzeć film dokumentalny, wziąć udział w wernisażu dwóch wystaw: „Stan Wojenny 1981-1983” i „I nazywali to Wojskiem Polskim…! Wojskowe Obozy Internowania w Polsce (1982–1983)” – informuje Magdalena Basińska z IPN.
Instytut zachęca także do zapalenia Światła Wolności. – Zapal świeczkę albo znicz w oknie, przy pomniku, krzyżu, by w ten sposób symbolicznie upamiętnić ofiary stanu wojennego. Akcja nawiązuje do gestu, jakim na początku lat osiemdziesiątych Polacy, ale też inni mieszkańcy Wolnego Świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. Aby dać wyraz solidarności z tysiącami internowanych i ich rodzinami, w oknach stawiano płonące świece. Do podobnego gestu jedności z żyjącymi w rzeczywistości stanu wojennego w odezwie do narodu wzywał wtedy Amerykanów prezydent Ronald Reagan. W akcie solidarności z cierpiącymi rodakami także Jan Paweł II nakazał, by także w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie pojawiło się symboliczne światełko – wyjaśnia przedstawicielka IPN. Bydgoska delegatura także włącza się w akcje: 13 grudnia o godz. 19:30 na ścianie budynku IPN pojawi się hologram z napisem – 13 grudnia 1981, ofiarom Stanu Wojennego.
Bydgoski IPN organizuje także konkurs o stanie wojennym. Będzie on miał formę quizu online; link do konkursu zostanie udostępniony na profilu w serwisie Facebook (profil Delegatury IPN w Bydgoszczy http://www.facebook.com/BydgoszczIPN) w poniedziałek (13 grudnia) o godzinie 10:00.
Oficjalne obchody 40. rocznicy wybuchu stanu wojennego zaplanowano na niedzielne popołudnie. O godzinie 15:30 przy kościele św. Andrzeja Boboli (plac Kościeleckich) zaplanowano odsłonięcia pomnika ku czci bohaterom „Solidarności” pracowniczej i rolniczej. Po odsłonięciu, o godz. 16:00 rozpocznie się msza św. w intencji Ojczyzny celebrowaną przez biskupa bydgoskiego Krzysztofa Włodarczyka. W uroczystościach wezmą udział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel; po mszy świętej w Oratorium Św. Jana Pawła II na placu Kościeleckich Bogdanowicz wręczy medale państwowe.
- Policjanci zatrzymali złodzieja relikwii - 19 kwietnia 2025
- Tytoń, narkotyki, leki na potencję czy testosteron. Takie przesyłki znajdują funkcjonariusze! - 19 kwietnia 2025
- Carrefour Glinki zostanie zamknięty. Galerię widmo czeka przebudowa - 18 kwietnia 2025