Bydgoszcz
1C
80% wilgotność
Wiatr: 3km/h SSW
H 2 • L -1
2C
Wt
2C
Sr
3C
Czw
3C
Pt
2C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszcz60 lat Metalkas [ARCHIWUM VIP-a]
21.10.2020 | 19:07

60 lat Metalkas [ARCHIWUM VIP-a]


Zdjęcia: Archiwum VIP-a

Trzy lata temu wyjątkowo okazale, stosownie do jubileuszu i rangi firmy, przebiegała impreza zorganizowana w Hotelu „Słoneczny Młyn” przez Metalkas.

Nad całością programu czuwała i przygotowała ramowy scenariusz szefowa marketingu Agnieszka Bartoszewicz-Ksobiak. Trzeba przyznać, że wszystko działało jak w szwajcarskim zegarku, a 250 zaproszonych gości z kraju i za granicy nie kryło zachwytu. Cały hotel został odpowiednio oświetlony i w najdrobniejszych szczegółach przygotowany zarówno od strony kulinarnej, jak i wizualnej. Motywem przewodnim był film „Vabank”. Właśnie z niego słynne kawałki muzyczne grał big band Józka Eliasza. W rolę gospodarza imprezy wcielił się jak zwykle przezabawny Piotr Bałtroczyk, który po swoim występie zabawiał jeszcze gości licznymi żartami i anegdotami. Kulminacyjnym momentem części rozrywkowej był występ Sylwii Grzeszczak. Wokalistka wystąpiła ze swoim zespołem, dając półtoragodzinne show i tylko jej ekipa techniczna wie, jak udało się w sali hotelowej zmieścić wszystkie rampy ze światłami i całym nagłośnieniem.

Takie marki jak Metalkas budują miasto – naszą bydgoską tożsamość i powinny być urzędowo uznane za miejskie dobro. Założycielem firmy był w 1957 roku Franciszek Grzenia. Zaczynał wraz z kilkoma pracownikami w warsztacie przy ul. Wileńskiej. Tak rozwinął działalność, że trzeba było poszukać nowego miejsca i przenieść działalność na ul. Dworcową. Po dziecięciu latach funkcjonowania na rynku powstał pierwszy hit Metalkasu – metalowa kasetka na pieniądze z podwójnym dnem. Każdy, kto robił zakupy w latach 70., 80. czy jeszcze 90. musi ją pamiętać. Stała w każdym sklepie, od osiedlowego spożywczaka po ekskluzywny butik z odzieżą.

Po nagłej śmierci pana Franciszka firmę wzięło na swoje barki dwóch jego synów – Tadeusz i Mirosław. Po usamodzielnieniu się braci Tadeusz wybudował zakład produkcyjny w Lisim Ogonie, a w 2004 roku powstała nowa siedziba Metalkasu przy ul. Deszczowej. Dzisiaj w firmie pracuje już trzecie pokolenie rodziny Grzeniów. Wspólnie z ojcem zarządzają zakładem jego dwaj synowie – Adam i Jacek. Kontynuują dzieło rozpoczęte przez dziadka. Metalkas to przykład prawdziwej rodzinnej firmy, która rozwinęła się dzięki pracy i determinacji rodziny Grzeniów. Mamy wiele podobnych bydgoskich rodów, warto o tym pamiętać, ponieważ tak pojęte prowadzenie biznesu niesie z sobą mnóstwo korzyści dla miasta. Dziś Metalkas to uznana marka, jakość sama w sobie, obecna w 24 krajach na świecie. Potęga, która wyrosła z małego warsztatu rzemieślniczego przy Wileńskiej.

 


W dziale „Archiwum VIP-a” prezentujemy zdjęcia i relacje z archiwum Wojciecha Szczapy Romanowskiego, który od kilkudziesięciu lat dokumentuje towarzyskie życie Bydgoszczy.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści