Bydgoszcz
13C
Niebo głównie zachmurzone
74% wilgotność
Wiatr: 6km/h WSW
H 13 • L 12
14C
Czw
13C
Pt
11C
Sob
12C
Nd
12C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczFotorelacje82. rocznica zbrodni w fordońskiej Dolinie Śmierci [ZDJĘCIA]
27.09.2021 | 13:54

82. rocznica zbrodni w fordońskiej Dolinie Śmierci [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: Błażej Bembnista

W poniedziałek, w samo południe rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 82. rocznicę zbrodni w fordońskiej Dolinie Śmierci.

Fordońska Dolina Śmierci jest największą mogiłą zbiorową na terenie Bydgoszczy, stanowiąc zarazem najbardziej znany symbol martyrologii mieszkańców miasta. 82 lata temu, podczas pierwszych tygodni wojny, stała się miejscem kaźni wielu mieszkańców Bydgoszczy i okolic. Fala represji i terroru, zgodnie z hitlerowskim planem, objęła wykształcone i wysoko postawione grupy społeczne i zawodowe, w których okupant upatrywał największe dla siebie zagrożenie. Byli to nauczyciele, lekarze, kapłani, prawnicy, rzemieślnicy i kupcy, policjanci i żołnierze. Jednak wśród zamordowanych w Dolinie Śmierci znajdowali się również przypadkowi mężczyźni, kobiety, a nawet dzieci.

Poniedziałkowe uroczystości odbyły się przy wojskowej asyście honorowej. W planie obchodów jest odśpiewanie hymnu państwowego oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem. W uroczystości udział wzięli: zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz, wiceprzewodniczący rady miasta Lech Zagłoba-Zygler, radny Andrzej Młyński, dr Tomasz Ceran z Referatu Badań Historycznych IPN, konsul honorowy Niemiec w Bydgoszcz Jarosław Kuropatwiński oraz przedstawiciele kombatantów, policji, Służby Więziennej, Straży Miejskiej, instytucji wojskowych, kościołów i organizacji społecznych. Nie zabrakło też studentów Politechniki Bydgoskiej, uczniów fordońskich szkół i przedszkolaków.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści