70 bydgoskich szkół i przedszkoli do remontu. Startuje wielka termomodernizacja
Dodano: 08.01.2021 | 11:52Na zdjęciu: Budynek Szkoły Podstawowej nr 27 przy ulicy Sielskiej w Fordonie to jeden z 70 obiektów, który w najbliższych latach ma zostać kompleksowo zmodernizowany.
Fot. Szymon Fiałkowski
Miasto Bydgoszcz przygotowuje się do rozpoczęcia kolejnej edycji wielkiego programu termomodernizacji budynków miejskich – wśród nich są przede wszystkim szkoły. Zadaniem objętych jest 70 obiektów użyteczności publicznej. Pierwsze prace mogą rozpocząć się jeszcze w I półroczu tego roku – miasto otrzymało na nie rządową dotację w wysokości 25 milionów złotych i stara się o wielomilionowe dofinansowanie z programów unijnych. Koszt wszystkich inwestycji jest szacowany bowiem na około 400 milionów złotych.
Pierwsza edycja programu ocieplenia placówek oświatowych, realizowana w ramach perspektywy unijnej 2014-2020, objęła 27 budynków. Wśród nich znalazły się przedszkola (nr 11, 18, 20, 43, 48, 58), szkoły podstawowe (nr 2, 23, 37, 38, 63, 66), zespoły szkół (Handlowych, Budowlanych, nr 4, 6, 9, 15, 17, 19, 21, 23, 27, 31, 36) i gmach Pałacu Młodzieży przy ulicy Jagiellońskiej. – Łączny koszt inwestycji to 140,1 milionów złotych, w tym dofinansowanie ze środków UE wyniosło 69,9 milionów złotych – podkreśla rzecznik prasowy prezydenta Bydgoszczy Marta Stachowiak. Warto pamiętać, że inwestycje w bydgoskich szkołach i przedszkolach objęły nie tylko ocieplenie ścian, ale również wymianę drzwi i okien, instalacji wodociągowych i elektrycznych oraz montaż odnawialnych źródeł energii, takich jak panele fotowoltaiczne.
Ratusz szykuje kolejną – i to znacznie większą – edycję termomodernizacji. Ma ona objąć aż 70 placówek, choć lista może zostać powiększona o kolejne miejsca. Od kilku miesięcy urzędnicy przygotowują się do remontów kolejnych budynków. Obejmują one zarówno przygotowanie dokumentacji projektowej, jak i uzyskanie pozwolenia na budowę. W przypadku 23 budynków ratusz ma już gotową dokumentację projektową, albo jest ona w trakcie sporządzania przez wykonawcę. Są to następujące obiekty:
- Zespół Szkół Mechanicznych nr 2 (Słoneczna 19)
- ZSM nr 2 – budynek warsztatów (Barwna 14)
- ZSM nr 2 – budynek magazynowy 1 (Barwna 14)
- ZSM nr 2 – budynek magazynowy 2 (Barwna 14)
- Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich – budynek sali gimnastycznej (Konarskiego 4)
- Przedszkole nr 4 (Żółwińska 1)
- Szkoła Podstawowa nr 56 (Karpacka 30)
- Zespół szkół Ogólnokształcących nr 7 (11 Listopada 4)
- Szkoła Podstawowa nr 22 (Hutnicza 89)
- Przedszkole nr 19 (Grunwaldzka 13)
- Szkoła Podstawowa nr 27 (Sielska 34)
- Szkoła Podstawowa nr 28 (Baczyńskiego 1)
- Przedszkole przy Szkole Podstawowej nr 34 (Opławiec 157)
- Przedszkole nr 16 (Bukowa 3)
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna (Sobieskiego 10)
- Przedszkole nr 22 (Piwnika Ponurego 3)
- Przedszkole nr 59 (Braniewska 8)
- Zespół Szkół Spożywczych, (Toruńska 174)
- Szkoła Podstawowa nr 20, (Grabowa 4)
- Szkoła Podstawowa nr 20 (Kaliska 10)
- Zespół Szkół nr 29 (Słoneczna 26)
- Przedszkole nr 70 (Bielicka 41)
- Szkoła Podstawowa nr 4 (Wyzwolenia 4)
Obecnie trwają też przetargi na wykonanie projektu termomodernizacji 12 placówek oświatowych. Wśród nich są budynki Zespołu Szkół Elektronicznych (szkoły oraz internatu), Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych przy ulicy Gajowej, Zespołu Szkół Chemicznych przy ulicy Łukasiewicza, Zespołu Szkół nr 5 przy ulicy Fieldorfa-Nila, Młodzieżowych Domów Kultury (nr 2 przy ulicy Leszczyńskiego oraz nr 5 w Fordonie, przy ulicy Krysiewiczowej), przedszkoli (nr 66 przy ulicy Zapolskiej oraz nr 34 przy ulicy Dmowskiego) oraz szkół podstawowych (nr 41 przy ulicy Traugutta, nr 46 przy ulicy Kombatantów oraz nr 60 przy ulicy Glinki).
W najbliższym czasie urząd miasta planuje ogłosić przetargi na wykonanie projektu remontów kolejnych 35 miejskich budynków. Na dopełnienie wszelkich formalności związanych z przeprowadzeniem zamówienia publicznego czekają następujące obiekty.
- Zespół Szkół Drzewnych – internat, szkoła, warsztaty (Toruńska 44)
- Przedszkole nr 61 (Kąkolowa 21)
- Przedszkole nr 33 (Skłodowskiej-Curie 36a)
- Szkoła Podstawowa nr 58 (Gdańska 53a)
- Szkoła Podstawowa nr 17 (gen. A. Fieldorfa „Nila” 17)
- Zespół Szkół nr 30 Specjalnych (Jesionowa 3A)
- Szkoła Podstawowa nr 14 (Żmudzka 12)
- Zespół Szkół nr 24 – stara część (Puszczykowa 11)
- Szkoła Podstawowa nr 43 (Łowicka 45)
- Zespół Szkół nr 35 + PPP nr 2 (Gawędy 5)
- Szkoła Podstawowa nr 36 (Średnia 98)
- Zespół Szkół Gastronomicznych – szkoła, sala gimnastyczna (Konarskiego)
- Zespół Szkół nr 16 – stara część (Koronowska 74)
- Przedszkole nr 39 (Transportowa 2)
- Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 (Nowogrodzka 3)
- MDK nr 1 (Baczyńskiego 3)
- Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 – szkoła (Plac Wolności 9)
- Bursa nr 3 (Słoneczna 19)
- Zespół Szkół nr 32 (Krucza 5a)
- ZS Mechanicznych nr 1 (Kruszwicka 2, św. Trójcy 37)
- Zespół Szkół dla Dorosłych (Wiślana 27)
- Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 (Staszica 4)
- Przedszkole nr 12 (Kruszyńska 52)
- Zespół Szkół nr 8 (Pijarów 4)
- Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 – szkoła (Nowodworska 13)
- Bursa nr 1 (Głowackiego 37)
- Szkolne Schronisko Młodzieżowe (Sowińskiego 5)
- Bydgoski Zespół Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych (Traugutta 5)
- Szkoła Podstawowa nr 36 (Żeglarska 67)
- Przedszkole nr 68 (Rejtana 3)
- Przedszkole nr 49 (Grzymały-Siedleckiego 15)
Lista budynków, które mają zostać poddane termomodernizacji, może się zwiększyć. – Powyższa lista obiektów jest na bieżąco uzupełniania o kolejne budynki, po przeprowadzeniu analizy w zakresie konieczności przeprowadzenia termomodernizacji, w tym obiekty miejskich jednostek jak Bydgoskie Centrum Sportu czy jednostki zajmujące się opieką społeczną – informuje MetropoliaBydgoska.PL rzeczniczka prezydenta miasta.
Projekt wielkiej termomodernizacji wymaga sporych nakładów finansowych. Miasto uzyskało jednak pierwsze środki na ten cel, zgłaszając wniosek o dotację z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Urzędnicy starali się o uzyskanie na ten cel aż 375 milionów złotych, lecz ostatecznie miastu przyznano 25 milionów złotych. W budżecie miasta na rok 2021 zapisano natomiast 1,5 miliona złotych na termomodernizację gmachu VII LO przy ulicy 11 Listopada. Tak jak w poprzedniej edycji, miasto chce skupić się na wykorzystywaniu wszystkich dostępnych źródeł finansowania zewnętrznego.
CZYTAJ TAKŻE: Dobre wieści dla wielu mieszkańców Kapuścisk. Będą mogli wykupić mieszkania!
– Szczegółowe działania w zakresie pozyskanych środków możliwe będą podane po ukazaniu się konkursów, ogłaszanych przez instytucje finansujące. Dotyczy to zarówno finansowania krajowego, jak i wsparcia z funduszy unijnych i norweskich. Obecnie wnioski złożone są w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych i Krajowego Programu Odbudowy. W przygotowaniu są w konkursie w ramach ZIT. Ze względu na znacznie korzyści dla środowiska liczymy na dostępność środków w kolejnych konkursach – przekonuje Stachowiak. W przypadku starań o środki z Krajowego Planu Obudowy miasto, tak jak w wypadku rządowych dotacji, chce starać się o 375 milionów złotych.
Pozyskanie środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz zapisy w budżecie miasta na rok 2021 rok mają jednak pozwolić na to, aby jeszcze przed wakacjami rozpocząć pierwsze termomodernizacje szkół. – Roboty budowlane zaczną się już w I półroczu 2021 roku i systematycznie będą rozpoczynane na kolejnych budynkach, biorąc pod uwagę możliwości formalne uruchamianego dofinansowania – przekonuje rzeczniczka prezydenta. Czy w pierwszej kolejności prace budowlane rozpoczną się tam, gdzie ratusz będzie miał komplet niezbędnych dokumentów i spełnionych formalności do realizacji zadania? Jak przekonuje Stachowiak, o kolejności będą decydować takie czynniki, jak gotowość techniczna do realizacji, współczynnik efektywności energetycznej budynku, obecny stan techniczny danego obiektu oraz kwestie finansowe, takie jak możliwość pozyskania środków zewnętrznych i zapewnienie wkładu własnego.
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024